Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak pracuje automatická regulace výkonu a přelaďování kanálu u WiFi (TPC)

Zdravím,

zabývám se designem nové bezdrátové linky (PtP - vzdálenost cca 300m) a rád bych zapojil všechny dostupné možnosti k omezení nežádoucího vyzařování (a přijímání) rušení.

Samozřejmostí je anténa s vysokým ziskem (směrová) a dodržení normou stanovených výkonů.

Zabývám se tedy vlastnostmi jako je automatické přelaďování kanálů a automatická regulace výkonu.

U automatického přelaďování mám jen jeden dotaz, je povinné to mít zapnuté? Protože stejným směrem budou dva páry zařízení, opravdu bych nerad, aby se někdy potkaly na stejné nebo velmi blízké frekvenci.

Jak funguje automatická regulace výkonu? Představoval bych si to asi tak, že je nastavena linka a na ní nastavená nejvyšší možná (požadovaná) datová propustnost. Zařízení pak udržuje minimální požadovaný výkon pro požadovanou propustnost, aby co nejméně rušilo do okolí. V případě zhoršení podmínek (hustá mlha) ho samozřejmě zvýší, až po maximum dovolené vyhláškou. Pokud i tak dál nebude stačit, pak přejde na změnu kódování a tím i snížení rychlosti linky.

To je tedy moje idální představa, z toho málo, co jsem si našel to tak ale nefunguje, že?

Díky

JR

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To sa bavime o MT?
fleg 17.01.2014 10:59
fleg
Já myslím, že o jakémkoli výrobci, protože to je dané normou a generální licencí na pásmo 5GHz (outd…
JR_Ewing 17.01.2014 11:10
JR_Ewing
podle mne není nutné aby se kanály přelaďovaly. S tím že by se potkaly frekvence bych si nedělal sta…
paul 17.01.2014 11:26
paul
Presne tak, preto je dobre ak chces spoj ladit nedat data-rate na default, ale vybrat si len tie, kt…
fleg 17.01.2014 11:29
fleg
Podle Vseobecneho Opravneni ČTU je v rozmezí frekvencí 5470–5725 MHz ve venkovním prostředí možný až…
JR_Ewing 17.01.2014 11:47
JR_Ewing
Podla mna to riesis zbytocne, si tusim pisal, ze ides spravit nejaky p2p spoj na MT prave a tam si l…
fleg 17.01.2014 12:11
fleg
Prave ze se automaticky meni jen modulace. Vykon zustava pevny, nemeni se. A ja bych rad, abych fung…
JR_Ewing 17.01.2014 12:18
JR_Ewing
A ja bych rad, abych fungoval na nejnizsim moznem vykonu pri provozu. to není rozumné. Prptože přen…
paul 17.01.2014 12:24
paul
No samozřejmě je nutné si vypočítat minimální hodnoty pro danou kartu a nastavit si určitou rezervu,…
JR_Ewing 17.01.2014 12:41
JR_Ewing
aby skript reagoval s předstihem, né až ve chvíli, kdy dojde ke snížení rychlosti. no dobře a ten "…
paul 17.01.2014 12:45
paul
Předstih znemaná, že to nebude reagovat, až to sleze na úroveň prahovou, pro danou modulaci, ale bud…
JR_Ewing 17.01.2014 13:02
JR_Ewing
tak to se moc nepředřeli výrobci,když neuvádí diagram...to moc nevypadá na panelku, nchci se dohadov…
paul 17.01.2014 13:11
paul
Neni v tom parabola. U podobných výrobku (jen je o 2dB nižší zisk) mají diagramy a teda nic moc :-).… nový
JR_Ewing 17.01.2014 13:16
JR_Ewing
kolik to má WSVR? nevypadáto nic moc..předpokládám WSVR tak 2,5-3 nový
paul 17.01.2014 13:29
paul
Tak tohle ti nezodpovím. V tomto směru jsou mé znalosti dost omezené (joooo, teoreie elektromagnetic… nový
JR_Ewing 17.01.2014 13:41
JR_Ewing
no WSVR je vpodstatě 1/odraz, k počtení : wifi.htm takže jeden z nejdůležitějších parametrů hodnotíc… nový
paul 17.01.2014 19:05
paul
Jak říkám, toto je spoj na 300m, tam problém s maximální možnou rychlostí i s dost sníženým výkonem… nový
JR_Ewing 17.01.2014 20:30
JR_Ewing
tak víc asi neporadím, ale zkusím si to pohlídat,jestli se něco dozvím i já..mimochodem ono je jedno… poslední
paul 18.01.2014 09:14
paul

