

Kulišárna připřechodu na Win10
Dobrý den,
začal mě zajímat přehod na Win 10 zdarma. Čistě jen, že chci nový OS vyzkoušet. Dočetl jsem se však těsně před rezervací jedné věci. Když vlastníte Win 7 Home, nebo Win 8.1, verze Win 10 po upgradu bude také slabší Home. Já vlastním na svém notebooku zakoupeném s Win 8.1 základní verzi. Napadla mě ale ta "kulišárna". Před pár lety jsem si pořídil instalačku Win 7 Pro x64. Myslíte, že kdybych kompletně zazálohoval celý disk s recovery tak, jak nyní je, nainstaloval Windows 7 Pro, následně udělal update, aby se Win 10 Pro zaregistrovali k mému HW a já pak naformátoval disk a vrátil zpět originál od výrobce, že bych pak mohl upgradovat na Win 10 Pro?
Děkuji za reakce.
Toľko "cavikov" kvôli WIN10 som ešte nevidel. Proste si sprav bitovú kópiu disku, narvi tam tie desiatky a testuj! Ak sa nebudú páčiť, obnovíš disk zo zálohy a hotovo...
Ešte by ma zaujímalo, ktorú presne funkciu z Pro vydania nutne potrebuješ a nenachádza sa v Home ???
Hyper-V mě docela zaujala. Když už jsem u toho, tak jde především o princip. Když už něco, tak ať to za to stojí. Win 7 Pro, kvůli nepodpoře na svém notebooku stejně nevyužiji, což mě sice štve, ale je to tak. Tudíž alespoň k tomuto mi ještě poslouží.
Disk 0 využívá systém oddílů GPD. No, a nyní přichází ta věc, že bych měl vyházet všechny oddíly. I když mám zálohu, tak mám strach, že o vše přijdu. Nějak se bojím důvěřovat Paragon recovery, kterou jsem to zálohoval.
Možná spíše někde splaším jiný harddisk, se kterým to podniknu.
Tak jsem udělal risk a formátoval systémový oddíl na NTFS. Instalačka Win7 nešla. Nešlo ani obnovit ntb. Tak jsem flashnul disk svou zálohou a zkusil to znovu. Ntb. se začal obnovovat, ale pořád bylo 0% - následně hláška, že při obnovování došlo k problému. Nebootuje ani zálohovaný OS, který jsem těsně před zálohou používal. Teď jsem nahraný. Může někdo poradit nějaký postup, co teď?
Co znamená hláška rebuilding partition info, co se stane?
A co ještě znamená (po obnově paragon recovery), update hive partition 0, o co jde tady?
Děkuji
.. ak ta nezaujima recovery subsystem tak proste zober normalne instalacne DVD povodnych Win, tie nainstal nanovo najprv na stavajucu particiu tak aby bootovali, a POTOM obnov ten oddiel zo svojej zalohy.
P.S. a nevyhazuj vsechny oddily (pisal si vyssie ze chces), nechapem preco by si mal vyhazovat vsechny oddily. V 99.9% pripadov na to neni dovod (vsetko sa da riesit).
Protože Windows 7 nejde nainstalovat na systém oddílů GPD. Musel bych totálně vyházet všechny oddíly o vše přijít atd. Nevím, jestli někdo zde používá Paragon backup a Recovery, ale asi je na nic. Tudíž, teď se mi to podařilo rozjet, tak, že se Windows nějak opravili či co a šlo to obnovit. Před tím Paragon udělal nějaké "rebuilding partition info" a "update hive partition 0 (100MB)", tak se jen bojím, jestli to nějak nezasáhlo do zálohy. Snad ne.
Windows7 jde nainstalit na GPT, ak instalacku nabootujes v UEFI mode (mozne len so 64bit W7 instalackou).
Ja teraz uz vobec nechapem ze co tam vlastne boli za Win, z coho mas zalohu, a co si vlastne robil. Ak mas zalohu celeho disku komplet, tak by to mal obnovit spravne. Samozrejme moze byt aj poskodena zaloha, napr. ak to nebolo dozapisovane korektne na USB disk alebo co.
