Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Utilita na "složitější" zálohování dat.

Hledám něco (free) na asi méně běžný způsob zálohování, nemám představu, zda tohle hotová řešení nabízí.

Potřebuji zálohovat data z různých adresářů do jednoho místa. Některá data se se mění častěji, jiná méně často, další - historická data - už ne. Jedna záloha (míněno obsahem) se mi nezdá "bezpečná", proto jich mívám několik, v několika verzích.

Rád bych tedy měl po ruce něco jednoduššího, než tohle dělat ručně či za pomocí xcopy nebo ropocopy scriptů či batek. Mám představu, že bych měl třeba 3 zálohy a při spuštění zálohování by se použila ta poslední, přepsaly by se změněné soubory, tím pádem by se záloha stala nejaktuálnější. Při příštím zálohování bude opět použita ta nejstarší.

Ideální by bylo, aby počet verzí záloh mohl být libovolný, aby se zálohování dalo spouštět automaticky v zadaném intervalu (den, 3 dny..)

I tohle jde ručně zabezpečit, třeba napsat si několik scriptů a nechat je postupně spouštět v plánovači úloh. Třeba ale existuje nějaká aplikace, která tohle umí - pokud ano, díky za tip.

Předmět Autor Datum
Dvema slovy: verzovaci system jednim slovem: git downloads delsi vyklad: na prenosnem NB mam na ruz… nový
gilhad 24.09.2015 07:56
gilhad
Pokud jsi na NYXu (da se zaridit), tak tady ti poradi lip: index.php Sestra: Co to je CVS? DWICH: V… nový
gilhad 24.09.2015 08:05
gilhad
Cobian Backup, pokud chceš více záloh zpakovaných. Pokud bys chtěl synchronizovat (klidně i víc verz… nový
Jan Fiala 24.09.2015 08:19
Jan Fiala
Programů existuje spousty. Jistou dobu se mi už ale zprotivilo pořád stahovat na každou věc speciál… poslední
inkvizitor 24.09.2015 09:19
inkvizitor

Dvema slovy: verzovaci system
jednim slovem: git
downloads

delsi vyklad: na prenosnem NB mam na ruznych mistech (adresarich) ruzna data - nekde treba texty povidek, jinde treba deniky, jeste jinde navrhy plosnych spoju ... casto s nekolika az mnoha adresari.
V zakladnim adresari kazde teto skupiny vytvorim takzvany repozitar(predstav si pod tim "projekt") (git init) a pridam do nej vsechny soubory (git add -A) a ulozim to (git commit -am "tohle je prvni verze")

Pak tam chvili tvorim, neco pridam, neco smazu, neco prepisu, kdyz jsem hotov, tak znovu pridam zmeny (git add -A) a ulozim (git commit -am "pripsal jsem uvodni kapitolu").

A takhle pokracuju dal a dal, stridam temata/projekty ... kdyz zjistim, ze jsem udelal nejakou chybu, tak se muzu podivat, jak to bylo driv, pripadne se "vratit v case" do te chvile a stavu, kdy to bylo dobre a vyrazit jinym smerem. Pripadne tam pridat vybrane zmeny z toho predchoziho smeru. Nebo jen obnovit jeden soubor. Nebo muzu jit nekolika cestama na stridacku a az pote si vybrat, ktera z nich je ta nejlepsi (takzvane branche) a klidne i pretahovat nektere zmeny mezi nimi.

Pokud chci lepsi zalohu, tak si muzu (at uz na stejnem ci jinem pocitaci) snadno vytvorit adresar, kde budu mit vsechny tyto projekty pohromade a jednim prikazem (git push) do nej cpat ty zmeny, nebo je naopak z nej snadno vytahnout (git pull).

Kdyz pak zalohuju (treba na DVDF, nebo jiny disk, nebo jakkoli jinak), tak tam vrazim tenhle adresar se vsema projektama a nestaram se.

Taky se muzu stejne snadno s timhle ulozistem synchronizovat na vice pocitacich, takze doma pracuju na jednom pocitaci, cestou do prace na notebooku, v praci na jinem pocitaci a na vsech mam (na kazdem jinde) ta sama data (texty, obrazky).

A takovychle projektu mam desitky.

A kdykoli se muzu vratit k libovolne verzi libovolneho souboru, pripadne si jen vyjet, cim se lisi od libovolne jine verze, vsechny verze muzu mit (a mam) okomentovane a po kratkem zauceni je to strasne snadne pouzivat (v podstate clovek strida 4 prikazy dokola a pripadne si to muze i prochazet v nejruznejsich grafickych udelatkach)

Zalohovat jsem si zvykl kdykoli neco dodelam, tedy klidne i desetkrat za den v jednom projektu, dale samozrejme lze zalohovani poustet i automaticky z cehokoli (planovace uloh treba) a samotne zalohovani je velmi rychle. (ted jsem kouknul do jednoho z vetsich projektu - pocet zaloh:288, ke kazde se muzu snadno vratit a pracovat s ni. Velikost projektu: 7.3 MB na disku, velikost zaloh: 2.2 MB na disku)

Pouziva se uz 10 let, i na projekty rozsahu linuxoveho kernelu, kde na datech spolupracuju tisice vyvojaru (cili otestovany az hruza v nepredstavitelne narocnem provozu)

Cena: 0,- Kc + nutnost se naucit par prikazu
Licence: GPL

Pokud jsi na NYXu (da se zaridit), tak tady ti poradi lip:
index.php

Sestra: Co to je CVS?
DWICH: Verzovaci system. Treba na psani stranek. Nebo cehokoliv.

Mas jeden soubor nebo vic souboru. treba web.
To postupne menis, menis, menis.. V prubehu casu.. treba rok.

Porad potrebujes ukladat zalohy. U webu je asi blbost ukladat kazdou stranku zvlast nebo vzdycky celej web kdyz zmenis jen jeden soubor.

No a na todle je CVS. Kdyz si zmeny ukladas na CVS (pomoci programku - uloz zmenu, pripis poznamku) tak se kdykoliv muzes vratit ke kterykoliv verzi jakyhokoliv souboru nebo celyho stavu.

Sestra: Aha, to je to, co jsem vcera potrebovala :-))

Programů existuje spousty. Jistou dobu se mi už ale zprotivilo pořád stahovat na každou věc speciál program ( který navíc nikdy neobsahoval vše, co jsem po něm chtěl) a řekl jsem si, že se budu snažit využívat jen to, co běžně používám.

To stejný se zálohováním. Používám Winrar, kde je navíc samoopravný kód pro případ poškození záložního souboru (žádný jiný program tohle nemá),je zpětně kompatibilní a podporuje hvězdičkovou konvenci.

Takže ve Winraru si najedeš do Možnosti-Nastavení-Správa profilů-Záloha vybraných souborů-vytvořit zástupce na ploše

- po spuštění zástupce si nastavíš vše potřebné, včetně souborů, které se mají zálohovat, formátu jména souboru zálohy (třeba s časovým razítkem), cesty, kam se bude záloha ukládat atd.
- na první kartě zvolíš "profily" a uložíš nastavení do stejného profilu.

Můžeš si zástupce přidat do kontext menu nebo do plánovače úloh nebo jedním kliknutím zálohu spustit manuálně. Je potřeba si s tím trochu pohrát, ale s výsledky jsem dost spokojen.

Psal jsem si o možnostech zálohování s autorem Winraru a ten plánuje zálohování v uživatelsky přívětivější podobě do programu zařadit, takže je se na co těšit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru