
Moderní člověk v pravěku
Ahoj, jen mi problikl takový nesmysl v hlavě .. začal jsem přemýšlet nad tím, jak dlouho by asi nějaké skupince lidí s průměrnými znalostmi, která by se ocitla v dávné minulosti (pravěku), trvalo dosáhnout nějakého technického pokroku. Bez nástrojů, bez elektřiny .. všude jen kopce, stromy ... kam by asi postoupili v průběhu dejme tomu 10 let? (s tím, že by věděli co bylo dostupné ve 21. století a je tedy možné vyrobit). Byli by vůbec schopni bez fejsbůku, kauflandu atd.. přežít?
Byli by schopni přežít bez moderní medicíny, kde každé vážnější zranění je fatální?
Měli by výhodu ve znalostech - mohli by si udělat modernější zbraně - atlatl, luk, ...
Pokud by neměli znalosti mineralogie a metalurgie, tak tam by jejich schopnosti a pokrok skončily, protože ke kovu by se nedostali.
Možná by měli znalosti chemie a podařilo by se jim vytvořit nějaké jednoduché chemické zápalky.
Možná by se jim podařilo přidat se k nějakému kmeni a hrát si tam na "bohy" nebo šamany.
A rozhodně by si neměli sebou zapomenout vzít Tajuplný ostrov
No, takže nic moc co :)
Si taky říkám že by skončili u nějakého srubu, luk a oštěp základní výbava .. ale i tak, věděli by, že kov se dá vyrobit a i když třeba o metalurgii nic neví, přeci jen tuší jak se to dělá, že se něco musí vytěžit, tepelně zpracovat .. a kdyby třeba konkrétně po té výrobě kovu cíleně šli, třeba by měli úspěch, ne?
Zvláštní hodnocení. Za 10 let mi to nepřijde úplně málo.
no.. postavit si srub, udělat oštěpy, udržovat oheň (tj. práce jen se dřevem,kamením) .. to je pokrok?
Na tohle se lidstvo hrabalo desítky tisíc let a leckde v amazonským pralese je to vrchol jejich bytí.
Vzhledem k tomu, že začínají s holýma rukama, je to opravdu slušný výkon.
Navíc v každé takové situaci je prvním krokem jakási optimalizace potřeb - protě by zjistili, že nepotřebují splachovací záchod, tablety ani automobily. Nebyl by tedy důvod usilovat o něco víc - alespoň ne v prvních 10 letech.
V Tajuplným ostrově trochu cheatovali, tam jim pár věcí podšoupnul kapitán Nemo už krátce ze začátku.
Dost by záleželo na tom, jestli by ve skupince byly ženy, nebo naopak pouze muži.
V průběhu 10 let by se dle mého mohli dostat k nějakému trvalému obydlí a základům zemědělství. Otázkou samozřejmě je, kolik z nich by se toho pěkného 10. výročí dožilo.
Když pominu otázku zdravotnictví a obstarání potravy, tak klíčem k rozvoji je zpracování kovů. Bez toho zůstanou v trochu lepší době kamenné, tedy budou obdělávat pole, chovat dobytek, místo jeskyní si postaví domy - kamenné, dřevěné.
Myslím že by je brzo něco sežralo, bo by se neuměli chovat a pohybovat v tamějším prostředí. Nebo by pošly hlady, protože vyrobit luk a šípy takový velký problém není, ale něco s ním ulovit už ano.
Většina dnešní populace by (přinejlepším) nepřežila zimu, tudíž spekulovat na téma kam by se dostali za 10 let je zcela mimo.
Schopnosti typu:
- lovit
- pěstovat obilí/zeleninu/domácí zvířectvo
- postavit obydlí
jsou zcela mimo běžné schopnosti běžného člověka dnešních dní. A vůbec, bez "fejsu" nepřežije většina lidí týden.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Zapomínáš na pud sebezáchovy. Ten prostě funguje i u pitomců.
A hlad - to je kurevsky dobrý motor pro přežití.
Bez fejsbůčku by nejspíše brzy ztratili jakoukoli motivaci k přežití...

Otázka je, co se rozumí těmí průměrnými znalostmi. Taky je důležitý faktor - kde by se ti lidé ocitli a jestli by tam měli nějakou "konkurenci".
Pokud by se ocitli v lidmi obydleném pravěku, tak nejlepší cestou by asi byla nějaká autokracie, prostě ovládnutí okolí jako diktátoři, porobené lidi pak přimět pnit úkoly, které by ti "vyslanci" samostatně nesplnili nebo je splnili za neúnosně dlouhou dobu. Do deseti let by určitě byli schopni vyrábět železo... A to by byl začátek jejich dalšího konce.