Korektně zapsaná byla, ale ten obnovovací SW něco udělal s oddíli, nějaký update oddílů a zápis do hive oddílu 0.
Jak nabootuji v UEFI Win 7 instalačku?
Nemohl byste mi sem prosím někdo napsat nějaký korektní SW pro image disku, ale ne klon. Tak, abych mohl uložit zálohu image na disk jako jeden nebo více souborů? Vím, že je toho dost, ale nemám zkušenosti.
Ked obnovujes cely disk zo zalohy tak logicky to musi updatovat oddily a zapisovat cosi do hive oddilu 0.
Image uz predsa mas, neviem co mas vlastne za problem. (ked to obnovil naprd, tak je ten program naprd)
P.S> a v UEFI mode sa bootuje tak, ze si z bootmenu vyberes polozku so slovom UEFI. Alebo si nastavis v BIOSe bootovanie v mode UEFI. A budes bootovat original Win7 64bit instalacku. Snad tie tucne pismena chapes.
to byl nejrozumnější nápad a k tomu nebylo co dodat. místo toho jsi už zase udělal všechno jinak.
- neznámým způsobem (z boot cd nebo za běhu windows) jsi použil poměrně neznámý zálohovací program, který jsi nikdy nepoužíval
- kompatibilita s gpt disky je u free programů ve hvězdách. u tvého sw mi vadí, že vývojář piloval hlavně odporný "w8" launcher a na funkčnost se nejspíš vykašlal. (já zkoušel jen jejich partition manager a okamžitě letěl z disku)
- není jasné, co jsi z gpt disku vlastně zálohoval, jestli se dá obsah zálohy prohlédnout.
- není jasné, čím jsi formátoval systémový disk
- není jasné, jaké bylo/zůstalo rozdělení celého hdd. když je "boot" na samostatném oddílu, i u mbr disků se musí dělat současný image systémového disku a bootloaderu, jinak obnovený image nenabootuje. o takovém úmyslu ses však nezmiňoval:
- naopak to byla skvělá příležitost převést disk na bezproblémový mbr, kde by nová instalace neselhala (i když podle tvých dotazů...), ty však kompletní zálohu zřejmě nemáš.
v popisu toho co jsi dělal a co ti zůstalo je jako vždy polovina věcí nejasných, proto se tím nebudu vůbec zabývat.
pro zálohu a obnovu systému jsou ideální programy pro klon oddílu/disku do souboru. m$ si z licenčních důvodů myslí něco jiného, ale nemám odvahu jejich zmatené programy pustit na svoje pc.
jak jsem psal, záloha pouze jediného oddílu nemusí stačit. pro pamětníky ghosta: stejně jako u časů dos/win95 pouze záloha oddílu bez mbr.
free tip jsi dostal výš, placené sw fungují bez problémů - zlatý acronis.
pro automatické zálohování za chodu používám ve firmě drive snapshot: pro dnešní win má parametry na automatické přizálohování boot oddílu, kontrolu bootovatelnosti a nastavení signatury disku. není to volba pro tebe, jen připomenutí, že se něco musí hlídat a musíš vědět proč cokoli děláš.
zvol si svůj postup, když víš proč. výmluva, že tě napadlo "riskovat", je ztráta času a možná i dat.
jen řečnická otázka: máš takový důvod? takové médium? víš to?
Jak říkám, zálohoval jsem celý HDD. Paragon jsem nepoužil poprvé. Zálohoval jsem s ním starý PC s XP.
Naštěstí jak jsem též psal, se OS nějak opravil a šlo to obnovit, takže bez ztráty dat. Jinak tan 100mb oddíl 0 je boot jen pro Windows?
