Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ČR, daň z příjmu v roce 2008

Všem daňařům: parlamentem prošla pseudoreforma, která se dotkne daní. Mám teď na mysli výhradně daň z příjmu fyzických osob (v celým příspěvku). Co jsem vyrozuměl, zruší se daňový pásma (12,5; 15, ... 32 procent), podstatně se zvedne základ (superhrubá mzda) a z něj se odvede jednotná sazba 23.2 procent (či tak nějak).

No a dotaz zní: bude se týkat tahle sazba i na další příjmy FO (coby nepodnikatele)? Mám na mysli situace jako prodej akcií na burze a příjmy z investování vůbec (kromě zdanění úroků na běžným účtu). Dá se takhle obecně odpovědět nebo v tom bude 20 právnickejch kliček s deseti výjimkama z padesáti jinejch výjímek?

Pavel

Zákon o dani z příjmů platí a vždycky platil na veškeré příjmy, tj. ze zaměstnání, ze živnosti, z pronájmů, z kapitálového majetku, z příležitostných příjmů...

Dá se takhle obecně odpovědět nebo v tom bude 20 právnickejch kliček s deseti výjimkama z padesáti jinejch výjímek?

Zákon o dani z příjmů je pořád hodně složitej a kromě něj se mění ještě řada dalších významných zákonů, které budou mít vliv např. na dph, na soc. a zdr. pojistné, které platíme všichni. Takže je téměř jedno, co způsobí změna jednoho zákona - IMHO je totiž důležitý dopad na naši peněženku celkem. Podstatné je pro mě, co mi zbyde CELKEM a ne kolik odvedu na kterých odvodech.

Jestli ale tobě/mně/někomu ten balík zákonů uškodí nebo pomůže, to se fakt nedá říct jednoduše, to by se muselo spočítat celkově včetně všech dopadů na veškeré příjmy i výdaje pro konkrétního člověka nebo spíš pro konkrétní rodinu. Zcela obecně: někomu pomůže, někomu uškodí - což je přesně to, co jsi asi nechtěl slyšet, ale já to přesněji neumím ;-)

Pavle, jestli chceš, zkusím ti to osvětlit na příkladu. Předem uvádím, že příklad je jen modelový a skutečnost je ještě mnohem komplikovanější :))
Příklad se týká např. živnostníka s hrubým příjmem 300 tisíc = tolik nafakturuje a v ideálním případě i obdrží.

Uvedu vždy nějakou hodnotu pro rok 2007 / pak pro 2008.
Hrubý roční příjem 300000 / 300000 ponechávám schválně stejný pro oba roky
Daňově uznatelné pojistné soc.+zdr. 90000 / 0 od r.2008 nebude pojistné daňovým výdajem!
Základ daně 210000 / 300000
Sazba daně 15% / 12% snížení daně vypadá na první pohled dobře:-/
Vypočtená daň 31500 / 36000 pozor, daň vzrostla i přes pokles sazby!3-[

Kolik živnostníkovi tedy zbyde čistého?
Hrubý příjem 300000 / 300000
odvod soc.+zdr.poj -90000 / -90000
odvod daně -31500 / -36000
čistého 178500 / 174000 ]:(

Jak je vidět, i přes avizovaný pokles daně si náš živnostník nepolepšil, naopak mu zbyde v kapse méně o 4500 Kč za rok. Je to dáno tím, že soc. a zdr.pojistné už nebude daňově uznatelným výdajem, tudíž daň se bude počítat z vyšší částky než dosud. To je pravda, to si nevymýšlím.

A takových záludností je v reformním balíku mnohem víc. Ruší se společné zdanění manželů, mění se daňové úlevy, mění se výčet daňově uznatelných výdajů, mění se sazby daně, mění se výpočty pojistného, mění se dph i mnoho dalších zákonů - změn je strašně moc!!!

Samozřejmě v tom příkladu je zjednodušené i to, že neuvažuju s daňovou progresí, která je, byla a bude (tj. čím vyšší příjem, tím vyšší sazba daně). Dále jsem vůbec neuvažovala o vlivu dph - nižší sazba se bude měnit z 5% na 9%, takže zaplatíme víc třeba na potravinách atd. - tudíž náš vymyšlený živnostník zaplatí víc peněz za potraviny a tudíž mu zbyde ještě méně peněz na jiné věci.

Neříkám, že reforma je jen špatná. Ale snažím se tu vysvětlit, že mě nezajímá jen změna sazby daně z příjmů - i když to z úst politiků zní dobře: Snižujeme sazby daně! chacha. Mně fakt zajímá, kolik mi zbyde nakonec v ruce. Pro někoho může reforma znamenat zvýšení příjmů, pro někoho ne.

Píšu to srozumitelně?

Ahoj Evi,

píšeš to dostatečně srozumitelně. Jsem si akorát myslel, že cílem reformy je všechno zjednodušit tak, že bude jedna sazba a tečka. Normální člověk se v tom asi bude těžko orientovat.

Každopádně moc děkuju za vyčerpávající popis všech "ale".

Pavel