Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaky OS na vykonny vypocetni server?

Ahoj,
uz jsem zde s podobnym dotazem v minulosti prisel - chtel jsem pozadat o radu/doporuceni, jaky byste zvolili OS pro vypocetni server, na kterem budou probihat celkem narocne vypocty (obrazova analyza, segmentace, klasifikace). Nechali jsme si udelat nabidku na hw konfiguraci, bude se jednat o toto:
CPU: Intel Xeom E5420 (Quad)
RAM: 4x 2GB ECC Kingston
HDD: nejaky 15k otackovy SAS (Hitachi/Seagate)

Byl nam nabidnut OS MS Standard Server R2 64bit. Chtel jsem se zeptat, jestli mohl byt nejaky duvod nedat tam Windows Vista 64bit (spatna podpora uvedeneho hw?), pripadne co byste zvolili vy? Asi navrhnete i Linux (firmou nam byla nabidnuta distribuce Fedora 8), ale protoze na serveru bychom radi provozovali jeste jeden sw, pro ktery zatim nemame Linux verzi, uprednostnujeme MS reseni.

Pokud jsem nejakou informaci zatajil, doplnim.

Predem diky za odpovedi,
M.

System vzhladom na pamatove naroky musi byt 64bit. Windows neponuka moc moznosti a kedze sa chcel linuxu z dovodu softwarovej podpory asi nie je nad cim premyslat. Otazka je, ci zvolit 4quadovy procesor a nevsadit skor na 2 procesorovy stroj. Dalsia vec je uplatnenie 15 otackoveho disku. Pokial som pochopil software vyuziva hlavne vypocetnu silu procesora, takze v takom pripade je lepsie a lacnejsie vsadit na klasicke 7200 otackove disky a kombinaciu raid 1+0.

Diky za reakce. Ta varianta s 4jadrem byla zvolena jako "rezerva" do budoucna, jde tam o to, za na tom serveru pobezi jeste jakesi virtualni servery, kde kazdy tento virtualni server bude mit na starosti jeden vypocet a zaroven kazdy tento virtualni server by mel vyuzivat jedno jadro (mozna zni trochu zmatene, ale zel mame zmatene i specifikace od vyrobce sw). Co se tyce toho HDD, je pravda, ze hlavni napor bude na CPU, nicmene 15k bylo zvoleno proto, ze i pres tech 8GB RAM si ten sw stale odklada hodne dat na HDD, takze jsem myslel, ze by to mohlo vypocty urychlit (nebo aspon nezpomalovat).
M.

pokud ta aplikace není napsána threadově, je NESMYSL, že každá instance bude používat jedno jádro.

Abys využil vícejádrový (obecně víceprocesorový) systém, musíš na něm provozovat aplikace, které generují dostatečný počet dostatečně výkonově náročných threadů. Domněnka, že více tasků je schopno využít v jednom čase více procesorů je zcela lichá!

to záleží. Pokud chceš virtualizovat, tak prakticky VŽDY je lepší (výkonnější) samostatný HW, už jen z toho důvodu, že dochází řádově k menšímu počtu context switchů - jednoduše řečeno, každý task má "svůj" procesor, paměť a I/O zařízení.

Opravdu ti nejsem schopen říct, zda vůbec je toto řešení schůdné (příliš málo informací), ale přijde mi, že jak to máš navrženo není to pravé ořechové. Nevím např. jakým způsobem spolu jednotlivé části řešení komunikují - zda je to pomocí IP, nebo zda named pipes, či třeba nějaký proprietární způsob nebo prostým přesouváním dat přes soubory.

Taky jsem se nedověděl, na jakém systému to celé poběží..

když on ten výrobce často sám netuší, jak a co vlastně navrhnout.. (vlastní zkušenost s vývojem jisté velké aplikace). Dneska je jasný trend offloadovat výkon do clusterů (nebo alespoň specializovaných úkolů na jednotlivé stroje), pokud jde o náročné úlohy. Řešit to monolitem, který se virtualizuje - to není IMHO vhodné. Virtualizace se právě používá v případech, kdy se spouští řádově desítky NENÁROČNÝCH úloh, které se "střídají u vesla" a tak více využívají výkonný HW, který by se tak jen po 90% času jen flákal.

ale jak říkám - je málo informací. Nevím co je to za úlohu, jak je zpracována, jaký je průměrný čas zpracování (a jaké požadavky) a do jaké míry lze tuto činnost atomizovat.

Ahoj,
diky za reakce.
2MM_tank: ono prave je asi trochu problem, co pise tacud. Jejich hw+sw specifikace jsou velice vagne nadefinovany, uvadeji toto:
***
"sw bezi na:
-W2000 SP4
-W XP SP2
-W Vista
-W Server 2003 Std/EP
-x86 platforms
-x86_64 platforms
-Suse nebo RedHat

hw je treba:
-2GB RAM + 40GB HDD + 1 jadro z Intel CPU na kazdou instanci virt.serveru"
***

A bohuzel na dotaz reknou to same, co jsem tady uvedl, takze je to trochu experimentovani. Takze nejsem bohuzel schopen ani reagovat na tacudovy poznamky ohledne typu komunikace. Co se tyce narocnosti uloh, ktere by se tam zpracovavaly, nevim, jestli toto bude relevantni informace, nicmene drive na PC s dvojjadrem a s 4GB RAM se jedna uloha pocitala treba 3 dny v kuse.
M.

Ja neviem ja som akosik zalozeny proti znackovym a predrazenym veciam. Prednedavnom som sa zase obabral pri nakupe servera od FS pre jedneho zakaznika. Z hw raid radica na doske sa vyklul klasicky pseudoraid, ktory ma dnes akakolvek doska (hoci sa pysil vlastnym biosom a software, ktory bezal nad os) a zo zaruky NBO sa vyklula zaruka, ktora plati do 70km od servisneho strediska. Nehovoriac o uzasnom hotline, na ktorom som sa celkom pobavil;o).
Cely server podla hw konfiguracie stal asi 2x tolko ako rovnaka skladacka.

Jak píše žabák. Je značka a "značka".
Já preferuji cca 15 let Compaq/HP a nikdy jsem neměl vážnější problém. Nejzávažnější co jsem zatím zažil byla mrtvá základní deska na jednom z Proliantů. Aniž by byla tehdy koupena jakákoliv rozšiřující záruka, dovezl servisní partner Compaqu novou desku z Brna do Olomouce a vyměnil ji ještě týž den co jsem nahlásil poruchu. Jinak hotline u HP je docela kvalitní, rychlá a odborná.
Každý musí zvážit jakou cenu pro něj server má.