
Dva AP v sieti - plynulý prechod klientov medzi dvoma AP
Ahoj,
mam v domacej sieti dva routre mikrotik RB941-2nD-TC. Oba su zapojene do nadradeneho routra, kazdy samostatnym TP kablom do LAN portu na strane mikrotiku. Oba su nakonfigurovane rovnako /s vynimkou vlastnej IP/, teda su nastavene ako Home AP, dhcp vypnute /dhcp robi nadradeny router/, rovnaky nazov SSID siete, rovnake heslo.
Problem je, ze sa spravaju ako dva samostatne AP. Pripojim sa s mobilom k prvemu, prejdem na druhy koniec domu k druhemu ale mobil sa drzi ako kliest na tom prvom aj ked signal uz vypadava. A k tomu druhemu sa pripoji az ked signal celkom spadne alebo ak dam rucne na mobile odpojit-pripojit. Podobne sa sprava aj notebook.
Prakticky je to rovnake, akoby som mal dve rozne siete s roznym SSID. Predstavoval by som si to tak, ze sa klient automaticky a plynule prepne na AP so silnejsim signalom.
Da sa to? Ak ano ako?
Diky.
Je třeba nastavit režim WDS/dynamic.
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=5917 1
Dobré je taky nastavit úroveň signálu, kdy bude zařízení násilím odpojeno.
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=49603#p2 52599
edit: s výjimkou kontrolovaného odpojování to mám takto doma a funguje to naprosto perfektně, počítače i mobily roamují bez jediného výpadku.
Tak sa snazim to rozchodit, zatial bezuspesne...
Nasiel som kopec veci okolo toho, aj ludi s presne rovnakym problemom, avsak bez riesenia. Bud maju len nastavene rovnake SSID a roaming klientov medzi AP neriesia, alebo maju WDS ale wireless. Jeden priklad za vsetky http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=61625#p3 37191
Len pre upresnenie mojej konfiguracie, medzi routrom a oboma AP su este klasicke switche, nemam ziadny kabel vyhradeny na prepoj AP1-AP2.
Skusal som vytvorit novy bridge a nastavit to WDS/dynamic, ale jedine k comu som sa dostal bolo, ze sa to snazilo robit WDS cez wireless. Moje dva AP vsak na seba dovidia len tak-tak, ked sa zatvoria dvere tak vobec, takze klasicke wireless WDS nie je riesenie. Mikrotik som doteraz nenastavoval a evidentne robim nieco nespravne. Zrusil som teraz vsetky zmeny/dufam/ a takto vyzera povodny interface list.
Pises, ze ti to funguje.
Mohol by si prosim ta v krokoch napisat, co nastavit, aby to vyuzivalo kabel na roamovanie klientov? Diky.
v nastavení WDS je default bridge, kde si nastavíš jako default bridge tvořený z ethernetu
http://shop.cznet.cz/clanky/41-mikrotik-transparen tni-bridge/
Takže zde, jen místo WDS-bridge, tvořené bezdrátem, zvolíš bridge ethernetu.
Ked som to skusal naposledy tak som na oboch AP vytvoril novy bridge1. Nemohol som vsak k tomu bridge1 pripojit LAN port. Vsetky 3 LAN su totiz spojene, LAN2 je master, LAN3 a 4 su slave zavesene na toho mastera.
Ked som napr. na LAN3 zrusil to naviazanie na LAN2, tak som mohol pridat do bridge1 ten LAN3. Nastavil som aj odlisnu samostatnu IP pre ten bridge1/lan3 (aj som cez lan dokazal spustit administraciu na tej novej IP). Mobil sa napriklad dokazal pripojit na wifi, avsak net mi nesiel, zrejme mi tam chyba nejake nastavenie routovania alebo mi unika logika, ako to ma fungovat.
Inak, ten odkaz co si poslal popisuje bridge medzi dvoma LAN cez wifi. Predpokladam, ze si tu dal len kvoli tomu obrazku s interface vsak?
žádný nový bridge tvořit nemusíš, pokud v quicksetup zvolíš režim AP, tak máš už vytvořený "defaultní" bridge-local. Nehledej v tom žádnou vědu.
Obrázek jen ukazuje, kde se to nastavuje, textem u něj jsem to myslím dostatečně vysvětlil.
Je ti záležitosť klienta respektíve jeho ovládača. Inými slovami je to chyba telefónu, nie MT.
Zda sa, ze mas pravdu a je to chyba klienta. Bez ohladu na to, ci som WDS podla rad Touchwooda vyssie nastavil alebo nie, tak ten telefon sa proste drzi na povodnom AP zo vsetkych sil.
Asi som mal mylnu predstavu, co WDS dokaze. Povodne som si myslel, ze voci klientovi je to uplne transparentne a pre klienta sa to cele javi ako jedno AP. A ze cely prechod klienta si zariadia AP medzi sebou. Evidentne to tak nie je.
Mozno este, keby som nastavil MAC adresu na oboch wifi koncoch rovnaku a tiez rovnaky kanal, mozno by to islo, neviem...
Vdaka obom za rady.
ještě jednou:
1. WDS slouží k "distribuci" signálu
2. pokud máš klienta, který má špatně nastavené pravidla pro roaming, tak jsi nejspíše zcela přehlédl druhý krok, ve kterém je popsané, jak klienta donutit přeroamovat ze strany MKT.
No to som zatial neskusal ale umyselne. Mam totiz este jednu cast domu, kde je ten signal slaby a tam by som prave nechcel, aby sa to odpojilo nasilu, lebo tam ziadny iny signal nemam. Aspon predpokladam, ze bude nutit klienta odpojit vzdy, aj ked nebude ziadny lepsi signal k dispozicii.
Inak, ake pomenovanie ma ked sa viac AP tvari ako jedno? Tak, aby klient vlastne ani nezbadal, ze je siet tvorena viacerymi AP. Predpokladam, ze to ma nejaky nazov. Dokaze to MikroTik? Alebo ako sa to robi?
To je právě ten režim WDS. Umí fungovat na jedné frekvenci, i když ovšem neumí beamforming jako systémy s WLC.
Nastavit odpojování při slabém signálu můžeš přece jen na AP, které nepokrývá tu signálově slabou část domu.
OK, diky.
Este trochu teorie. Myslis, ze by mohlo fungovat to co som pisal vyssie, ze sa na wifi casti oboch AP nastavi rovnaka MAC adresa aj kanal?
Kedze je kazde AP pripojene kablom cez switch k nadradenemu routru, tak by to boli teoreticky dve paralelne cesty. Cast ethernetovych paketov by sla jednou cestou, ina cast druhou cestou.
Alebo je v tej uvahe logicka chyba?
Jeden problem uz tusim, co sa stane ak na seba tie dva AP sem tam dosvietia, a obe budu mat rovnaku MAC na wifi strane.
Ne, tak to fungovat určitě nebude, není to ani rozumné, protože druhé AP by mělo problém s tím, že by "neznalo" třeba již asociované klienty. O průšvizích na samotném ethernet layeru ani nemluvě.