Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ktery jazyk nisi tridy zvolit

Dobry den
Chtel bych se zeptat nejakeho uzivatele co nekdy realne programoval nebo se programovat ucil, ktery programovaci jazyk bych mel zvolit.
Je mi 29, s programovanim nemam zadnou zkusenost az na zcela opravdovy zaklad HTML, kde dokazu maximalne udelat jednoduchou statickou stranku.
Programovaci jazyk hledam proto abych se naucil a pochopil logiku programovani, deklarovani a podobne.
PS : Nebylo by k zahozeni, kdy ten jazyk byl uzitecny i popripade k tvorbe WEBU, ale PHP mi nejde, zkusil jsem.

Co ti na php nejde? Nikdo tě třeba nenutí oop v php. Nebo dělat brutální věci jako třeba naprogramovat bittorrent klienta čistě v php.
A dokumentace php je docela hezky udělaná na to, abys podchytil začátky a vytvořil to co chceš.
"Programovaci jazyk hledam proto abych se naucil a pochopil logiku programovani, deklarovani a podobne."
Pokud se chceš naučit programovat jen proto, že chceš umět programovat, tak to je naprosto zbytečná věc, to už rači spamuj tu na poradně, uspokojuje to úplně stejně. A pokud to chceš umět abys něco naprogramoval, tak co chceš naprogramovat?

Programovaci jazyk je nepodstatny, ked ti ide jeden tak ti idu vsetky, a naopak. Logika programovani je taka ze tomu pocitacu napises pekne po jednotlivych krokoch co ma robit, stejne ako keby si to robil ty rucne resp. v hlave po krokoch.
Weby sa robia prevazne v php, neviem co ti na tom nejde, jednoduchsi (menej striktny) jazyk asi ani neexistuje. Mozes si skusit aj trebars C# alebo nejaku tu javu pre android, ak chces skusat aj nieco pouzitelne (pre robenie App)
Daj si do google tie slova a k tomu slovo tutorial a studuj to postupne od najjednoduchsiech veci, nepreskakuj.

• Opravdu bych vam doporucil Python (ktery pouziva kuprikladu i Google) ktery je velmi jednoduchy na nauceni (je to takovy kecaci jazyk), nemusite za kazdy krok delat ; a ma i jinou syntezu jako jiné jazyky a to i v deklarovani etc coz jste asi jiz videl u PHP.

• Jak se naucite pouzivat zaklad (zacal v bych v consoli) smycky, retezce, deklarovani, prevod int na string etc (pripominam ze Python je v podstate jednoduchy a dase naucit za kratkou dobu) muizete zkusit Django = tvorba WEBu s Pythonem.
Django : https://www.djangoproject.com/start/

• A kam dal ? Existuji i varianty jako [Cpython] ,[Jypton] (pro pokracovani v java/script), [IronPython] ,ktery pouziva i knihovny ".Net", zkratka Python vam umozni se naucit zaklad a pak budete pokracovat smerem ktery vam vyhovuje nebo je vam potrebnym voilà ...

- Jython (byvaly JPython): http://www.jython.org/
- IronPython : http://ironpython.net/

Já ti teda nevím, ale pokud to dělá na amatérské urovni (nebude profesionální programátor) tak to je přece lepší php, protože s praktickým nasazením nebude mít problém, i free php hostingů je hodně.
A pokud chce nějakou windows aplikaci, tak na to doporučuju autoit, je naprosto snadný a člověk se jej v podstatě nemusí učit, když jsem s ním začínal, tak jsem šel rovnou na věc a programoval jsem podle nápovědy (například hledání toho co chci použít, má opravdu geniální nápovědu i pro začátečníky) to co jsem chtěl. A věci, které nezvládne, těžko někdy bude potřebovat, jako například spojení přes socket s ipv6.

Ale to je jak keby ze povedal ze chce vyrabat auta ale ze praca so zelezom mu nejde, tak mu odpoviem ze co ti harasi nauc sa robit so zelezom, a nenapisem mu ze tak si to pozbijaj z dreva alebo zober bicykel a daj si na seba prsiplast a hura auto. Proste su veci ktore su. Len si myslim ze je lepsie mu povedat nech sa na to php pozrie lepsie.

