
Google Disk - (ne)plnohodnotná náhrada externího disku s pracovními dokumenty?
Zdravím ve spolek,
uchovávám pracovně-studijní věci na extérním disku, který neustále někam tahám. Mám tam opravdu všechny dokumenty a data, které potřebuji (cca 10 GB). Problémem je, že veškerou práci vykonávám z tohoto externího disku. A občas mám takový špatný pocit z toho, že až mi ten disk třeba někdy spadne, nebo se jakýmkoli jiným způsobem znefunkční, budu namydlenej. Mám také jeden velký nešvar - každý den jej nezálohuju.
Uvažoval jsem tedy o klaudovém úložišti - konkrétně Google Disku. Má sice pouze 15 GB (free), ale měl by být bezpečnější než většina jiných - o zabezpečení mi jde zejména (asi paranoia nebo co).
Teď jsem měřil rychlost uploadu - a je cca 5,5 Mbps (je ta rychlost dostatečá?).
Rychlost otevírání souborů z GD se bude odvíjet or rychlosti downloadu?
Je možné s GD pracovat jako s virtuálním diskem? Např. nějaká free alternativa k www.netdrive.net ?
Jaké jsou Vaše zkušenosti?
Díky moc za info.
T.
Mega !
mega.nz
Je to šifrovaný a světe div se, když to zahesluješ, tak se k tomu nikdo nedostane. Lidi, co odmitájí cloud jsou určitě lidi, co si někam nahráli svoje fotky naprosto volně(nezaheslované) a pak se hrozně divily, když se objevily jinde.
Nemáš se čeho bát. Cloud používají miliony lidí na celém světě.
A co tak velke zemetrasenie? Novy Zeland je prave v ohrozenom pasme.
Ale moze to byt uplne prozaicka zalezitost - ze majitej cloudu schrachuje.
Bratia Cesi hovoria : co je doma to sa rata a tiez data v cloudu data v ....
Od čeho tam asi je ta synchronizace. Bože, ty to vidíš ....
Pánové, když nemáte tušení, co je to cloud a jak to funguje, radši nekomentujte. Bude to tak pro všechny lepší.
Panove su IT specialisti a velmi dobre vedia co to je cloud a nepocuvaju nejake marketingove rozpravky jak ty (a ze sa k tomu nikto nedostane, prevadzkovatel cloudu je pre teba nikto? Jasne v marketingovom plagate je nakreslene ze to je sifrovane, k tomu napisem len velke LOL).
P.S. a prevadzkovatel moze skrachovat alebo mato poruchu alebo cokolvek, nemas ziadnu zaruku na to aby si sa k tym datam dostal za kazdych okolnosti. Bez lokalneho backupu je to hovadina.
Přečti si ještě jednou, co jsem napsal. Jak se k tomu asi dostanou, když to bude mít zaheslované ? NIJAK. Zkrachovat klidně můžou, proto tam mám zapnutou co ? SYNCHRONIZACI.
Chápeš ?
A zrovna na MEGA to šifrované je. Takže specialisti se můžou chytnout za nos a postatvit se třeba na hlavu. Nebude jim to nic platné.
Dostanou sa k tomu (ked budu velmi chciet)
A jak asi bez hesla, kritepane ?????
heslo a sifrovanie su 2 rozne veci.
A kdo tvrdí, že je to jedna věc ? Já ne. Nejdřív čti co píšu a pak reaguj.
Tvrdis ze bez hesla sa na to nedostanu. Pritom nepises (nevies?) kde a jak sa to heslo pouziva, a jakym klucom a hlavne kde je co kedy sifrovane. Bez tychto informacii sa neda tvrdit vobec nic.
Mega také používám (ale jako x-tou zálohu, ne jako jedinou!). Nespoléhám jen na jejich šifrování, nýbrž tam zálohuji *7z archivy (silné heslo, šifrování i názvů). Další možnost je poslat si tam TrueCrypt kontejnery. Nevýhodou pro někoho je, že se s tím pracuje nepohodlně, musí se pokaždé stáhnout celý archív. Na druhé straně, těch archívů tam může mít člověk spoustu (50GB na jeden účet zdarma), může si v tom udělat systém.
Pánové, všem děkuji za Vaše názory. Diskuse je opravdu plodná
Já jsem do toho nakonec šel a musím říct, že je to super. Výhoda je, že Google Disk podporuje uchovávání několika verzí souborů.
Bohužel, asi jsem narazil na nevýhodu cloudových uložišť - po nahrání se změní "Date modified" (v češtině to myslím je Datum úpravy) všech souborů ve složce kterou mám synchronizovanou na datum a čas, kdy byly soubory právě synchronizovány. Tudíž už si nemohu soubory seřadit podle toho, kdy byly změněny.
Neví někdo, jak toto obejít? Narazil jsem třeba na toto vlákno:
forum#!msg/drive/bSQ57RiCg-Q/SJvSHZtUT9wJ
...ale asi to bude nešvar všech coudových úložišť :(
Radit cokoliv nebo se jen spolehat na atributy souboru je pomerne najivni, nic ve zlym. Pokud doted bylo v tomto smeru vse OK a razeni fungovalo a vyhovovalo ti to tak, udelej si podle soucasneho razeni (pred cloudem) nejaky system dle ktereho budes soubory vyhledavat.
Napadaji me hned dve moznosti, bude nejaky metadatovy soubor - databaze ci treba excelovska tabulka nebo proste datum upravy zahrnout do nazvu souboru:
treba 20160517-1732_nazevdokumentu.doc
a nove soubory uz vytvaret s takto.
Zatím mi to vychází, ale díky za info - prostě se chci tady těmito atributy občas orientovat
Už jsem na to přišel - stačí přidat atribut "Naposledy uloženo" (viz příloha)
Díky všem zsa reakce!