100mb oddíl (použávaný od visty výš) patřil k původní instalaci w8. jestli ho použila i nová w7 nebo co se ti tam vlastně obnovilo - kdo ví?
pokud je označený jako aktivní, pak to vypadá že ano.
jestli není na oddílu s windows i adresář \boot, pak určitě ano.
s hláškou "rebuilding partition info" jsem se ještě nesetkal. ale w7 obnovuju true imagem a třeba nemá ve zvyku dělat nebo vypisovat zbytečnosti. ale nepíšeš polovinu věcí, třeba co jsi ze staré instalace zformátoval/odstranil a co nechal - a já to mám věštit?
starou instalaci není třeba řešit. Zálohoval jsem funkční OS a prostě celý HDD softwarem Paragon...pak, když jsem tam chtěl dostat W7 (kvůli GPD nešlo), tak jsem instalačkou sformátoval OS oddíl. Nefungovala obnova origo recovery, tak jsem nechal oddíly jak byly a flashnul to svoji záloho (ještě jsem zp€t nastavil secureboot). Obnova originálem pořád nešla (Paragon cosi upgradoval na oddílu 0 - dokurvil boot Windows). Necjal jsem proto opravit chyby Windowsem a pak to šlo už originálem.
Jen mě zarazilo co je "rebuildilng partition info", tak snad to neovlivnilo obsah oddílů s origo recovery.
Tak jsem si porovnal využité místo u všech oddílů na ntb. a pak ještě v Paragonem vytvořené záloze. Jediný rozdíl je, že na ntb. je v oddílu RECOVERY o 1MB méně než v záloze, ale je to asi jedno, protože to funguje, jen docela dlouho do recovery bootuje. Ale to stejně nevím, jestli před tím bylo rychlejší.
Ještě otázka na okraj. Nevíte jak dlouho bude platit u MS bezplatný upgrade na 10?
Není pro pro firmy? Kde máš více služeb? Co na pc děláš?
Teď Vás nechápu. Myslíte Windows 10 či Win 10 Pro?
do asi 28.července 2016 - akce platí rok.
ot: na komentáře peter150 není třeba reagovat, je to mega-bfu.
Ok
K Acronis T.I - dle Vás, stačí mi pro korektní zálohu Acronis True Image bootovací CD, nebo potřebuji celý SW?
záleží na vkusu. jako spolehlivější upřednostňuju offline zálohování z boot média.
za běhu zvláště u dnešních vícejádrových cpu zálohovat jde. windows pro to mají nachystanou službu vss, zmiňovaný drive snapshot ji využívá, nevím jak acronis.
nevýhodou nainstalovaného acronisu je množství spuštěných hlídacích služeb, které údajně slouží k automatizaci záloh. jsou k ničemu, jen zastavují pomalejší pc.
výhoda: s nainstalovaným drive directorem vyrobí skvěle fungující dual-boot médium.
http://www.deskmodder.de/blog/2015/08/29/windows-1 0-ohne-upgrade-clean-installieren/
cely roman som nečital ale toto mam už otestovane a funguje to v pohode,musiš len dodržat bit verziu a pri inštalacii nepripajat net a hlavne si neurob hokej v tom ktory subor maš z W7 a ktory z W8 lebo maju rovnake nazvy len obsah je rozdielni. Dokym tam ten subor neskopiruješ nepripajaj net
proste ho tam vložiš (su to skryte subory) vypneš zapojiš ,,kabel,, z netu a až teraz ho zapneš,to že je aktivovany zistiš ked ten subor z toho priečinka zas sam zmizne (ps u jedneho to bolo až tretim reštartom aktivovane)
ten acronis si stiahni tu je to HOTOVE A PLNE funkčne boot iso. Na usb cez yumi volba run-fromram
je to ale linuxove tak ak sa ti pc sekne pri ukončeni zalohy NO stres reštartuj ,,ručne,,
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2016_5634 .iso pri spusteni v pravo hore si prepni češtinu
Děkuji. Vysmahnu to a zkusím.
Nedělá ten Acronis někde nějaké záznamy na disku?
Zdravím, nyní jen pro doplnění a objasnění:
![[http://pc.poradna.net/file/view/23956-1-png]](/file/view/23956-1-png)
Zjistil jsem, že ten Paragon updatoval boot na oddíle 1. Přesný výpis v obrázku.
v druhém obrázku jen chci upřesnit vše o oddílech, pořádí, kolik mají, kolik jich je...
