Pro pamětníky - montáž hard disku
Dnes jsem v práci rozdělával počítač a všimnul jsem si, že hard disk byl uchycen jen třemi šroubky. Vzpoměl jsem si, že starší počítače měly pevné disky skoro vždy takto uchycené. Pokud se podíváte na počítač starý třeba 10 let (486ky a starší), tak málokdy narazíte na disk uchycený na všechny 4 šroubky. Dnes se už asi vždy montují disky na 4 šroubky a vlastně až dnes po letech jsem zase viděl disk uchycený jenom na tři. Kdysi jsem se na to ptal montážního technika, který mi vysvětlil, že disk se nesmí uchytit na všechny 4 šroubky. Nevíte proč dříve toto pravidlo platilo, a zda by to nemělo opodstatnění ještě i dnes?
Vsadím se, že je to báchorka a že to vzniklo čistě z lenosti a šetřivosti montážních techniků/výrobců počítačů. Ostatně je fakt, že při třech šroubcích je disk upevněn dostatečně. Ale není mi znám důvod, proč by nemohl a neměl být uchycen čtyřmi.
bylo to kvůli tomu, že AT bedny měly dost špatný přístup k montáži šroubků ze strany kde je deska. Byly tam jen takové čtvercové otvory úplně na kraji.
Nesmíte zapomínat, že desky se navrhují "nastojato" až od ATX, předtím byly širší než vyšší. To je IMHO důvod, proč většina montážníků montovala jen 3 šroubky.
Tedy jak píše anarchist - z lenosti.
já moc líný nejsem. A pokaždé, když jsem musel rozebrat celý PC (vyjmout karty, oddělat zadní plato s MB - pokud stačily dráty od zdroje) jen proto, abych mohl vytáhnout disk, tak mě brali všichni čerti.
Jo při montování zpět odmontovat všechny i prázdné pci záslepky aby tam ten plech s mainboardem šel namontovat protože jinak se to příčilo- to si pamatuju. A opruz se zadní záslepkou. Zvlášť opruz ty české skříně s nestandartníma šroubkama se jemným stále se strhávajícím závitem.I když uznávám že eurocase od té doby urazil kus cesty...
Tenhle důvod chápu, když je problém s přístupností, i dnes použiju jen tři šroubky a přitom spím dobře.
Já dřív mechaniky nebo disky chytal jenom dvěma šroubky - měl jsem jich málo
Teď už dávám vždy čtyři, holt jiná doba...
no, uz sem videl i HDD " pripevneny " v 5,25 pozici na dva sroubky z boku a zbytek visel v lufte..... ( ten HDD po 3 letech odesel ....)
ale uz nevim, co to blo za firma.
Jinak zasadne na 4!!
Matně si vzpomínám, že skutečně jeden typ disku, značku si již nepamatuji, musel být uchycen jen třemi šrouby nebo ten čtvrtý musel být velmi krátký, jinak způsoboval nějaký zkrat. Byl to ale disk jen o velikosti nějakých 6 nebo 7 Gb. Čili je to již hodně dávno.
WDčka..
ale disky by se správně měly montovat jen krátkými šroubky.
zajimavejsi byl pohled na muj 5,25 palcovy harddisk, ktery mi odesel v serveru.. nekteri kolegove tvrdili, ze nic takoveho jeste nevidel s kapacitou neuveritelnych 2.5GB
Kolegové patrně nejsou pamětníci.
njn bigfoot
vyborna dedukce.. klanim se pred specialistou, je to tak, Quantum Bigfoot.. Ale jel vic jak 11 let. Akorad image se z nej vytvarel 45 minut a zpet na novy disk jsem ho nalil za jednu minutu, 45 sekund
Tři šroubky se dávají z důvodu omezení vibrací disku.
(není to můj výmysl, kdyby mě chtěl někdo napadnout, co to je za blbost)
no já bych právě řekl, že pokud je skříň pevná, täk pevné uchycení disku vibrace naopak ztlumí, protože hlavičky budou muset vibrovat daleko větší hmotou celého PC.
ja to nekdy daval jen na 2 nebo jsem ten disk proste polozil na dno case :) - z lenosti
Mám jeden 8GB "cestovní" HDD a ten z lenosti ani nepokládám, ale zavěšuji volně do prostoru
coz s SATA kablikama moc dobre nejde .. ale na klasickym 80zilovym to provozuju taky :)
Souhlas, SATA kablíky jsou na tyhle šprýmy docela naprd
Mám všetko prichytené na dva šróbiky z jednej strany. Všetky pozície majú na krajoch podlahu.