• Piste si to tazateli né me, me to nezjima, svou odpoved jsem psal jemu, ne vam ..
( nepise ze chce delat jen WEB, s Pythonem muze delat prakticky vsechno a na vsem bez potreby instalovat server, ja ho pouzivam na Raspberry pro ovladani GPIO, nebo na okeni aplikace, na Pythonu se da logika programovani pochopit velmi rychle tak jako 'OBJEKTY' /objektivé programovani, coz je pro nekteré orisek, PHP pise ze mu nejde)

• Z Pythonu muze prejit prakticky na jakykoliv jazyk, kam pujde z PHP ktery mu nejde, jak u toho dloho vydrzi ?

Pořádně jsem s pythonem nedělal. Ale měl jsem kdysi stejný nebo podobný problém jako tazatel.
Chtěl jsem něco programovat na webu. A chtěl jsem něco programovat ve windows.
Na to první je rozhodně nejlepší php, jako myslím z hlediska začátečníka, člověka, který si chce tak akorát zbastlit něco pro sebe. Pokud mu něco nešlo, tak spíš řešit co nešlo, než řešit jaký zvolit jiný jazyk.
Na programování ve windows je zas nejjednodušší autoit, když jsem si chtěl kdysi něco udělat tak jsem řešit jak to udělat a nechápal jsem jak to udělat v c#, v pythonu, v javě a kdo ví co jsem kdysi všechno zkoušel, nakonec jsem narazil na autoit a tam to šlo naprosto samo.
Takže jestli nechce přijít o nervy tak doporučuju php na web a ve windows autoit.

Autoit, zrejme 'Autolt?" popravde neznam nemohu posodit, ale s tim 'jednoznacne' PHP bych prece jen brzdil, treba by mu slo lépe c# a asp.net [SQL], kdyby chtel i uplatneni v programovani tak bych mu doporucil primo zamereni [BigData], ale pochopil jsem ho tak, ze chce zkusit neco, kde alespon uvidi jak programovani funguje, zde mi dava smyls nejaky jednoduchy edukativni SW typu "Scratch" kde sklada pribeh nebo 'kroky' ktery se prekladaji do programovaciho codu :
https://wiki.scratch.mit.edu/wiki/Scratch_Wiki:Table_of_Contents/Program

Jo tàk s tou napovedou, to ma ale skoro kazdy IDE, jak PyCharm pro Python, tak treba VStudio, jestli myslis treba dopisovani codu, napoveda, nebo primo EXAMPLE codu jak by to melo byt spravne.

Jako myslím toto:
https://www.autoitscript.com/autoit3/docs/
akorát že toto je online a je to nepřehledné, v programu je to v AutoIt.chm a je to tam přehlednější, roztříděné, dá se v tom hezky vyhledávat, nad všemi example jsou klikatelné odkazy, které otevřou example kód v ide (scite), třeba po označení něčeho to po zobrazení nápovědy přímo najede na tu stránku třeba funkce v nápovědě...
Dají se tam dělat jednoduché věci velmi rychle i bez znalostí, ověřeno na sobě. Jdou tam dělat i složitější věci, má to však občas své limity, např. je to jednovláknové, nebo jak jsem psal potřeboval jsem socket přes ipv6 a autoit to neumí, umí jen přes ipv4, a uživatelskou funkci na socket přes ipv6 pomocí ws2_32.dll a DllCall a DllStruct a tady těch věcí co pořádně ani nevím co to je, se mi udělat nepodařilo, prostě mi to nefungovalo, i když jsem si myslel, že jsem tu funkci naprogramoval správně - ale jak jsem psal, pokud měl takovou otázku asi těžko se jen tak dostane k tomuto.

