

Výběr Wifi-routeru
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně výběru Wifi-routeru. Náš 7-let starý router již začíná blbnout a už nevyhovuje svými vlastnostmi, jako nástupce jsem vybral: ASUS RT-N18U. Ale nevím, jestli je to správná volba. Popřípadě jestli nemáte s tímto routrem nějaké zkušenosti?
Předem děkuji za odpověď.
Ja myslim, ze jsi nevybral spatne, pokud chces tipy na jine, tak ja mam v oblibe tyto, kdybych mel teda kupovat router:
produkt
produkt
Ten prvni jsem poridil rodicum, takze opravdu muzu z osobni zkusenosti rict, ze je dobry (2,4GHz a 5GHz, ale jenom 100Mbit/s), ten druhy ma uz gigabit ethernet, ale osobni zkusenost nemam. Driv jsem tu doporucoval svuj Netgear, ale nazor jsem zmenil, uz bych ho vyhodil, kdyby na nej nejaky dobry clovek neupravil DD-WRT, hardwarove je excelentni, ale originalni firmware od vyrobce na ho....
Osobně už nic jiného než Mikrotik. Z domácích krabiček jsem už vyléčen.
Nevim, jak je soucasna situace, ale co jsem videl, tak pomerne slozite nastavovani. Domaci krabicky jsou mnohem jednodussi, mozna pohlidat si, aby bylo zarizeni podporovano open-wrt nebo dd-wrt, pak je sance, ze ikdyz se vyrobce vykvakne na nejake opravy firmwaru (jako u Netgearu), tak ze to zarizeni muze slouzit jeste dalsich x let. Jestli maji podporu ty Linksysy ale nevim, tam je zatim firmware OK a i sem tam vyjde update.
Souhlasím s alternativním firmwarem. Takový Turris má velice zajímavý HW na OpenWRT.
Turris by bol dobry ak by k tomu napisali aspon ovladace pre ten uzasny hardware. Ak sa na to hodi OpenWRT, tak wifi ide do haja. Momentalne hladaju a skusaju, karticky, ktore by fungovali s tym *WRT, bo napisat a odladit ovladac je pre nich zrejme nerentabilne ak sa na to pozera stylom financii. Vobec sa im necudujem, ze pri niekolko tisicovej serii sa s nimi nechce ziadny vyrobca wifi kariet bavit a posielat im nejaku dokumentaciu k cipom.
Zaujimave citanie:
topic_show.pl
Pro nastavení v rámci běžných potřeb malé domácnosti slouží Quickset, a ten na jedné obrazovce prohlížeče umožňuje nastavit úplně všechno.
S DD-WRT je taky trochu problém - každá verze má nějakou chybku, doslova tragické jsou verze pro jinak dobré Atheros čipsety.
atheros ... tplinky
no právě. Atheros je jinak OK, ale DD-WRT má s ním obecně problém a další problém je TP-Link s jeho revizema hardwaru..
Druhý Vámi vybraný router je lákavá nabídka, ale nevím jestli zrovna využiji 5Ghz. Vím, že budu potřebovat 1Gbit/s přípojku, protože příští rok přecházíme z rychlosti 100Mbit/s na 1Gbit/s a abychom využili její potenciál. Škoda jen, že Linksys neobsahuje Download Master. Také bych měl otázku ohledně té max. FILE SIZE souboru. A ještě, jestli náhodou nemáte někdo nějaké zkušenosti se streamování přes DLNA server?
kde je v síti ten dlna server a co s tím má mít společného router?
Asus RT-N18U a zmíněný Linksys router podporují DLNA server s připojeným HD a též mohu ty routery použít jako NAS server (sice jen 800Mhz).
Zajtra objednavam prvy krat namiesto TP-Linkov 741 a 743 desat kusov RB 951. Uz to nedavam len do firiem, uz to idem davat kazdemu, pretoze ma nebavi riesit neustale nejake wifi haluze.
Za mna Mikrotik podobne ako tw. Aj pre domaceho usera.
nemá externí anténku :(
Ale funguje lepsie ako TP-Linky s externymi antenami. Ma to vynikajucu citlivost vzhladom na to, ze je tam cip, ktory obsahuje este navyse antenovy predzosilovac. Nema problem fungovat ani za 3-oma stenami.
Presne tak, zmienil sa o tom uz JaFi pri svojich clankoch, ze skusal mnohe router s velkymi 4-5dB antenami a ze az RB951 mu umoznilo mat stabilny net.