Byli by schopni vyrábět železo? Byli by schopni najít železnou rudu, pokud by o šutrologii a o zpracování kovu neměli ani ponětí?
Předpokládejme, že dřevěné uhlí na tavení a nějaké ty měchy by vyrobit zvládli, případně by našli i nějaké povrchové fosilní.
Klíčový by bylo tu železnou rudu najít a rozpoznat. Dostat ji ven by už pak mohlo jít, pokud bude skupina lidí alespoň trochu různorodá a ne jen banda blbů.
V Moravským krasu se před tisíci lety tavilo železo a rudu právě získávali povrchovým sběrem, až později se začala i kutat. Logicky tedy bude železo pod zemí tam, kde je i nad zemí (v pravěku). V dlouhodobým horizontu by to tedy znamenalo široký průzkum a hledání oblastí s červenými písky, značícími přítomnost železa v půdě.
To máš pravdu,i kdyby o tom něco věděli,museli by furt kočovat a hledat stovky kilometrů kolem,než by nějaké ložisko našli.Takže nějaké budování obydlí nebo pěstování by asi nešlo,spíš by měli jen nějaké stany a putovali.Přitom by jich půlku něco sežralo a půlka by vyhynula hlady nebo v bitkách s místními tlupami pračlovíčků.Kdyby jich pár zbylo,spíš by se začali někde schovávat,než kopat v zemi a budovat nějaké pece.Já bych si našel nějakou menší jeskyni,nalovil si nějaké praholky a užíval si.Ovšem asi bych je taky musel krmit,takže zase práce a honění za mamutama.
Klíčové není najít rudu, ale:
- nakopat ji v dostatečném množství (nezapomeň, nemáš nic, ani tu kovovou lopatu)
- shromáždit ji i s palivem (opět, nemáš ani zahradní kolečko!)
- postavit pec, schopnou vyrobit alespoň kujný kus železa (potřebuješ dosáhnout cca 900°C); předpoklad lití železa je zcela mimo, na to potřebuješ vysokou pec s teplotou okolo 2000°C
- mít znalosti, jaké všechny přísady jsou potřeba, aby došlo k natavení a redukci oxidů z rudy.
Z mého pohledu to běžný smrtelník dnes znalostně a ani technologicky nedá.
jo, měl jsem na mysl, že kmochna má chuť na chleba. udělejte mi chleba z ničeho.
Todle je perfektní kanál na YT: https://www.youtube.com/channel/UCAL3JXZSzSm8AlZyD 3nQdBA/videos
A třeba tady je jak je týpek fakt jen kousek od železa - watch
Osobně se domnívám, že veškeré snahy o přežití moderních lidí v pravěku by ztroskotaly na neschopnosti podřídit se jednotnému plánu.
pokud myslíš manažery a gentoento, tak jo. ti nepřežijí.
všimni si ve videu, že měl znalost fouknutí do ohníčku a jeho vzdálenost. udělal si udělátko.
vztlakové klapky se dají dobře pochopit jízdou vlakem s rukou otevřenou v okně a hýbáním dlaní a prsty. je mnoho příkladů...
o to ale tak nějak nejde.
Mě teda docela přijde, že zrovna o to jde. Ono nějakou představu jak funguje třeba mlýnské kolo nebo větrník má asi kdekdo. Aplikovat to pak na xy různých způsobů už nemusí být nutně problém, přeci jen nemusí to konkrétní osoba rovnou vyrobit, ale jen nápad a pak už třeba kolektivně...
Ono kolik lidí vůbec ví jak se dá udělat dřevěné uhlí a podobně. Kolik lidí by vůbec zvládlo rozdělat oheň někde v pravěku bez zapalovače či sirek.
Moderní člověk ze současného století, zasazen do pravěku by se o rozdělání ohně ani nepokoušel, protože se to v přírodě nesmí.
Zbavit se těchhle "předsudků" by asi bylo otázkou minuty.
A lidi rádi zapalují...
přečti si to, je to strašně zajímavý čtení.
Myslím, že o to právě nejde. Představy jsou věc jedna (viz Leonardo da Vinci), realizace, včetně technologie výroby, věc druhá.
Kolektivní práce, alias rozdělení úkolů (logicky, když někdo nebude sbírat jídlo, protože vyrábí např. sekyru, musí taky jíst a někdo mu musí jídlo obstarat) je jasný předpoklad, nicméně i tak prosté věci jako výroba sekeromlatu, provazu apod. vyžaduje docela podstatné znalosti. Vydělávání kůží například je taky hotová věda, ke které potřebuješ chemikálie, totéž platí o metalurgii, ale třeba i zemědělství, pokud chceš pole udržet v produktivním stavu několik let.
jistě. a teď mi tam zakomponuj tu hordu příživníků. nebudu dřít na někoho, koho nepotřebuji.
Proto si myslím, že klasické demokratické uspořádání by nemělo příliš šanci na přežití. Lidi, kteří by nedokázali ničím užitečným přispět by museli vykonávat činnost která by jim byla přidělena, často nudné a nezajímavé práce. Navíc i příživníci by měli svou cenu, prostě lidé by byli zdroj. Hlavně teda příživnice. Populačně se rozrůstat za účelem nahrazení ztrát v dlouhodobém horizontu.
to je tento stav.
Jo, máš pravdu, že se to vlastně moc neliší:)
trochu jo, půlka národa si nenechá srát na hlavu. prostě si ten pazourek opracuješ sám. z opracování neplatíš daň. ani si nezveš hochy z východu, údajně 30 000 vysokoškoláků , kteří tady stejně jsou.
z názvu moderního člověka v pravěku bych vyškrtnul to moderní.
třeba na vydělání kůže máš suroviny na každém zvířeti ze kterého kůže pochází, obecně řečeno. Stačí mozek, popel a podobné základní věci. Oni i indiáni to nějak zvládat museli.
Mám ale pocit, že by se v tomhle případě uplatnilo i tzv. kolektivní vědomí a vědomosti.
Jeden nemusí vědět hodně, ale více lidí dohromady - to už je jiná.
Taky neuvažujeme, že by se do toho pravěku poslali Neandrtálci, ale lidé z dneška (nemusí být ze zvláštní školy).
Jak to, že by neměli ponětí? Předpokládal jsem, že jde o průměrné znalosti současného člověka. Tam by měla patřit i znalost výroby železa. Pro doplnění: Znalost železa je doložena nečetnými nálezy už ze starší doby kamenné.
to je pokročilá znalost, zkusme si nastavit kritérium: jak opracovat pazourek. o zemědělství a metalurgii bych se vůbec nezmiňoval.
ten fejs by je asi sral. nosit kamenný destičky na posvátný kopec se statusem, že kaká. to bych chtěl vidět.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
záchrana jako v pánovi much by asik nepřišla.
Jasně, ale to je otázka generací, náhodných objevů, postupného zpracování cínu a následně bronzu a hledání lepšího materiálu. Proč nejsme schopni v dnešníá době zpracovat bronz tak, jak to zvládali naši předkové, aby byl tvrdý a pružný?
Oni by měli výhodu jen v tom, že vědí, co se dá udělat.
Nouhau je nejdůležitejší. Společnými silami by to asi dali dohromady. Těch deset let - to by bylo na pokusy.
no a to naše generace ztratily- učení, které se předává.
před pár lety jsem viděl výstavbu obchodního centra, kde uprostřed byla vlivem civilizace zdevastována jedna budova- bourat se nebude, jen záplatovat. na dotaz, že to snad můžou postavit znovu, byla odpověď, že neseženou už nikoho, kdo by to uměl. ty křížový precizní cihlový klenby byly naprosto dokonalý.
můžeme si za to sami.
Pozor, znát železo a umět jej vyrobit, jsou dvě rozdílné věci!
Myslel jsem, ze Pokec je kategorie pokecu o pocitacich a temata uplne mimo se resi na debaty.net. Proto ty debaty vznikly.
Nic proti tobe, ale az si tohohle tematu vsimne nektery z nejmenovanych jedincu, co na PC poradnu chodi, tak budou zase prskat, ze se vsem nemeri stejnym metrem a nekomu se podobne vlakno zamyka a nekomu ne. Bohuzel ale maji v podstate pravdu!
Jinak urcite by to trvalo nekolik generaci, ale bylo by to nasobne rychleji, protoze uz by vedeli, co je mozne. U toho originalniho evolucniho vyvoje, to nikdo nevedel a geniove to museli obhajit.
sim tě. v podstatě se rozebírá facebuke, což by mohla být kategorie internet. se nemusí všechno šroubovat do absurdna.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-skutecne-hl oupa-smrt-ddq-/p_spolecnost.aspx?c=A170420_202314_ p_spolecnost_wag
Pekna tema, pripojim sa.
Dnes su najlepsie platene profesie (bankar, politik, manager, marketing, obchodnik ...), ale pre dane prezitie absolutne nepouzitelne.
Keby som si mohol vybrat s akou skupinou sa ocitnem v danej situacii, tak by to bol murar, tesar, stolar, farmar zivocisnej vyroby, farmar rastlinnej vyroby ...
Dokonca rozmyslam (keby som mal obmedzeny vyber), ci by som zaradil dnesneho moderneho lekara.