Já myslím, že o jakémkoli výrobci, protože to je dané normou a generální licencí na pásmo 5GHz (outdoor). Ale pokud má mikrotik nějakou takovou proprietární funkci, o to lépe.

podle mne není nutné aby se kanály přelaďovaly. S tím že by se potkaly frekvence bych si nedělal starost, to si protějšky sdělí. Jo pokud by se jednalo o dvě sestavy,pak bych autladění vypnul a nastavil kanály napevno.
K tomu druhému bodu bychto viděl tak, že se nereguluje výkon. Sleduje se chybovost a podle toho se snižuje přenosová rychlost tak aby se chybovost snížila. Ve finále, když není kam snížit rychlosti , rozpadne se spoj.

Presne tak, preto je dobre ak chces spoj ladit nedat data-rate na default, ale vybrat si len tie, ktore chces pouzivat. Znizis tak latencie a pripadne zbytocne preladovanie data-rate. Osobne napriklad mazem 54Mb a nechavam len 36 ako maximum (v podstate necham 3 data-rate, ktore chcem pouzivat).

Podle Vseobecneho Opravneni ČTU je v rozmezí frekvencí 5470–5725 MHz ve venkovním prostředí možný až 1W EIRP (30dB) a to v případě použítí s automatickou regulací výkonu, jinak je povolený výkon poloviční (27dB). A mě právě zajímá, jak tato regulace pracuje a jestli je možné ji využít i více.

O změně přenosové modulace, když už nestíhá kvalita signálu, samozřejmě vím, ale jak jsem psal:

Za krásného slunného počasí si spoj udržuje minimální možný výkon pro provoz s nejvyšší nastavenou modulací.
V případe zhoršování podmínek spoj nejprve začne přidávat výkon až na úroveň povoleného maxima.
A až v případě, že ani toto nebude stačit, přistoupí ke změně přenosové modulace.

Tak mě napadá, že při znalosti hodnot by to šlo nascriptovat.. Podmínky se přecijen nemění skokově. Že bych každou minutu kontrolovat parametry linky a v případě zhoršování prostě přidal výkon..

To by možná šlo :-)

Zvážím to.

Podla mna to riesis zbytocne, si tusim pisal, ze ides spravit nejaky p2p spoj na MT prave a tam si len vyberies regulatory domain, vyberies krajinu, das antena gain a zvysok si riesi uz MT na pozadi automaticky, takze si enviem predstavit akoby si to chcel skriptovat.
Pokial by si chcel vyuzit DFS mode ten je urceny len pre vojenske radary, cize preladovat ti inak nebude.

Prave ze se automaticky meni jen modulace. Vykon zustava pevny, nemeni se. A ja bych rad, abych fungoval na nejnizsim moznem vykonu pri provozu. Abych proste zbytecne nesvitil po okoli, kdyz to neni potreba. Kdyz padne mlha, vykon se zvedne (kdyz neprekroci maximum dane vyhlaskou), ale i to "ruseni" ta mlha vic utlumi.

Chci se proste chovat zodpovedne vuci ostatnim, co vyuzivaji venku to pasmo. Uz jen proto, ze ten spoj zbasti 80MHz (na dvou od sebe vzdalenych parech kanalu) - 2x 802.11n 2x2

A ja bych rad, abych fungoval na nejnizsim moznem vykonu pri provozu.

to není rozumné. Prptože přenos dat by se ti omezil už jen zbytečnými pakety, které by se věnovaly vyhodnocování, a pak je prodleva napřenastavení a novou kontrolu a opakovaně a pak teprve data.... Nechtěj něco co se proste takhle nedělá. SI představ kdybychom tohle dělali naúrovni ADSL. Nebo napáteři na optice. Je to každopádně na úkor spolehlivosti.
Nedělají to RAdiokomunakce ani spoje na VFsítích. Maximálně si posílají pilotní kmitočet,podle kterého se to řídí, ale tomá svoje vyhodnocování mimo datový tok. Prostě jsou tam2 kanály, jeden provozní s velkou šíří pásma a druhý řídící, úskopásmový, a to oběma směry.A tohle to ti WiFi neumožní..

