Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arduino nebo Raspberry pi?

Potřebuji nejaky slušný microcontroller pro zapínání LED světel na jednom robotovi... Mám vybrat Arduino nebo Raspberry pi? Otázka 2: Utáhne Rpi 2 model B+ Visual studio 13 s updatem 4? Nevím jestli by na to stačil ten procesor...

Moc díky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Na zapinanie LED diod normalny clovek pouzije nejaky atmel alebo PIC, t.j. v prenesenom vyzname ardu…
MM.. 07.09.2015 18:04
MM..
Nemyslel jsem to jen na zapínání svetel, prosté který microcontroller je lepší atd. Neberu v potaz t… nový
CoTeToZajima 07.09.2015 18:33
CoTeToZajima
Potřebuješ nějaké PC s x86 procesorem. Bez toho na tom nespustíš Windows a bez Windows nespustíš VS. nový
Wikan 07.09.2015 18:36
Wikan
Neexistuje lepsi, jedno je na nieco uplne ine jak to druhe. Spotreba a napr. aj boot cas a podobne v… nový
MM.. 07.09.2015 18:37
MM..
Jak chceš spustit VS na Raspberry?
Wikan 07.09.2015 18:09
Wikan
Přesně na to se ptam ja nový
CoTeToZajima 07.09.2015 18:38
CoTeToZajima
Jak řekli předřečníci, Visual Studio je určeno pro vývoj aplikací pro Windows a s největší pravděpod… nový
marekdrtic 07.09.2015 19:02
marekdrtic
Jde pouzít Win10 loT core (platforma 'dev') + c# , vyzkouseno..(R'pi2) Tip~http://connect.microsoft.… nový
XoXoChanel 07.09.2015 19:04
XoXoChanel
Pro zapinani LED ti staci Arduino (nebo jen AVR / Atmega). Pro roboty se programuje na "normalnim p… nový
gilhad 07.09.2015 20:25
gilhad
Jinak receno - u robotu mas - behove prostredi - male, rychle, idealne realtimove, ktere se stara o… poslední
gilhad 07.09.2015 20:38
gilhad

Nemyslel jsem to jen na zapínání svetel, prosté který microcontroller je lepší atd. Neberu v potaz to ze rpi je v podstatě plnohodnotný PC. Chci se tedy zeptat jestli je nejaky minipc nebo microcontroller který je zároveň PC, tzv vynechat arduino ktery by to VS 13 utahnul?

Neexistuje lepsi, jedno je na nieco uplne ine jak to druhe. Spotreba a napr. aj boot cas a podobne versus funkcionalita.

Visual studio nespustis ani na jednom, a ani to na nich spustat nepotrebujes. Mam taky pocit ze ani nemas moc ponatia ze co to je visual studio (nedaju sa s nim vytvarat aplikacie ani na jedno, ani na druhe. Visual studiom sa vytvaraju aplikacie pre windows a x86 architekturu)

Jak řekli předřečníci, Visual Studio je určeno pro vývoj aplikací pro Windows a s největší pravděpodobností ho pro fungování robota potřebovat nebudeš. Windows běží na x86 platformě (nevím jak to je s Windows 10, jestli běží i na ARM, nesleduju to, nevím). Raspberry PI má ARM jádro, Arduino je jen "obyčejný" AVR mikrokontroler. Ačkoliv by to Raspberry výkonově utáhlo, VS se na něm z výše uvedených důvodů spustit nedá. Platformu, na které ti robot poběží, bys měl vybrat podle toho, co potřebuješ a co od toho robota očekáváš. Pokud jen jednoduché funkce, stačí ti i to Arduino. Pokud na něm budeš mít kameru a chceš dělat image processing, pak už je to na Raspberry nebo třeba i ten plnohodnotný x86 počítač (pravděpodobně nějaké Mini-ITX nebo menší řešení). Sepiš sem funkce toho robota, jaké na něm chceš mít aktuátory a senzory a podle toho budeme umět lépe poradit.

Pokud jde o samotné programování, tak bych se přechodu z VS na cokoliv jiného nebál, základ je umět algoritmizaci, tedy schopnost převést myšlenku, co má robot dělat, na konkrétní sérii příkazů. Přepsat to do libovolného jazyka už je hračka, jakmile si osvojíš syntaxi (plus ty s tím budeš ovládat periferie, takže ještě základní věci ohledně fungování konkrétního HW).

Pro zapinani LED ti staci Arduino (nebo jen AVR / Atmega).

Pro roboty se programuje na "normalnim pocitaci" a prelozeny kod se do robota nahraje, takze tam nebezi ani vyvojove prostredi, casto ani OS.

(Ted jsem si za odpoledne navrhnul, vyleptal, naprogramoval a ozivil takovou desku s Atmega8A, 4 tlacitky a 6LED, co mi bude zapinat (a vypinat) osvitovou jednotku na vyrobu PCB. Ma to 4 zapamatovane a menitelne casy, hraje to, blika to a program (co jsem do toho nahral) ma 2.872 byte (a vic toho na tom chipu neni). Prekladal jsem to pomoci gcc, ktere samo ma nekolikanasobne vic, nemluve o knihovnach a datech. O Visual Studiu ani nemluve.)

Jinak receno - u robotu mas
- behove prostredi - male, rychle, idealne realtimove, ktere se stara o robota
- vyvojove prostredi - pohodlne, kde pripravujes programy pro behove prostredi, vyvojove prostredi ale nebezi na robotovi, protoze by ho zbytecne zdrzovalo.

Kdyz robot zjisti, ze se plnou rychlosti riti na prekazku, tak musi ve zlomcich sekundy resit, jestli ma uhnout/zastavit/couvnout/udelat neco jineho a v tu chvili nema cas na to, ze system se rozhodl stahovat a instalovat aktualizace a behem par (desitek) minut a po nejakem tom restartu bude schopny se zase chvili venovat senzorum a motorum ...

Casto se taky pouziva vic procesoru (mikrokontroleru, ....), kde se jeden treba stara o senzory, dalsi o motory, jiny o komunikaci, dalsi o blikani a jine diskoteky a treba to ma i nejaky, co to koordinuje. A pak to treba veze na zadech "velky pocitac" (napr. Rapsberry, NB, miniATX, whatever), ktery se stara o dlouhodobe planovani a treba i bezi na nejakem velkem OS.

Arduino (atmega, avr) ma vyhodu v silne nativnim pristupu k pinum a periferiim a vetsinou jede hodne jednoduche programy "primo na zeleze" s minimalni latenci
Rapsberry je velke, koplexni, umoznuje beh velkeho OS a velke zpracovani dat, ale uz zdaleka neni tak obratne, co se jednotlivych pinu tyce a vetsinou nejede na "holem zeleze", ale na necem, co resi i spoustu dalsich zalezitosti a podle toho vypadaji i latence.

Cili Rapsberry je spis logicky premyslivy mozek a Arduino jsou rychle reflexy a automaticke reakce.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru