

Defragmentace externího disku
Dobrý den, mám externí pevný disk 1TB, na kterém mám data se kterými často pracuji. Chci se zeptat, zda je vhodné provádět defragmentaci? A případně i flash?
Děkuji
Dobrý den, mám externí pevný disk 1TB, na kterém mám data se kterými často pracuji. Chci se zeptat, zda je vhodné provádět defragmentaci? A případně i flash?
Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Neni to vhodne.
Nedávno jsem četl obdobný dotaz v poradně časopisu PPK a defradmentace externího disku byla doporučena.
Nejenom PPK,ale i Chip,prostě všechny CD/DVD z časopisů jsou narvány naprosto zbytečným softem,většinou ve verzích free. Každý si chce na chleba vydělat. V tomto případě jim ale na ten chlebík nepřispívej.
Kamarád po nějakou dobu PPK odebíral, v každém čísle přiložené CD, ale obsah v podstatě nepoužitelný, často se opakující nějaké cleenery a podobné nesmysly, nevím, jak kdo, ale já bych si to do svého notebooku asi nikdy nenainstaloval. Některá čísla jsem si prolistoval a asi tak 5-10% obsahu ni bylo k něčemu.
Plně souhlasím s kozaklem
v posledním čísle chipu je "avg tune up".
to zas bude rozjebaných pc, pro která chip další měsíc uveřejní článek "jak oživit zdechlinu" a další měsíc "jak zálohovat".
a pak zas uveřejní nějaký "čistič/tunič" ...
sračky jako živě, computer, chip, ppk to tak dělají dokola už několik let. a bfu jim to žerou.
Před deseti rokama jsem taky měl takové nutkání. No a zjistil jsem že to je mrhání časem.
Z uvedených příspěvků vyplývá, že defragmentaci externího disku nedoporučujete (kromě nějaké rady z pc časopisu) - takže defragmentovat nebudu.
Poznámka: Externí disk je pracovní a týdně v něm provedu mnoho změn (nejde o žádné kopírování) v rozsahu více desítek GB +/-. Proto ten dotaz.
Všem děkuji a prosím o ukončení.
1) přístup na externí disk je tak pomalý, že celá slavná defragmentace na něm je k ničemu.
2) používat přímo externí disk jako pracovní je nebezpečné, nezodpovědné, lehkomyslné, zoufalé.
externí disk má sloužit jako přenosné mědium. z něj se soubor vždy nakopíruje do pracovního adresáře pevného disku a teprve ten se edituje.
každoročně je tu několik idiotů, kteří přijdou o svou bakalářku/diplomku jen proto, že editovat jediný originál dat přímo na nejméně spolehlivém externím disku bylo "nejpohodlnější".
po lopatě: i když to nikomu nepřeju, s externím diskem se stává cokoliv. a pokud tento nespolehlivý / neodolný / zcizitelný / špatně používaný krám obsahoval jediný originál má práce bez zálohy nějakého předchozího stavu na lokálním disku pc, pak tento věčně poletující a zničeho nic nedostupný disk nemůže za ztrátu mých dat, ale jen moje blbost.
Neviem co si od toho slubujes a ako konkretne ta praca vypada, ale interny disk moze byt nasobne rychlejsi, pri hodne intenzivnej praci je asi lepsie pracovat s internym diskom a na externy len zalohovat (to znamena ze data ostanu aj na internom, aby si o tie data neprisiel, ako uz pisal brtnik. Bez zalohy o nich raz prides a o niektore mozno aj nenavratne, aj po zaplateni velkej sumy specialnej firme sa nemusi podarit z vadneho disku obnovit vsetko).
Zmysel defragmentacie je rychlost pristupu na data, takze ak ti vadi pomalost, tak si to raz kludne mozes skusit defragmentovat, a budes vidiet ze ci sa nieco zmenilo v tej rychlosti pristupu (ale bavime sa o rozdieli v zlomkoch sekundy na pristup tak od toho moc necakaj). Ale spustaj to len ak planujes napr. par hodin nevyberat ten disk a idealne nezapisovat na neho pocas defrag. Defrag spustis v tentopocitac, oznac disk lavym klikom a potom pravy klik na disk - vlastnosti - nastroje. A s pc nieco rob trebars internet si kukaj, alebo vypni uspavanie po necinnosti, nech sa to po par minutach neuspi.