Tak já zase někde kdysi četl, že při nepřesnosti a kroucení skříně by mohlo dojít k deformaci disku - rovinu totiž tvoří 3 body . Dneska už to snad nehrozí.
Díky, to by mohlo být ono a vysvětlovat celou věc. Je fakt, že 4 dírka ve starých skříních kolikrát ani nebyla vidět a muselo se do plechů hodně tlačit
nedokážu si představit, že by lagrycový 0,8mm plech skříně dokázal deformovat kovový ODLITEK těla disku
To sice ne, ale mohlo tak vznikat pnutí a vibrace a tehdejší ložiska asi nebyly to co dnes... Kolipak vlastně tedy měly disky otáček za minutu? 3600 a méně a diskům se říkalo Winchester.
telo disku nema sancu nejaky kejs zdeformovat ani o mikrometer.
Vždyť to píšu, že ne! Ale následné pnutí může vyvolat vibrace těch tenkých plechů, které se můžou přenášet na celý disk, který tak může "drnčet" s nimi.
Máš pravdu. Uchycení na 3 šroubky z tebou uvedeného důvodu se skutečně používá proto aby nedocházelo k pnutí vlivem nepřesnosti uložení a to nejen u počítačů, ale dááávno před tím.
Asi lidi dříve víc četli. Tenhle způsob uchycení propagoval třeba Mark Minasi.
A co když mám disk na kolejničkách? To mám půlku jedný kolejničky odříznout?
Vidím, že jste naprosto zapoměli na to nejdůležitější: čtvrtý šroubek je používán jako tweakovací nástroj na změnu (obvykle zvýšení) kapacity disku. Aspoň tak jsem se tomu poučil v jednom sáhodlouhém dredu u kolegy. Snad jsem to pod vlivem poněkud zvětralé 11° Staropramen nedopletl...
no je mi jasný proč píšeš ...poněkud zvětralé 11° Staropramen..nazvat to pivem by byla urážka piva
IMHO lahky staropramen v plechovke kedysi davno ked som to pil bol celkom OK Som bol nedavno stastny jak blcha ked som v mnichove objavil krcmu kde capuju budvar, hned som si dal 5 tretiniek (nechapem preco pils necapuju do pollitrakov) By ma zaujimalo co by si povedal na tu sladku ehm, tekutinu, s ponozkovou prichutou, co tu ti ludia piju
Všechno špatně - on to není Staropramen ale Zlatopramen
Musím si dát pauzu...
Už jsem si říkal, že by Smíchov konkuroval jedenáctkou Ústí.
Tak to je snad jeste horsi! Neni to takova ta sladka brecka? Radegast forever rulezzz...
Sladké snad ani ne...
Objevilo se to doma kolem Vánoc, pravděpodobně jako důsledek akce "2 katóny za cenu 1" z jednoho nejmenovaného řetězce... Přece to nevyliju
Tak to je jasne...skoda kazde kapky alkoholu, co prijde nazmar...
To bys neměl. Vždyť je o stupeň lepší .
Ty tři šroubky - je fakt že staré AT skříně k tomu přímo vybízeli..jinak lenost, ruční nářadí nutno ručního točení /šroubovák/...teď dávám 4šroubky /aku šřoubovák/ a kvůli lepšímu chlazení /nezměřeno..kdoví jestli.../
A tady se právě mýlíš. Zaslepením čtvrté dírky dochází k omezení cirkulace vzduchu v těsné blízkosti HDD. Naopak navrtání 20dírek vrtákem 4.5 mm skrz HDD dojde k účinnému průvanu a chlazení čtecích hlaviček. Je však třeba jehlovým pilníkem odstranit zbytky špon z dírky aby nedocházelo k tzv. falešným vírům.
Máš naprostou pravdu u moderních disků. Avšak u starejch MFM disků byla čtvrtá díra po šroubu vypouštěcím otvorem na vyjetej volej.