Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Způsob vypnutí HDD při vypínání PC

Zdravím,
na PC jsem už pár let používal Windows 7. V poslední době jsem ale začal trochu "modernizovat" na Win 8.1 a 10.
Problém je, že na všech discích s Windows 8 a novějším se začaly vytvářet vadné sektory. Ano, zní to šíleně, ale...
Když se zaposlouchám a pozoruji proces vypínání PC, tak u Win 7 to probíhalo asi takto:
- ukončil se systém
- zhasla kontrolka HDD
- kontrolka zůstala zhaslá asi 3 vteřiny a až poté došlo k vypnutí PC

Win 8.1/10:
- ukončuje se sytém (běžné poblikávání kontrolky HDD)
- kontrolka HDD začne svítit neustále (=> max aktivita HDD)
- při svícení kontrolky HDD se vypne i PC

Takže rychlost vypínání PC je u nových Win díky tomu asi opravdu rychlejší, jenže vypnutí PC je i doprovázeno zřetelným zvukem nárazu hlav. Když nechám zapojený i externí HDD, je to u něj při vypnutí PC slyšet taky. Není to takový ten běžný zvuk, kdy se plotny pozvolna zastavují. Je to jako, kdybyste s diskem aktivně pracovali a do toho vzali kabel od disku a vyškubli ho od proudu. V lepším případě se jen hlavy co nejrychleji zaparkují, v horším případě "zavadí" o plotnu.

Otázka zní: Nemůže to mít souvislost právě s postupným "ničením" disku? Vadný sektor totiž přibude jedině při úplném vypnutí a poté následným zapnutím PC. Častější restarty nevadí.
Nelze nějak docílit, aby při vypnutí PC byl disk v klidu a ne v plné aktivitě (a mohl se tedy i "poklidným" způsobem vypnout)?

Disky nepotřebují předem zaparkovat hlavičky - to platilo kdysi v dřevních dobách disků, ale tento problém byl vyřešen natolik, že o nějaké parkování není nutno se starat. V podstatě lze kdykoliv disk natvrdo odpojit od napětí aniž by se mechanicky poškodil (něco jiného je, pokud právě probíhají nějaké zápisy na disk - to je potom zápis chybný, ale není to mechanické poškození).