Dekuji alespon za nekoho, kdo mi nerika PHP, zkusil jsem, nejde me, hledam jazyk na jakym se da naucit programovat.
Jsem ani nevedel ze Python existuje, nebo ze toho umi tolik, neco malyho jsem uz zkusil dneska, super, zatim me pasuje hlavne chapu to !! :-)
Jinak ano, hledal jsem jazyk, na kterym se naucim programovat WEB neni pro me az tak dulezity, proto jsem ho taky tak uvedl.

Az dojdu dom tak zkusim i ty ostatni, jaky by jsi mi doporucil program na psani v Pythonu ? Zatim pouzivam jenom tu konsoli.
Jinak vyreseno diky vsem ;-)

• Urcite bych doporucil a jeste k tomu na zacatek kompletni PyCharm, narozdil jen i kdyz vybornych textovych (cod) editoru jako PS/Notepad ++ ma kompletni napovedu pro Python coz je jeste k tomu ori prnich krocich nepostradatelné a to i pri samotném psaní kodu, kde se snazi napovedet nejaké logické pokracování v kodu.
Pycharm na stahnuti : https://www.jetbrains.com/pycharm/

TiP ~ Video ukazka Pythonu v [Pycharm] :https://youtu.be/BPC-bGdBSM8

• Na zacátek bych nepodcenoval i Python "consoli + IDLE" kterou jsi zrejme nainstaloval uz zaroven s instalackou Python ktery je soucasti, kdyz se podivas do nainstalovanych aplikaci, najdes i Python dokumentace o "modulech", je tam spousta vysvetlivek a nazornych prikladu.

• Alternativa která zabere nejaké to misto na HDD je Visual Studio 2017 které jiz take pracuje s Python samozrejme i OOP, IronPython, PiP, opravdu hodne kompletni, ale doporucil bych ho spise az u vetsich projektu nebo pro pokrocilé ..

Dekuji alespon za nekoho, kdo mi nerika PHP, zkusil jsem, nejde me, hledam jazyk na jakym se da naucit programovat.

S tymto pristupom sa na to vyprdni, pretoze podla tvojho popisu a podla nazoru skoro vsetkych, co ti tu radili je pre teba zrovna php najvhodnejsi jazyk. A ja s k nim pridavam.

Kolikrat vam mam pasat ze nechci delat web!!!!!
Kolik let delate z PHP? Kolikrat vam bylo uzitecny mimo webove sranky ? Myslite ze mam cas vsude instalovat APACHE abych si neco udelal v PHP ?
Chci delat mensi aplikace, uvedl jsem vec jaka je, nevim proc bych se mel stydet za neco co mi nejde, vam jde vsechno, vnucuji vam treba na snidani jist mastej RIZEK ? PHP jsem zkusil, nejde mi, spatne se mi nim dela, nelibise jeho synteza, na aplikace co chci delat je zbytecny protoze se chci radeji zamerit na aplikace .NET aplikace windows, tak proc mi cpes PHP si normalni ??? !!!
Na tuto stranku jsem padl nahodou, dekuji, ale pro pomoc si priste pujdu jinam kde poslouchaji co jim lidi pisou naschle. (ty vole to sem jeste nevidel)
PS : Jinak dik za ten Pycharm, aspon nekdo normalni.

Nazdar !
Na to c# jsem se dival vcera, prijde mi docela komplikovany alespon nastart, ale co tak lidi pisou ma mit zase sirsi uplatneni a to ve vsech smerech (opravdu nevim, pisu tak jak jsem to cetl, ono je tezke se neco dozvedet, kdyz vam kazdy pise neco jinyho na co se ptate, viz. PHP)

Dalo by se popripade nejak prejit z toho Python na c# ? Co sem tak ruzne nasel, studoval po nete IronPython taky pracuje s knihovny .net, jestli to pisu spravne, je tam nejaky velky rozdil, nebo primo zacit s tim c# ?
Popravde jako prvni jsem mel v zalusku Visual Basic, ale ten pry uz nak straci na zajmu (opet pisu to tak jak jsem to nasel), chtel jsel ho zvolit proto, ze ma alespon pro me prehlednejsi strukturu kodu, proto se mi libi i ten Python, ktery delam od vcerejska a uz umim deklarovat a pouzit cisla, string, udelat si vlastni list a pozmenit ho, pro me uz je to docela pozitivni vitezstvi.
U toho c# se bojim, ze ho bez cizi pomoci bud nezvladnu nebo nepochopim.
PS : Pripominam, ze se programovanim nechci zivit, ani se dostat na nejakou profesionalni uroven, jde jen ciste o zabavu a programovani pro radost.

Je třeba rozlišovat mezi "umět programovat" a "umět psát kód v nějakém jazyce"

K výuce programování nepotřebuješ žádný programovací jazyk, důležité je mít celkem slušné matematické základy (hlavně logiky) a zvládnout algoritmizaci problému. Zpravidla se ovšem k výuce programování přibírá i nějaký jednodušší jazyk (třeba Pascal), aby bylo možné si naučené zkušenosti hned vyzkoušet. Jakmile umíš programovat, je pro Tebe přechod z jednoho jazyka na jiný jen technický problém, stačí se naučit jeho syntaxi. Já jsem třeba skončil školu v roce 1989, učil jsem se právě Pascal a Fortran (ještě doma na 8bitech jsem zkoušel Basic). No a pak jsem se postupně v různých zaměstnáních naučil dBase, FoxPro, C, dva klony Fortranu, Object Pascal (Delphi), Visual Basic, SQL, VBA, ...

Pokud ovšem pod pojmem "programování" máš na mysli "psaní kódu v nějakém jazyce", tak tam může být přechod na jiný jazyk problematičtější, protože nedokážeš od sebe přesně oddělit vlastní algoritmus a jeho zápis v syntaxi příslušného jazyka.

C# je pro začátek relativně těžký. Teda spíš ne těžký, ale je tam pár věcí, jejichž smysl jako začátečník nepochopíš. Ale když je budeš brát jako že tam prostě jsou, tak můžeš v klidu žít i bez toho, abys je chápal. Jinak široké uplatnění opravdu má. Nepoužívá se v podstatě jen ve věcech, kde potřebuješ opravdu vysoký výkon. V těch oblastech zase v podstatě vládne C/C++.
Z Pythonu na C# klidně přejít můžeš, ale zápis je relativně dost odlišný.
VB.net je asi druhý nejpoužívanější jazyk pro .net, ale odstup z hlediska četnosti použití je od C# dost velký.
Jestli to zvládneš nebo ne nevíš, dokud to nezkusíš.
Možná bys mohl nejdřív zkusit JavaScript, ten ti poběží i klidně jenom v prohlížeči. Základní syntaxe je s C# dost podobná, jde taky o C-like jazyk.

Dekuji Vam Wikan za poctivou odpoved.
Myslim, ze prozatim zustanu u toho Python (ktery mi zatim dovolim rict jde dohlavy zatim dobre, ale jsem teprve na zacatku druhym dnem), ta syntaxe (v pripade ze to pisu spravne) se mi libi, kdyz se podivam na c#sharp jde z toho docela strach, prozatim jeho syntaxu chapu tak, ze cod je rozdelen do codu obejmut v {}, kde asi (typuji) kuprikladu u funkce udam zda-li je public nebo private (podle toho co muze mit k te funkci pristup nebo z ni cist) a prave do tech {} zadam to telo te funkce a aji ta fukce je v dalsich {}, u toho Pythonu jsem si vsiml ze ten code se jen pise jako bych to jen rikal, "pavel ma 5 jablek jestli ma tonda 10 tak : " jenom je to vlastne prelozeny do anglictiny.
Jeste jsem natrefil na PyGame ktery ma taky zajimave moduly, v pripade ze mi ten Python pujde, mozna bych zkusil i to c# ktere uvadite (tedy nejaky mensi zacatek s javasript coz asi neni zcela to same co Java?), ve kterem jsem se dival jde udelat snad vsechno na co si clovek vzpomene a to i na vice platformach (ale to uz jsou opravdu kompleni programy) a jestli se mi alespon podari pochopit zaklad, by to mohlo byt prave to, co v podstate hledam.

