
AC Adapter 12V davá naprázdno víc
Dobrý den,
chtěl bych použít AC Adaptér DVE 12V 1000mA pro napájení zařízení, které vyžaduje 12V, 700mA. Dnes jsem ale naměřil, že adaptér "naprázdno" dává 17-18,4V. Po vygooglení jsem podobný dotaz našel, psalo se tam, že po připojení napětí spadne na tě 12V. Nejsem si tím ale jistý a nechci koncové zařízení za 4000Kč spálit. Nenapadá mě jak bych mohl naměřit napětí při zátěži, když mám zařízení zapojené, logicky se k němu multimetrem nedostanu. Existuje na toto nějaký fígl?
PS. nekamenujte mě prosím :)
Nic nespalis, dnes takmer kazde zariadenie si zoberie kolko potrebuje (nb, telefon, tablet), takze pripojenim silnejsieho zdroja zariadeniu neublizujes.
Pleteš si napětí a proud. Vyšší napětí může zařízení zničit.
Ovšem pokud je na štítku adaptéru napsáno 12V, tak bych to tam zapojil - protože pokud by to ani nezměřil, jako absolutní laik (jako moje manželka, která tomu taky nerozumí) a prostě to tam zapojil, měl by klidnější spaní.
Nepletiem, ale ziadnemu zariadeniu, na ktore som pripojil zdroj s vyssim napetim sa nic nestalo.
Ako som uviedol je to z dovodu stabilizatora napatia, ktore dnes obsahuje kopec zariadeni.
To je ale něco jinýho, než to co jsi uvedl v prvním příspěvku - že si to bere, kolik potřebuje. Bere si to proud. Přítomnost stabilizátoru v koncovém zařízení je trochu něco jinýho. Ne všechna zařízení jej obsahují, tazatel ani nespecifikoval, co je to za zařízení.
Nerozumiem stale, co je na mojom prispevku vadne, do zariadenia vstupuje napriklad 15V, zariadenie cez stabilizator prepusta dalej len potrebnych 12V = berie si, co potrebuje. To, ze to neobsahuje kazde zariadenie (hlavne u cinana si clovek nemoze byt isty) som uviedol tiez.
Možný scénář:
Např. nějaká nabíječka uvnitř zařízení - počítá s nějakým napětím, výkonový prvek je "stavěn" na nějaký úbytek napětí a tím i tepelnou ztrátu. Vyšší tepelná ztráta může vést až k destrukci vzhledem k nedostatečnému odvodu tepla z výkonového prvku.
Dodatek. Pokud by byl použit lineární stabilizátor, pak to samé.
Nezlob se, ale to co píšeš není jen vadné, ale je to pitomost. Stabilizátor na vstupu napájecího napětí mají pouze zařízení s vestavěným akumulátorem a to bych navíc nenazýval stabilizátorem, ale spíš nabíječkou. Např. takový router (a spousta obdobných zařízení) rozhodně stabilizátor na vstupu nemá. Pokud k zařízení s napájecím napětím 12V připojíš zdroj s napětím vyšším, zařízení prostě odebere větší proud. O kolik větší a zda to přežije záleží na konstrukci zdroje (tvrdosti výstupního napětí) a na tom, jak velké přetížení snesou součástky onoho zařízení.
Pokud jde o konkrétní adaptér, tipnul bych, že jde o transformátorový zdroj a to jak podle vzhledu tak i podle výstupního napětí naprázdno. V daném případě asi není potřeba se bát, ovšem na druhou stranu - jedná se o čínský výrobek. Změřit zdroj pro klid duše bez rozebírání čehokoli není až tak velký problém, stačí ho zatížit odpovídající zátěží, v daném případě třeba autožárovkou 12V/10W na dvou na koncích odizolovaných drátech a změřit napětí na ní.
Nevieme o akom zariadeni sa bavime, tie co som mal na mysli ja stabilizator maju (typicky RB, ci jubiky pri wifi) a dokazu pracovat od 12 do 48V, mal som na mysli aj nb, ale to su uz trosku inde uznavam.
Nicmenej z dotazu je jasne len to, ze ide pouzit zdroj o 300mA vyssim prudom a to na 99% ziadne zariadenie neohrozi, kedze voltaz zostava rovnaka.
Keby sa pytal, ze ci moze pouzit 24V/1A namiesto 12V/1A uz by bola namieste otazka, co je to za zariadenie.
