Do jisté míry ano, bohužel při silnějším rušení to nestačí. Sám jsem se setkal se sítí vedenou příliš blízko silového rozvodu kde to opravdu haprovalo. Toto jsem vygooglil:od toho su to krutene dvojlinky aby to eliminovalo rusenie
Souběh UTP s vedením 230V (např. prodlužovák) může působit problémy už při délce 1-2 m, takže je doporučeno dodržet vzdálenost mezi kabely min. 20 cm.
UPDATE: Pokud není možné se vyhnout souběhu s vedením AC230V, které nebývá stíněné, je nutno použít stíněné UTP kabely, a to už při souběhu několika metrů. Jinak hrozí nejen spomalení toku dat vlivem opravných protokolů, ale i časté úplné výpadky sítě.
Nejčastěji se proto používá stíněný kabel STP, který je opláštěn jedním stíněním, podobně, jako je tomu u anténních kabelů.
Cena bývá asi o 1/3 vyšší než UTP.
Pokud předpokládáme silné rušení v okolí kabelu 230V (např. při napájení výkonných zařízení s častým spínáním a vypínáním a kolísáním výkonu), a rovněž při několika desítek metrů dlouhém souběhu, je vhodné uvažovat o plně stíněném kabelu FTP, kde jsou odstíněné i jednotlivé páry vodičů uvnitř kabelu. Zde si ovšem zaplatíte i přes 2-násobek ceny UTP.
Aby to samozřejmě 100% fungovalo, je nutné zajistit uzemnění stínění kabelu, např. přivedením vodiče od kolíku běžné zásuvky. Při dlouhém souběhu je lepší uzemnit oba konce stínení - pozor ovšem na to, že ve starších domech se zanedbanou instalací je zde riziko přenášení rozdílných potenciálů mezi různými větvemi uzemnění, takže doporučuji před připojením zemnění změřit tento rozdíl voltmetrem, nebo vzniklý proud ampérmetrem (jinak se vám může kabel i roztavit...).
Zdroj: http://www.czechcomputer.cz/product_doc-A31DE7F11A2 E46C8C1256DE5007491EC.html?print=1&longprn=1&discpr n=1