Pokusím se k tomu taky říct svoje.
Většina středoškoláků co znám opravdu zájem nemá, to ti můžu potvrdit. Jsou znalosti, který se řadí do všeobecnýho vzdělání a další k národní tradici. Znát autory a názvy jejich děl není blbost, kdyby se více četlo, znali by i obsah. To je projevem jisté kultury a kultivace osobnosti. Čtením se mimo jiný upevňuje i pravopis, stylistika, rozšiřuje se slovní zásoba, podporuje fantazie, občas i tříbí logika - a to není zrovna málo. Přestože se řadím mezi "technický" typy (a ne mezi humanitní), tady vidím velkej dluh současné společnosti. Ono taky číst knížku znamená u ní vydržet a tím se taky cvičí sebeovládání a vytrvalost.Odkial beres ze nemají zájem se cokoliv učit? To ze nemaju zajem se ucit nejake hovadiny typu kto napisal roman ...
Tahle myšlenka už je mimo realitu. Pokud student sám nechce, žádnej učitel ho nenaučí, ať už použije jakoukoli metodu, před či po reformě.A nakoniec znova opakujem - ak niekto nieco nevie - tak bud je to "nieco" nepodstatna hovadina, alebo ho to ucitel nenaucil (mam na mysli zakl. a stredne skoly, na vyske je to samozrejme o inom).
Zkus se třeba naučit italsky tak, že si pasivně odsedíš 2 hodiny týdně ve výuce, nedělej cvičení, nedělej úkoly a za 4 roky mi ukaž, kolik ses toho naučil (a dle tvé logiky za to může učitel).
Pavel