
Ochrana před statickou elektřinou
Byl jsem na servisním oddělení jednoho obchodu s výpočetní technikou.
Docela mě překvapilo, že technik bral základní desku do ruky tím způsobem, že jednou rukou jí chytnul zespoda - celou dlaní a prsty se dotýkal plošného spoje,a takto jí dával do antistatického sáčku.
Měl jsem za to, že je třeba takové věci chránit před stat. elektřinou i tím, že se nebudeme dotýkat živých částí takových zařízení, a už vůbec ne, pokud máme na sobě oblečen svetr..
Já postupuju vždy zásadně tak, že podobné komponenty držím jen za okraje..
Postupuju správně, nebo to je přehnaný postup?
Dělám do počítačů víc jak deset let a ona statická elektřina je taková strašlivá fáma. Vlastně je to oživované už od první verze překladu knížky Velký průvodce hardwadrem od Mark Minasi. Udělal sem si kdysi i ten náramek ale i bez něj sem nic za celou dobu neodpráskl. Dneska jsou prostě všechny komponenty jištěný...
Naopak když vybaluju case z papírového a pvc obalu tak po vytáhnutí z case to celé uzemním kabelem od monitoru aby MĚ to nekoplo. Kolikrát vyletí jiskra aj centimetr.
Pro normální PC komponenty /vga, ram, lan/ je statická elektřina naprosto neškodná - zkoušeno piezoelektrickým zapalovačem na různých částech pc - přímo na vývodech různých čipů při pokusech o zlikvidování těchto částí stätickou elektřinou
.
Ano diskrétní součásti např. cmos obvody tím odpálit jde.
Nějak bych to nebagatalizoval, kolikrát jsem dostal šlehu
od radiátoru. Nikomu neuškodí se trochu odelektrizovat.
Ono jde odpálit statikou i větší věci u kterých by to člověk nečekal. Jednou se mi stalo že jsem u zákazníka vybaloval multifunkční tiskárnu (tehdy za 13k). Perfektní prostředí-suchý vzduch, koberec, tiskárna v PETu, polystyrenu a papíru,když jsem ji vytáhl z krabice, měl jsem ruku asi centimetr od konektoru pro kabel 220 V. Přeskočila jiskra a bylo po zařízení. Na druhou stranu jsem zkoušel odpravit access point 7,5 kV z elektrického ohradníku a bez šance. Na statiku si ale dávám pokud možno pozor. Komponenty možná po zásahu přežijou, můžou ale dostat "za uši" a pak PC začne trpět "záhadnými" poruchami.
a fungovala někde ta tiskárna předtím ? Nebo to byla nová ?
Byla nová. Je otázka jestli nebyla vadná už v krabici, ale vzhledem k tomu že byla úplně mrtvá tak se mi to nezdá.Potom prošla reklamací a vrátila se opravená, bohužel pak se zjistilo že ještě nefunguje integrovaná čtečka karet. Takže jsem to už neřešil a koupil zákazníkovi externí čtečku ze svého.
Podle mě není člověk schopný "vyslat" jiskru do zdroje a tím jej rozbít. To napětí které přeskočilo bylo jistě docela vysoké /ve srovnání např. s napětím v zásuvce/ ale celkový přenesený náboj /zjednodušeně proud co prošel / musel být velmi malý.Ve zdroji je dost součástek které by takový "útok" měli v pohodě přežít...
Nejsem přes to žádný odborník ale podle mě by jakýkoliv větší náboj člověka zabil. Podle mě byla vadná už před rozbalením
Na desky mám svůj jednoruký chvat

Čtyřmi prsty chytím jeden z PCI nebo ISA slotů na desce, pak zápěstím jakoby hranu přitlačím, druhou rukou držím antistatický pytel a vložím.
P.S. Ještě se mi nestalo, že by se ten slot urval
Určitě by stačilo šáhnout napřed na topení tím se vybít a pak chytit a zabalit tu desku normálně.
Druhé řešení. Ale když jsou radiátory "vařící" tak to zase moc nejde
Stačí do toho radiátoru jen brnknout, nebo třeba přes šroubovák.