741, ci 743 su super masiny, za tu cenu asi nema cenu nic ine kupovat, ale...predsa len z casu na cas zamrznu, obcas im drbe uplne a menu reaguje ultra pmaly (dokonca aj pri kusoch rovno z krabice), vypadnuty dhcp server je celkom bezny a pri vacsom pocte userov sa proste sem tam nenapojite (co sa mi stava hlavne na skolach). Na druhej strane mam zatial 0% reklamacii a to mam vonku stovky kusov uz, takze su to take SOHO masiny na doma, s dobrou dostupnostou pre restart a komu nevadi, ze to proste obcas musi spravit.
Mohu potvrdit, koupil jsem RB951 místo TP linku, páč jsem potřeboval Gbit LAN kvůli NASu. Byl jsem zvědavý jak na tom RB bude s WiFinou když nemá externí anténu a ejhle, mám lepší signál než s TP linkem.
Mikrotik má interní antény v MIMO a jak už někdo psal, podařilo se jim velmi dobře vyřešit rušení a ladění antén. Takže i když nemá interní antény, pokrytí v domě mám mnohem lepší jak s 2x tak drahým 2-pásmovým routerem.
A to nemluvím o stabilitě.
A možnosti konfigurace jsou skoro neomezené. A co nejde vyřešit pomocí standardního nastavení, dá se vyřešit skriptováním (postupů a příkladů je plný internet). Navím máš přístupné vnitřní úložiště - zálohy, logy, ...
Tiez netreba zabudat na to, ze Mkt je v defaulte nastaveny na 30dBm vysielaci vykon. Ten, kto si toho nevsimne a nenastavi si to na rovnaku hodnotu ako maju TP-Linky moze naozaj hovorit, ze to ide super. Dalsia vec je to, ze ked uz zacne spojenie vypadavat je tazke zistit preco.
Cele meranie je odvodene od zastaralej koncepcie merania sumu, ktore sum len odhaduje. V skutocnosti sa sum nepocita. Z merania sumu je odvodeny parameter SNR, ktory je v zasade chybny. Poskytuje absolutne chybnu predstavu o zaruseni kanalu. Tiez mi nieje jasne, preco ma parameter vyjadrujuci celkovu uroven signalu hodnotu (casto) nizsiu ako uroven signalu na kazdej antene (Ch0/Ch1). Chapal by som ak by to priemerovalo hodnoty, ale ako je mozne z vyssich hodnot urobit priemernu hodnotu nizsiu, ako je najniszia hodnota na nejakom RxCh, tak to skutocne neviem.
V QuickSetup (pčípadně v nastavení Wireless) volíš zemi a Mikrotik se nastavi tak, aby vyhovoval místní regulaci.
Ja ti nechcem protirecit, ale mam spravne nastaveny region, Mkt mam v mode "client", TxPower som nechal tak ako to bolo z vyroby "default" a ked to meriam inou stanicou, tak to ukazuje o hodne viac ako by malo. Rovnako je mozne vidiet aj nastaveny vykon v managamente Mkt na karte "Interface", zalozka "Current Tx Power", ze je to nastavene na vysoky vykon.
Kdyz jsem to zkousel, tak se mi nastavily hodnoty 21-23dB. Mozna kdyz uz to mas nastaveno, tak zmena regionu nepomuze. ZKontroluj si v nastaveni WiFi v advanced modu pred country, zda tam mas pro frequency mode nastaveno regulatory-domain nebo manual-txpower
Mas pravdu, pri nastaveni "regulatory-domain" to funguje spravne. Problem vsak je, ze v defaulte, to tak nieje nastavene a je velka sanca, ze to bezny franta uzivatel ani nenastavi.
Já to měl po quicksetup nastaveno správně na regulatory-domain...
A i s tímto nastavením jsem měl lepší pokrytí.
Nemá USB port - tiskárna. Lan porty máme všechny obsazené.
cože? Ty máš tiskárnu s ethernetem a připojuješ ji přes USB?! Nenapadlo tě koupit switch?
Nemáme tiskárnu s ethernetem, jen máme redukci z USB na LAN. Napadlo mě to a asi si switch stejně budu muset koupit kvůli SMART TV.
redukce USB-LAN neexistuje. Existuje převodník USB-LAN, alias USB síťová karta. Opačně pak se tomu říká USB printserver
redukce z USB na LAN to je co konkretne? Mas teda v PC teraz 2 LAN pripojky? V tom pripade si musis nastavit routovanie vo Win.
Který teda z těch dvou ASUS RT-N18U Mikrotik RB951G-2HnD, bude mít silnější WIFI signál? Podle toho co píšete tak mikrotik, i když Asus má 5 dBi externí anténu, mikrotik poloviční. A jak píšete že v základu má max. výstupní výkon 30 dBm, proč se to musí snižovat? Vadilo by to něčemu?
vysílací výkon je omezený normou. ale mikrotik má údajně anténní předzesilovač, takže by měl být citlivější.