![[http://pc.poradna.net/file/view/23957-2-png]](/file/view/23957-2-png)
Pochopil jsem, že ta recovery (program u Win8) je záležitost MS a ne výrobce ntb. Je pouze na samostatném oddílu a ne na systémovém (tak to mám v teblutu). Myslíte, že ten update oddílu 1 jak vypsal paragon se mohla recovery programu od MS opravdu dotknout?
P.S. Není mi jasná jedna věc a to již od první obnovy ntb. Když zvolím možnost obnovení celeho disku a v dalším kroku zvolím "odstranit všechny oddíly", tak co je tím přesné myšleno, případně, kterých oddílů v mém případě se to může týkat?
všechny oddíly jsou všechny. dává to skvělou možnost přejít na mbr rozdělení disku, protože nikdo netuší, co je v těch 100-400mb gpt oddílech.
v tom prvním aktivním 100mb "system" je bootloader s číslem disku (disk signature) a číslem oddílu, ze kterého se bootuje. tyto záznamy asi program obnovoval.
Jenže ten systémový oddíl je "0", když ale Paragon updatoval cosi v oddíle "1", kde je recovery. Proto mě zajímá, jestli to na boot recovery, přïpadně její chod může mít následek?
365mb = recovery? a co tam jako má být?
používáš vlastní oblíbený klonovací soft jako zálohu a potřebuješ funkční systém z této zálohy (bootloader "system" + volume "os")
nějaký pochybný recovery do továrního nastavení nemá do budoucna smysl, když chceš přejít na w10.
oddílu 1 jde taky přiřadit nějaké dodatečné písmeno z konce abecedy a podívat se správcem souborů, co obsahuje.
nebo ho prohlédnout offline (hirens, live linux, disk v jiném pc, ...)
nevím jestli se dá tvrdit, že gpt rozdělení disku na 6 oddílů je nutně zlo, ale k čemu to teda je? popis oddílů k ničemu, obsah se neukazuje a tebou nově nainstalovaný systém to nepotřebuje.
proč zachovávat něco, co stejně nebude k ničemu?
ten nápad s druhým diskem nebyl tak špatný. neřešil bys teď zálohu a obnovu něčeho, co nepotřebuješ.
Do oddílu recovery jsem koukal. Obsahuje to, co bývá někda na systémovém oddíle, tedy v jeho rootu popsané jako recovery.
Po bootu to vypadá takto:
![[http://techlivewire.com/wp-content/uploads/2013/09 /hp-dm6-recovery.jpg]](http://techlivewire.com/wp-content/uploads/2013/09/hp-dm6-recovery.jpg)
Samozřejmě o zálohu od výrobce s W8 přijít nechci.
Jestli jste někdy dělal plnou zálohu Acronisem, také Vám několikrát vypsal na několika set GBový disk, že je plný, leč byl stále prázdný? Já s tím válčím od včera. Nejdříve jsem nastavil plnou zálohu s možnostmi "sektor po sektoru" a "záloha včetně nepřiděleného místa" - nešlo. Následně jen s možností "sektor po sektoru" - opět nešlo. Tak teď zkouším zálohu udělat bez těchto dvou možností.
To by mě opravdu zajímalo, jestli pojem "backup" disku nabývá skutečně své hodnoty. Přijde mi, že program něco zazálohuje, něco vynechá a ono se to přeci potom nějak dolepí...
Nu což, stejně s tím víc nenadělám, naštěstí funguje vše. Acronisem jsem nakonec musel udělat zálohu bez možnosti (sektor po sektoru), tak snad je tam vše - nedovedu si moc představit o co je to jiné.
Nevíte náhodou někdo, co přesně se děje při obnově PC pomocí Win8 recovery, po zvolení možnosti "smazat celý disk"?