Lekar dnes pracuje asi takto: zmeram tlak (tlakomer neni), pouzijem EKG (EKG neni), pouzijem ultrazvuk (ultrazvuk neni), poslem na rentgen (rentgen neni)...
Ked aj bez prostriedkov zisti pricinu, tak pouzije infuziu (infuzia neni), alebo antibiotika (antibiotika nie su), zjadne inekcie, ziadne tabletky ...
Co by asi dnesny lekar v danej modelovej situacii dokazal. Mozno by vedel zistit, ze mas osypky a co potom?
(pozrel by do pocitaca, aky liek ti predpise a posle ta do lekarne?).
bych to ještě rozvedl- koukne do pc a tam reklama na prášek typu zaplať, reklamáááááá. win10.
takovýto svět nechci.
Murar? Ozaj? A s coho bude tie mury robit?
Redsnake sem dal pekny odkaz - pozri.
https://www.youtube.com/channel/UCAL3JXZSzSm8AlZyD 3nQdBA/videos
Uplacal by ich z hliny (mozno + kamen).
Murar z hliny nic neuplaca, ten umi s cihlou a maltou.
To je jako vzit si s sebou myslivce a rict mu, ze ma neco ulovit - bez kulovnice ti je k nicemu.
Tahle řemeslná segregace by asi v tomto případě neplatila. Kdo by si chtěl postavit nějaké obydlí, tak by nečekal, až mu to někdo udělá. Firma "Urob si sám" by měla žně. A i ten murár by měl znát základy výroby cihel.
Celkově by asi trvalo dlouho, než by někdo pronesl slova "IP adresa funguje".
si piš, na fušce se taky ladí notičky- vždy.
To si myslis, ze by to zvladol lepsie bankar, politik, alebo manager?
Myslivec (aj bez gulovnice) by bol prinosom. Vie stopovat, pozna spravanie zveri, jej zvyklosti ... a urcite by mohol prispiet k uspesnemu lovu (aj s lukom a sipmi).
A kdyby to byl myslivec s kondičkou, tak by tu zvěř uštval i beze zbraně.
Zaujimave, som cakal vecsiu odozvu na profesiu lekara (v danej modelovej situacii),
ako na murara / zednika.
http://pc.poradna.net/q/view/1709337-moderni-clove k-v-praveku?from=2017-04-23-15.22.55&page=r1709939 #r1709939
Hlína, kámen, dřevo, co jinýho bys v pravěku chtěl.
A to jako fakt dnešní zedníci umí, jo? Asi jsem se dosud potkával s nějakým jiným druhem zedníků.
Nouze by zedníka naučila. Lahváče by tam taky neměl, takže by se musel naučit kvasit přesličku.
Vepřovice by snad časem zvládl, takže by mohl postavit domek, vzhledem k přítomnosti obou národů možná spíš dvojdomek.
Dvojdomky nebrat! Špatné reference z minulosti a hádky při dělení!
Dvojdomek a vymalovat hlinkou!
Takže hádky už při malování? Já jsem pro vápno, je hygieničtější. Pokud jsi teda nemyslel Hlinku...
Šikovný zedník dneska umí i tesařinu. Dále něco určitě ví o výrobě lihu. Hned tři řemesla v jednom člověku. Mlácení ženy a výrobu dětí zvládne každý. Člověk je od přírody založený jako univerzál. Navíc s humorem jde všechno lépe. Proto jsme taky přežili až do dnešních dní. O zítřku raději...
dneska ti tam položí paletu ytongu, iljošu i igora a nazdar.
možná se to prodává vcelku.
O konstrukci domu by určitě věděl víc, než většina ostatních. Nejde jen o materiály.
Bez technologií bys uhynul i dnes, k tomu netřeba emigrovat do pravěku. Přežili by křováci, jihoindiáni, australští domorodci (a asi i jiní "přírodní" národové). Na člověka dvakrát rozumného třikrát technického bych si nevsadil ani mrzký obolos... Zajímala by mě spíš opačná situace: jak dlouho by přežil jeskynní člověk v dnešní době? Minutu?
musíme je ... chtěl jsem říct to slovo. fašounujte slovíčkama jako já. dobrá prča. ten debil (gůgl ne mif, šmarjá slovíčkaření)ví stejně prd.
edit//ale když se vrátím k tématu, tak bych si vzal kyj.
Co tím myslíš? Já právě přírodní národy obdivuju. Asi jsem momentálně pozastavený, ale tvoji reakci nechápu.
když já taky....
narážel jsem na pána tvorstva, který nakukal pánu tvorstva, že to není čistá rasa.
watch