
Program na měření spotřeby
Znáte někdo nějaký program na měření spotřeby pc? Dík
Změna předmětu, původně: Program
Změna kategorie, původně: Hardware (host)
Znáte někdo nějaký program na měření spotřeby pc? Dík
Změna předmětu, původně: Program
Změna kategorie, původně: Hardware (host)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Wattmetr, ale to není program. Takový program neexistuje.
Hw info sice ukazuje něco, ale to je divné. Cpu fx 8350 28w. I u grafiky mám spotřebu w. Težko řící jak to měří.
Ked je ten CPU nevytazeny tak zere 28W. Neviem co je na tom divne. Zatazil si ho cim?
Existuje software, který je schopen indikovat okamžitou (momentální) spotřebu CPU a GPU, ale i kdybys zachytil ten příkon ve špičce, tak to nic nevypovídá o celkové spotřebě počítače. Počítač se neskládá jenom z těchto dvou komponent. Svoje si bere i základní deska, paměti, mechanika, USB, ventilátory, chladič CPU a kdo ví, co ještě. Kupodivu i zdroj spotřebovává určitou energii ke svému chodu. Proto je požadavek na "program" nesmysl.
Hmmm, a mohl bys nám povědít, kde ten zázračný software bere údaje o spotřebě?
Poskytuje ho přímo procesor.
A ten procesor na to přijde jak?
Procesor vie kolko sam zere ptz si to sam mera, aby mohol obmedzovat TDP (kvoli turboboost apod). Navyse komunikue s DC menicom cez nejaky single wire bus (tam sa sice tusim neprenasa prud ale len teplota apod, pripadne nejaky prudovy limit ktory nema prekrocit, ale neviem zhlavy. teoreticky existuje X moznosti jak by to mohlo byt riesene, prakticky dnesne CPU maju register ktory indikuje jeho aktualnu spotrebu, odkial to bere moze byt spotrebitelovi jedno)
P.S: u intelu som to prvykrat videl tusim u ivybridge, tipujem ze to ma suvis s turboboost. U AMD netusim odkedy a v ktorych nieco take je).
Nezlob se na mě, ale procesor nemá ani potuchy, kolik žere. Může vyhodnocovat teplotu - ta se měří snadno a přesně, může měřit napětí na napájecích pinech, ale nemůže měřit odebíraný proud, tudíž nemůže ani vypočítat odebíraný výkon.
Nebo snad chceš tvrdit, že má do napájení vřazeny snímací odpory a analogové měřiče úbytku napětí na nich, nebo že má kol přívodních vodičů Hallovy sondy, nebo jak si představuješ to měření odběru? Pouč neznalého...
Procesor prozradí své momentální napětí, a software na základě (nevím čeho) vypočítá okamžitou spotřebu.
Když jsem měl doma pučený watmetr, tak ukazoval něco jiného, než ty programy....
Software pouze odhaduje, nic nemůže měřit, protože nemá údaje o proudu...
Nevím, stáhni si program Aida64 a div se co to všechno dokáže změřit. Nevím jak, ale ty udaje tam jsou.
software nic neodhaduje. Software cita HW register.
Ten MSR register existuje a je v nom aktualna spotreba. Jak to intel v HW implementoval je mi ukradnute. Aj keby meral len nejaky ubytok na vedeni (merat sa daju aj milivolty alebo mikrovolty), alebo sa pytal DC menica ze kolko zere (ten to vie z aktualnej PWM hodnoty napriklad apod), nehladal som nikdy ze jak to robi, ale robi to. Je to nutne kvoli turboboost funkcii, precitaj si TurboBoostWhitePaper.pdf
BTW. haswell ma dokonca na chipe aj integrovane DC menice
http://www.heise.de/ct/meldung/Intel-verraet-Trick s-der-in-Haswell-Prozessoren-eingebauten-CPU-Spann ungswandler-2110901.html (tusim aj vcetne cievok !!!) takze kolko zere vie uplne dokonale. CPU su silne komplexne veci intel ma trilion patentov na kadeco, to neni nejake LM317 :)
Aj IvyBridge uz mal register v ktorom je aktualna spotreba, asi to vycitava z DC menica externeho, neviem zhlavy nechce sa mi to hladat.
