Koukám, že jsem přeskočil jeden odstavec.
Ano, to máš pravdu. Jistě byly i doby, kdy bylo kacířstvím a rouhačstvím tvrzení, že Země nené středem vesmíru. Doba byla skutečně taková. Církev byla téměř vždy chápána jako nejvyšší autorita, bohužel i často ve zcela světských záležitostech, které s vírou neměly nic společnýho.Určitě sis všiml změnu ve vysvětlování (jsou mnohem opatrnější). Např. co se týká evoluční teorie ve vztahu k Bibli. Dříve bylo tvrzeno bez jakýchkoliv pochybností, že svět byl stvořen za 7 dnů...
Pokud jde o těch 7 dní: dnešní pohled/výklad je ve smyslu: "jde o symboliku". Nicméně věřím tomu, že bývaly doby, kdy těch 7 dní bylo reálných, protože je to v Bibli. Ono už z logickýho pohledu jde o nesmysl: pokud by šlo o akt stvoření, jistě by měl nulový trvání.
Někdy je trošku i problém ve způsobu chápání Bible. Ona není jen náboženskou knihou, jsou v ní texty i historický, výklady, popisy atd. Dnes už se ví, že v tehdejší době zapsané (nebo ústně předané) příběhy (řekněme třeba i legendy) záměrně nepopisovaly události tak, jak proběhly, ale příběh se přiohnul tak, aby podpořil výklad nebo cíl autora.
To je třeba vidět i v evangeliích: v některých informacích se od sebe liší. Mimochodem, dodnes mi nikdo smysluplně nevysvětlil, proč nebylo do Bible zařazeno Petrovo evangelium.
Až se dostanou na světlo info ze svitků z Kumránu (Qumranu), to bude taky šrumec

Pavel