BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
Když chceš dělat dabing, potřebuješ k tomu takzvaný "mezinárodní pás", kde jsou zapsané ruchy a hudba, tedy vše mimo dialogů. Dialogy namluvíš znovu a v takzvané "míchačce" smícháš s mezinárodním pásem. Je to tak prosté....
A ked nieco tvorim, tak ako to vyrobit? Aby tam boli aj zvuky okolia, ale rec na inej stope? Da sa to nejak v amaterskych podmienkach urobit?
Len otazka...
Začínáš tak trochu od konce. Ze všeho nejdřív si ujasni co vlastně chceš tvořit. Najdi wi web, který se takovými věcmi zabývá, třeba www.tvfreak.cz, ale jsou i jiné. Tam si zjisti, jak se takové věci dělají a hlavně co k tomu budeš potřebovat. A potřebovat budeš nejen odpovídající SW, ale hlavně HW. To co požaduješ dokáže každá nelineární střižna, která umí pracovat s více stopami. Ovšem všechno se skládá z mnoha základních cihel a musíš vědět, jak ty cihly uplácat. I když to budou úplně obyčejné vepřovice. Ani omylem nečekej, že někde klikneš na kouzelný puntík a vypadne Avatar s padesáti zvukovými stopami. Jako obvykle a jako ostatně ve všem ze všeho nejdřív budeš muset něco znát a umět.
Sorry Wikane, než jsem to sesmolil, tak to připadlo k tvému příspěvku, patří to o jeden výš.
necakam ziadny "kouzelny proutnik" :D, len som sa pytal ci je to mozne v amaterskych podmienkach. Neda, to mi staci ako opoved.
Jestli to vyznělo jako že to nejde, tak jsem to špatně formuloval. Chtěl jsem jen říct, že to není úplně triviální a vyžaduje to jednak patřičné vybavení a jednak dost velké penzum znalostí.
P.S. A hrát si samozřejmě můžeš a nakonec se z tebe i může stát machr na tvorbu videí. Na zkoušení bohatě stačí trial verze některé nelineární střižny, jsou plně funkční jen užívání je omezeno na 30 dní.
charli, A ako sa robi taky profesionalny film kde sa predpoklada ze bude dabovany? Teda zvukove stopy? Len pre zaujimavost? Zda sa mi ze o tom vies dost...
Asi mě trochu přeceňuješ
. V zásadě je to tak, že každý film má víc zvukových stop. Teď nemluvím o stopách se zvukem 2.0, 5.1 atd. Těch stop může být povícero. Základem jsou vždy stopy ruchové - tedy pozadí, které zůstává vždy zachováno (a může jich být i víc). K nim se potom přidávají stopy dialogů, někdy bývají samostatné i stopy hudby a další, záleží na tom co autoři považují za důležité. No a při dabingu se jen patřičné stopy (a nemusí to být nutně jen dialogy) nahradí stopami vytvořenými dodatečně. Tkto lze film (video) zpracovat i v amatérských podmínkách, zvládne to prakticky každá nelineární střižna. Jen ty pro amatérské použití mají možnosti víc nebo míň omezené. Zjednodušeně podáno, ale pro pochopení snad dostatečně.
Dostatecne a perfektne.
Dakujem
OK, rádo se stalo.