Jednak nevím co myslíš tím RB a už vůbec netuším co to jsou jubiky, ale jedno ti můžu garantovat - zařízení bez vestavěného akumulátoru nemá na vstupu stabilizátor a pokud dokáže pracovat ve větším rozsahu napájecích napětí je to na něm výslovně uvedeno. Pokud je uvedeno napájecí napětí 12V tak ŽÁDNÝ výrobce nezaručí činnost při napájecím napětí vyšším a už vůbec neuzná záruku bude-li takové zařízení zničeno vyšším napájecím napětím. Zřejmě máš opravdu mizerné znalosti elektrotechniky protože bys takovou hloupost jako
nenapsal. Těch 300mA se vztahuje ke zdroji, tedy jeho maximální zatížitelnosti a ne k tomu co si připojené zařízení odebere. Tazatel se ptá, jestli své zařízení nepoškodí, pokud naměřil na zdroji nějakých 18V a to s maximálním výstupním proudem nijak nesouvisí. Tedy odpověď by byla taková, že pokud by daný zdroj byl dostatečně tvrdý, pak se dá zcela vážně uvažovat o tom, že by dané zařízení zničil. A je zcela lhostejné, jestli je schopen dodat oněch požadovaných 700 či 1 000mA. I těch 700mA by nejspíš na destrukci zařízení stačilo. Že konkrétní zdroj zřejmě ono zařízení neohrozí není zásluhou tvé úvahy, ale toho, že se nejedná o zdroj stabilizovaný a tudíž s poměrně měkkým výstupním napětím. U takových zdrojů (ostatně u všech zdrojů) se totiž udává výstupní napětí při jmenovitém proudu. A to je v tomto případě 1 000mA. Při 700mA bude výstypní napětí přiměřeně vyšší a takový zdroj tedy může být nebezpečný pro zařízení s malým odběrem, pak ho totiž bude "krmit" těmi cca 18V trvale a to je 1,5 násobek jmenovitého napětí a to může být pro spoustu zařízení fatální přetížení.
není pravda. právě kvůli poe napájení mají typicky síťové prvky interní stabilizátor - a celou slohovku sis mohl ušetřit.
A odkaz by nebyl? Co kdo si tak pod tím má představit? Pokud to není stabilizovaný zdroj, ale obyčejné cosi s transformátorem a usměrňovačem s kondenzátorem jako filtrem, pak holt naprázdno to má více a až po zatížení danou hodnotu.
Nenašel jsem na googlu, tak posílám.
Tak snad jste jej někde kupoval? Pokud to není asiatský stánek na blešáku, pak snad krám má webové stránky. To je to, co jsem popsal, vy musíte z technické specifikace zařízení snad sám vědět, jaký rozsah napájecího napětí (a zvlnění) je pro toto zařízení akceptovatelné.
Tenhle křáp znám, vevnitř je normální trafo, gretz a kondík 1000uF/16V. Možná na 25, ale moc si tím jistý nejsu, spíš na 16. Taky se nedoporučuje nechávat ho naprázdno, kondík se rád nafukuje.
Měl by být na 25V, ale holt Číňané "kostují". Předpokládám, že ani trafo není žádný zázrak. To už bych si to uplichtil z normálního trafíčka a LM2575T-12...
Osobne bych to poresil stabilizatorem. L7812CV vyhovi beze zbytku, datasheet je prilozen, timto se rid. Radeji par drobnych a trocha prace nez riskovat ze ti "bastl" znici tajemnou krabicku za ctyri tisice.
Pokud má adaptér napsáno 12V výstup, tak to klesne. Kdyby to neměřil, byl by klidnější. Sladká nevědomost.
Jo, jenže ten potřebuje na vstupu minimálně o 2V více. To spíše tohle. Jen se divím, že k tak drahému zařízení není napáječ.
Kdyby vyzradil o jake drahe zarizeni se jedna, snad by se mu dalo pomoci, je taky mozne ze ono zarizeni jiz obsahuje stabilizator.
Jeste k me odpovedi s tim 7812: vystupni napeti udane tazatelem by melo stacit k bezchybne funkci stabilizace.
Tazatel to udal dobře. Napětí naprázdno cca 18V (to odpovídá cca 12,73V na TR naprázdno), po zatížení 700mA to pochopitelně klesne na těch přibližných 12V. Lineární stabilizátor nelze použít, a to ani nízkoúbytkový.
prodejci občas napájecí adaptéry v katalogu rozdělují na stabilizované a nestabilizované - ty chceš ten první typ.
pro jistotu o výklad slova "stabilizovaný" - kup adaptér od jiné firmy.
Zkus ten zdroj zatížit nejlíp nějakou žárovkou. 12V na 700mA je přibližně 8,5W, desetiwattová žárovka musí stačit. No a na kontaktech žárovky si změř, kolik to dává při zátěži.