No samozřejmě je nutné si vypočítat minimální hodnoty pro danou kartu a nastavit si určitou rezervu, aby skript reagoval s předstihem, né až ve chvíli, kdy dojde ke snížení rychlosti.

Když bude kontrola co minutu, tak čas nutný k přenastavení karty je naprosto marginální (a ne každou minutu se to bude ladit).

Napadla mě takováto konstrukce skriptu:

Připoj si na vzdálené bod spoje
Koukne se na aktuální hodnotu Rx (u Nka jsou ty hodnoty pro každý chain, tak tu nižší).
Hodnota je o víc jak 5dB vyšší než nutné minimum = sniž výkon, pokud je kam
Hodnota o méně než 3dB vyšší než nutné minimum = zvyš výkon, pokud je kam
Jinak nic nedělej.

Předstih znemaná, že to nebude reagovat, až to sleze na úroveň prahovou, pro danou modulaci, ale bude to reagovat nějaké 3dB nad ní. Myslím si, že hodnoty prostředí se nemění skokově. Kdybych tam využil klasické paraboly s velkým ziskem, tak to asi neřeším (ale na 300m by mi to prodražilo spoj víc jak 2x). Ale protože jsou to panelovky (RBSEXTANTG5HPnD), tak maj dost velký boční laloky.

Neni v tom parabola. U podobných výrobku (jen je o 2dB nižší zisk) mají diagramy a teda nic moc :-). Je to hotove radio, akorat s panelkou. Oni je tam doplnuji postupne, bohuzel to neni se dnem vydani.

Tak tohle ti nezodpovím. V tomto směru jsou mé znalosti dost omezené (joooo, teoreie elektromagnetického pole, to bylo žůžo) :-)

no WSVR je vpodstatě 1/odraz, k počtení : wifi.htm
takže jeden z nejdůležitějších parametrů hodnotících pasivní část anténího systému. Když jsem sezabýval výrobou antén ,ladily se antény, nebo celé systémy na WSVR 1,2-1,6, což zaručovalo parametry které je možno odečíst v tabulce na odkazu. Ononezáležíani taknatom kolik dodá koncový stupeň, alepředevšímnatom kolikz tohotovýkonu jesystém schopenvyzářit do eteru.
Třeba pro WSVR=2 se vyzáří cca88%, při WSVR=3, jen 75% výkonu.Zbytek se spotřebuje na ztráty vzniklé odrazem v systému, tedy jeho pasivní části.Tím vzniká chybovost díky stojatému vlněn.
Takže vevýsledku není jedno jak kvalitní anténu použiji. Jak anténa může systému prospět, tak ho také může zabít. Takže bychdoporučoval vidět nejenvyzařovací diagram ale rovněž diagram WSVR,protože ten když nebude v celém pásmu vpodstatě rovný +-0,3 tak se může také stát, žesystém nebude na některých frekvencích použitelný.
Takže řešení výkonu má smysl teprve tehdy, když je systém špičkový. Protože na šmejdu to nedáš nikdy dohromady. S anténami WSVR 1,2 a ziskem 24dBm (parabola), lze udělat spoj v čistém terénu na 30kM...

Jak říkám, toto je spoj na 300m, tam problém s maximální možnou rychlostí i s dost sníženým výkonem nebude problém. Ale bydlím v měste u řeky a kolem podzimu tu bývají fakt hutný mlhy (letos i v zimě) a tam by mi ta automaticka celkem pomohla. Většinu času by nic nedělala, přijde mlha, tak se přitopí, jak opadne, zase to sleze dolu a zas to celé dny nic nedělá.

Myslím, že mobilní telefony jsou dělané tak, že BTS si podle vzdálenosti od základny řídí výkon mobilním telefonům.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru