Nový rozvod netu - ping jede ale net ne.
Dobrý den, mám dotaz ohledně připojení k internetu. Při rekonstrukci elektroinstalace jsme nechali do stěn zavést i kabeláž pro internet (UTP kabel). Problém je v tom, že při příkazu ping se hlásí routery, dokonce i například seznam.cz, ale v prohlížeči se stránky načítají strašně dlouho a nakonec stejně nenačtou. Přes původní kabel (volně položený v lištách) jede vše jak má (dokonce je ping malinko horší). Než zavolám providera ... lze něco doporučit? jaká je možná závada?
Nová kabeláž je: z routeru kabel s konektory RJ45 1,5m (koupený) > zásuvka pro konektor RJ45 > kabel UTP Drát (cca 35 metrů) > zásuvka pro konektor RJ45 > kabel k pc 3m(koupený), oba kabely jsou přímé, stejně tak je přímé i zapojení zásuvek (stejně jako je přímé původní propojení router > pc). Zásuvky jsou zapojeny v pořadí vodičů správně, ale nebyly proměřeny. Děkuji všem za radu.
Zkus to v tech zasuvkach "domackat" - proste jeste jednou "prezarezat" /skvele slovo / (mel's na to bazmek, ci jsi to delal sroubovakem?). Ty patch hadice jsou stejne, jako u puvodni instalace? A co ruseni (nejde ti UTP se silovkou /230V/)?
Jde o zásuvky "Instalace bez nářadí" jen na zacvaknutí ... jsem zkoušel "domačkat" a nic ... Patch hadice jsou stejné a UTP je vedle silovky ... instalatér tvrdil, že se ještě s rušením nesetkal
To ruseni byl jen vykrik do tmy (taky jsem se s tim jeste nesetkal) . Asi nezbyde, nez to promerit.
BTW: predpokladam, ze router je tentyz.
Tak s tím výkřikem do tmy se mi ulevilo, snad mi to nepotvrdí technik ... nerad bych znovu sekal drážku (za což by mě asi už vystěhovali z domu ). Právě že vše je původní, jen ten rozvod ... jinak teď jedu na starý kabel a v pohodě. No nic, necháme proměřit a uvidíme. Díky moc.
P.S.: Kdyby byl ještě nějaký nápad, budu vděčný.
Zkoušel jsi jen propojit dva počítače napřímo?
nemám propojené dva PC ... je to propojení routeru (krabice propojená koaxem s wifi anténou) a počítače ...
Hm, jen jsem myslel aby se vyloučil vliv routeru nebo jiných aspektů. Ale podle popisu to vypadá opravdu na problém s kabelem, když to se starým funguje dobře.
IMHOj to bude v zasuvkach. Jede-li to na stare kabelazi OK, je to spolu s "nacatou" hadici nejpravdepodobnejsi chyba. Jeste bych zkusil premackat kostky na WAN strane.
Skus ten ping s vacsimi datami (switch -l (male L)), vid napovedu
ping -?
Skus tam napr. -l 256, potom -l 1024 a potom aj viac napr. 8000. Ak to pri urcitej dlzke dat prestane fungovat tak je problem s kabelazou (impedancia alebo nespravne zapojene pary kabla) alebo moze byt problem aj so sietovkou. Skontrolovat najprv tie krutene pary kabla, ktore piny konektora musia byt kruteny par je pevne dane (vid google).
Netahali jste to doufám ve stejných rourách v kterých vede rozvod 230 V ?
To by teoreticky nemalo vadit (od toho su to krutene dvojlinky aby to eliminovalo rusenie). Prakticky ale netusim ci by to vadilo. Dolezite je nacvakat krutene pary na spravne piny.
Do jisté míry ano, bohužel při silnějším rušení to nestačí. Sám jsem se setkal se sítí vedenou příliš blízko silového rozvodu kde to opravdu haprovalo. Toto jsem vygooglil:
Souběh UTP s vedením 230V (např. prodlužovák) může působit problémy už při délce 1-2 m, takže je doporučeno dodržet vzdálenost mezi kabely min. 20 cm.
UPDATE: Pokud není možné se vyhnout souběhu s vedením AC230V, které nebývá stíněné, je nutno použít stíněné UTP kabely, a to už při souběhu několika metrů. Jinak hrozí nejen spomalení toku dat vlivem opravných protokolů, ale i časté úplné výpadky sítě.
Nejčastěji se proto používá stíněný kabel STP, který je opláštěn jedním stíněním, podobně, jako je tomu u anténních kabelů.
Cena bývá asi o 1/3 vyšší než UTP.
Pokud předpokládáme silné rušení v okolí kabelu 230V (např. při napájení výkonných zařízení s častým spínáním a vypínáním a kolísáním výkonu), a rovněž při několika desítek metrů dlouhém souběhu, je vhodné uvažovat o plně stíněném kabelu FTP, kde jsou odstíněné i jednotlivé páry vodičů uvnitř kabelu. Zde si ovšem zaplatíte i přes 2-násobek ceny UTP.
Aby to samozřejmě 100% fungovalo, je nutné zajistit uzemnění stínění kabelu, např. přivedením vodiče od kolíku běžné zásuvky. Při dlouhém souběhu je lepší uzemnit oba konce stínení - pozor ovšem na to, že ve starších domech se zanedbanou instalací je zde riziko přenášení rozdílných potenciálů mezi různými větvemi uzemnění, takže doporučuji před připojením zemnění změřit tento rozdíl voltmetrem, nebo vzniklý proud ampérmetrem (jinak se vám může kabel i roztavit...).
Zdroj: http://www.czechcomputer.cz/product_doc-A31DE7F11A2 E46C8C1256DE5007491EC.html?print=1&longprn=1&discpr n=1
Dobre vediet, vdaka za info.
V práci mám vedeny 2 kabely na lávce spolu se silovými kabely a tam je rušení docela znát (proměřením). Docela pomohlo amatérské řešení omotat je alobalem (asi je to prasárna, ale podle měření funguje .
Rušení "silovkou" jsme zavrhli (prý se s tím taky nesetkal), ale prověřili jsme to tak, že jsme odpojili veškeré vedení, které bylo v dosahu 2 metry od UTP kabelu a net stejně nejel. Neříkám, že rušení není možné, taky jsem o tom četl, ale tohle by muselo přece to rušení odstranit (vypnutí silovky).
Tak dnes u nás byl technik. Vše proměřil, vše je v pořádku. Ipedance kolem 4,6 Ohm při délce kabelů 45 metrů je prý běžná. Doporučil zakoupit kvalitnější síťovou kartu (mám integrovanou na MB). Tak zkusím a uvidím. Díky všem za názory a připomínky.
PS: Nějaká doporučení na kvalitní síťovou kartu? Nebo, na jaké parametry si dát pozor?
Kvalitní síťovky dělá 3COM. Podle toho jsou i dražší. Namátkou třeba
http://www.alza.cz/3com-3c905cx-tx-m-10-100-pci-d40 095.htm
Zkoušels tu kartu přepnout do režimu 10 Mbit ? Třeba by to stačilo. Když je ta karta nekvalitní proč to na staré kabeláži jede ? Když kvalitní síťovka tak určitě 3COM, ale prakticky nemám problém s jakoukoli značkou s chipsetem Realtek 8139, což je dneska prakticky každá běžná karta do PCI. Já osobně bych před nákupem nové síťovky zkusil zapojit jiný počítač, půjčit si např. notebook a zkusit ten net na něm.