P.S. menic 12V -> 1,neco V je aj u haswellu na doske, ale rozne napatia pre subkomponenty si vytvara interne podla potreby. U Ivy bolo mimo CPU viac menicov pre rozne napatia.
Kup v Lidli zasuvkovy wattmeter za par e a mozes merat spotrebu nie len PC ale akehokolvek spotrebica.
Na velmi velmi orientacny odhad sa da pouzit aj ampermeter a odmerat aky prud tecie do zdroja, vyasobit napatim a este ucinnikom, ktory sa da odhadnut, alebo to maju zdroje napisane na sebe. Byva tak okolo 0,8 mozno aj viac zalezi od zdroja.
Na nejake PC meranie by som sa velmi nespoliehal.
wattmeter z lidlu meria zvycajne hovadiny a ne skutocny vykon.
I wattmetr z Lidlu by měl měřit odběr připojeného spotřebiče, nikoliv výkon.
Máš to ověřený, že zrovna wattmetr z Lidlu je tak špatný měřidlo, nebo to prostě jen odsuzuješ, protože chceš?
Videl som cital som. Ne konkretne o lidli ale o lacnych vseobecne. V lidli bude predpokladam lacny ;)
To jo
Ale na orientační měření by to stačit mohlo. Přece si nebude kvůli rozdílu několika wattů při měření kupovat Fluke.
Já ho mám, ukazuje to poměrně přesně. Vyzkoušeno žárovkama, od 25 až do 150W. I u úsporné žárovky to ukáže W. co jsou na krabičce.
Žárovka je kapánek jinačí spotřebič, než je spínaný zdroj počítače. Je tam fázový posun proudu vůči napětí a to se trochu hůř měří.
Ale usporka je tusim silne kapacitna (alebo nejaka lacna LED kde je len seriovo kondik) tak ked to aj u usporky ukaze spravne tak to mera snad ok. (BTW. a u niektorych spotrebicov nejde az tak o fazove posuvy ale aj o to ze to neni uplne sinusovka, ale "nejaky priebeh" a je treba to fakt integrovat (diskretne takze co najviac vzoriek)
Jo, nesinusový průběh, to bude ono. Já věděl, že tam něco je jinýho, ale už sám nevím co.
1) spínaný zdroj pc má od rozumné zátěže (20%?) minimální fázový posun, účiník je skoro 1
2) i blbý wattmetr z lidlu měřil jen činnnou složku, přestože si to čínský výrobce nerisknul uvádět v parametrech a na displeji má alibisticky VA.
3) wattmetr se musí s rozumnou přesností popasovat se zdeformovaným průběhem nabíjecího proudu spínaného zdroje, to už by neměl být v 21.století takový problém
že ten lidlkrám časem chcípne na nedobíjenou baterku, je jiná věc.
Já to vyřešil tak, že jsem k tomu připojil nabíjecí tužkovky, vydrží mnohem dýl a sem tam je dobiju. Ale myslím že by neměl být problém udělat napájení rovnou v tom watmetru a baterky by byly jen na paměť.
Napr. https://www.test.de/Strommessgeraete-Nur-eins-ist- gut-1781202-0/ pisu ze aldi a spol meraju blbosti. Ale google mi vyhodil ze v lidli maju nejaky brennstuhl? Tak ten by mal byt podla mna OK. Dnes mozno su aj lacnejsie uz lepsie jak predtym. Ak to ukazuje aj VA aj W ako oddelene hodnoty tak to je znamka ze by mal byt relativne OK (nehovori to sice nic o rozliseni ale aspon potom vies ze to nemera len zdanlivy)