Lední brtníku,
omlouvat se nehodlám a nebudu ani omylem, omluvit by jsi si měl ty, nechápu že někdo kdo má názory na antivirové programy jako ty, může zde vůbec působit jako rádce, zdá se že jsi již nějaký pátek nevylezl z brlohu. Jinak by jsi věděl, že drtivá většina firem nabízejících antivirová řešení pro PC má již ve free verzi zahrnutu i ochranu proti spywaru. O této problematice nevíš vůbec nic, jinak by jsi věděl, že probíhají mezi těmito antiviry pravidelné testy, kde se srovnává jejich procentuální účinnost právě proti spywaru.
Já netvrdím že mají stoprocentní účinnost, ale v dTestu se například testovala u antivirů i doba odezvy na nový malware, to je překvápko co?
Kdo s userů dodržuje bezpečnostní desatero pro práci s PC bez antiviru? Bude to stěží deset procent. Takže zbylí uživatelé co uposlechnou rady na práci bez antiviru budou ze svých brzo nakažených PC nejspíš šířit internetové červy a nevyžádanou poštu.
Čím jsem si tak jistý, že antivir netřeba? Jak už jsem zde v minulosti psal často testuji softwer, včetně antivirových řešení. Jak to úspěšně otestovat? Velmi jednoduše, stačí se na netu zajímat o instalátory her z herních serverů a co jsem testoval před 14 dny tak cca tři instalátory z deseti jsou zamořeny, antivir to nejen smaže, ale sdělí mi přesné riziko infekce z daných instalátorů.
Budeme-li se bavit o internet bankingu, i ten má své desatero a pokud ho nedodržuješ, neměl by jsi náhradou při průšvihu dostat ani korunu - https://www.kb.cz/bezpecnost/desatero-bezpecnosti/ index.shtml Ne náhodou tam je důraz na antivrivový program v PC.
Jistě pro tebe nebude překvápkem, že i free antivirová řešení používají ve svých produktech až tři skenovací motory jako například proklínaný 360 internet security i vyhlášený v účinnosti BitDefender AV Engine. (Anonymě odesílané statistiky nálezů nikoho neohrozí).
Že antivirová řešení snižují příliš výkon PC také až tolik neplatí - antivirová řešení v cloudu minimálně zatěžují systém a doslova v tom vévodí Panda Free Antivirus 2015. Ten jsem úspěšně testoval i na archaických notebocích, které ho utáhly, proč by neměla uspět nová mašina?
Že výrobci antivirových řešení nespí dokazuje i to, že v minulosti jim byla vytýkána absence firewalu, kterou dali později do internet security řešení, sice poměrně opožděně, ale dali a totéž platí pro spyware. Bavíme-li se o internet bankingu, Comodo například nabízí virtuální klávesnici proti odchytávání hesel pomocí Keyloggerů. To že Comodo či 360 internet security obsahuje i Sandbox, kam stačí pouze přetáhnout ikonu kteréhokliv prohlížeče a pak v něm pracovat v bezpečném módu, to je prostě špičková záležitost. Ale najdou se tací co vším opovrhují. To že antiviry nabízejí i hodnocení navštěvovaných stránek pomocí Web Reputation Pluginu i to je jistý bonus pro bezpečnost.
Zamysleme se ovšem sami, čím lze bezpečnost PC na netu zvýšit.
Testoval jsem staré i nové vydání Spybot Search and Destroy. Tento program měl vždy několik výhod - odhaloval malware, měl i modul pro práci s položkami po spuštění. Nejcenější u něj ovšem bylo čištění registrů po malware a imunizace prohlížečů včetně jejich doplňků a hlavně přidání tisíců nejsmradlavějších odkazů do přesměrování na local v hosts souboru.
Budeme-li předpokládat stovky tisíc stránek zamořených škodlivým obsahem, pak bude nejlépe se jim vyhnout - to lze provést velmi snadno stačí použít program CHrisPC DNS Switch - úkolem DNS je poskytnout informace (nejčastěji IP adresu) pro zadané doménové jméno, v tomto programu si navolíte třeba položku 5. Norton ConnectSafe Family a nedostanete se poté ani na ulozto.cz ani na porno stránky - to je dobrá ochrana dětí před obsahem stránek, který jim není určen.
Já na rozdíl od někerých lídí beru bezpečnost PC vážně, nahodil jsem úmyslně jen pár témat.