Ono je totiž na výběr flashnout jen oddíl OS nebo smazat disk.
sektor po sektor je že ti aj prazne miesto zarata do zalohy (je to oto večšie)
ked som to tak rychlo prebehol tie tvoje oddieli tak tam maš bordelu teda dost - nechceš sa nato vysrat a zformatovat to nadobro celi disk a nahodit si čistu 8.1 bez tych app sračiek vyrobcu ? ved key maš v biose vypaleny do ,,smrti,,
http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows-8/creat e-reset-refresh-media
Aha, tak už je mi jasné, proč se obraz disku na exterák nevešel. Formátovat to nechci. Oddělám Windows do hodně krátké doby a vyhovuje mi, když ho do hodiny obnovím včetně ovladačů atd. Nakonec proto jsem si pořídil s OS, abych to měl bez starostí
ano obnoviš ale len do datumu vydania a preto sa robi ta bitova zaloha k nejakemu datumu, mne osobne by bola už aj 2 mesiace prd platna
když ho do hodiny obnovím
ja do 15 minut zo všetkym čo bolo na disku (oddieli)
No jo, tak shodneme se, že MS recovery je pomalá.
Aby jsme si rozuměli s tím jak jsem psal o těch režimech obnovení, tak zde toto je první krok:
![[http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_opravit_wi ndows_8/jak_opravit_windows_8_obnovit_do_tovarniho _nastaveni_1.jpg]](http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_opravit_windows_8/jak_opravit_windows_8_obnovit_do_tovarniho_nastaveni_1.jpg)
Ok, zatím chápu, ale dále:
![[http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_opravit_wi ndows_8/jak_opravit_windows_8_obnovit_do_tovarniho _nastaveni_5.jpg]](http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_opravit_windows_8/jak_opravit_windows_8_obnovit_do_tovarniho_nastaveni_5.jpg)
To je to o čem jsem psal. Co přesně se stane po zvolení "vymazat celý disk"?
Děkuji za případné reakce, nic k tomu nemohu nalézt.
Já to logicky chápu tak, že se dostaneš do stavu po prvním nainstalování OS. Jako když uděláš u mobilu Hard Reset (tovární nastavení).
ano akurat to ma chybu krasi že je to pod mrkvosoftim os a ostane ti tam tona bordelu po predchadzajucich verziach , spravne sa to roby bez asistencie samotneho systemu, každy notbuk ma tzv tovarne nastavenia a po jeho spusteni ti
-preformatuje disk a rozdeli na povodne velkosti (u lepšich značiek je možnost vyberu) ale vždy sformatuje povodne C-ko a tym sa to liši od tej mrkvosoftej komedie (ono ešte ani jeden system sam seba neobnovy aby sa pred tym zmazal)
Tudíž pochopitelně ta recovery se nijak neobnovuje. Pouze C OS a EFI (Win boot) - je tomu takhle?
ano
-ale opakujem zaleži na vyrobcovi, mal som tu čest u HumusProdukt nejake 45O čosi a tam to obnovovalo len cely disk (to by nevadilo len od vyroby bol kkt deleny na C-system 800Gb D-zaloha 20gb tušim + skryte šušne)
Ono nejspíše také záleží na verzi OS. Co jsi pamatuji, tak tohle u W7 snad nebylo.
Naopak v tabletu, kde mám W81 je ta recovery přímo na C, takže tam se určitě obnovuje se systémem. Je to hold kus od kusu.
Měl bych ještě takový čistě obecný dotaz. Jak je možné, že po obnovení notebooku do továrního nastavení bootuje do systému stejně dlouho jako před tím, když byl po roce používání zasetý vším možným? Přijde mi, že i do recovery bootuje o mnoho déle, přitom je to WinPE a načítá se do 30 MB ramdisku
Upgrade na Windows 10 z Windows 8 - jde to nebo je třeba 8.1?
Prečo sa pýtaš na takú kravinu? Všetko potrebné sa predsa dozvieš na stránke MS - systémové požiadavky:
Z Win8 to asi nepůjde.
Tak fajn. Jde to. Jen na stránkách MS o tom není zmínka.