Jen posleni otazecka k tomu c#, javascript, doporucil by jste nejakou literaturu ? Nebo nejaky rozumny prijem informaci po zacatecniky ?
A jake pracovni prostredi by jste doporucil, hodne vidim psat Visual Studio, existuje nejaky jiny IDE ktery je alespon z poloviny takovy, ale nezbira nekolik Gb na HDD ? (opravdu jen na nauceni, ne natvoreni komplexnich pogramu)
Jeste jednou vam opravdu 'uprimne' dekuji.

Ve všech C-like jazycích se složené závorky používají pro uzavření souvisejícího kódu. V Pythonu se víceméně to samé dělá odsazením. Odsazení se v C# používá taky, ale pouze pro zpřehlednění kódu a na funkci nemá vliv. U Pythonu je nutné ho dodržovat, bez něj to bude dělat něco jiného.

C#:

if (a == 1)
{
    uvnitr1
    uvnitr2
}
venku1
venku2

Python:

if a == 1
    uvnitr1
    uvnitr2
venku1
venku2

Java a JavaScript je opravdu něco jiného.
Literaturu nevím, na webu jsou toho mraky.
Visual Studio je pro C# jasný první volba, ale dá se použít i Visual Studio Code - a to klidně pro obojí, C# i Python.

, existuje nejaky jiny IDE ktery je alespon z poloviny takovy, ale nezbira nekolik Gb na HDD ?

Sharp Devlop (na zacatek by mel stacit)
* Samozrejme je snim mozné pracovat na :Sharp, ASP.NET, MVC 3/4, WCF i WPF, tusim ze i Silver.

TiP ~ Alternativa : [WinDev] : http://www.windev.com/windev/WD-Express.htm
• Ukazka tvorby aplikace UWP (Windows 10) : https://youtu.be/FCjDx8n3BW4
* Jinak o Visual Studio nemusis instalovat se vsemy prvky, treba #F urcite potrebovat nebudes, tak jak nejaké emulatory, on zas tolik mista nezabere, ale opravdu bych !doporucil! predem alespon ten jeden den neprogramovat a naucit se s tim VStudio zachazet (hlavne klavesové zkratky, rychlé ulozeni, kompilace, naradi etc), jestli tuto fazi preskocis, bude to opravdu zbytecne tesi a DELSI .

To si ty napisal v dotaze ze to chces na web, citujem.

PS : Nebylo by k zahozeni, kdy ten jazyk byl uzitecny i popripade k tvorbe WEBU

Ked chces robit aplikaciu, tak samozrejme saa to nerobi s web serverom ani s php, ale podla toho PRE JAKU PLATFORMU tu aplikaciu chces robit tak si zvolis spravne vyvojove prostredie pre danu platformu, pre android telefony si zvolis android developer studio, pre apple telefony apple cosi, kazdy z nich ma svoj jazyk podobny jave ci comu je to podobne, hlavne je si tam pozret kniznice ktore mozes pouzivat, resp. tzv FRAMEWORK ktory poskytuje OS tej platformy. A pre Windows programy si zvolis trebars visual studio kde mas visual C++ a C# apod., a pokec kniznic resp. "frameworku" Win (WinAPI) pre C++ a .NET frameworku pre C# je na MSDN (msdn.microsoft.com)

Ale s tym zas nebudes robit web. Ale tie jazuky (java, C#, php, atd) su vsetky podobne, preto je tvoj dotaz vpodstate nezmysel., ptz najprv sa voli co chcem robit, potom k tomu patricne vyvojove prostredie, a od neho vyplyva jazyk, ktory je skutocnemu vyvojarovi uplne uprdele ptz vie pouzit akykolvek jazyk.
P.S. inac stejny dotaz je tu parkrat za rok, laici/zaciatocnici to nechapu nikdy, ze jazyk je cloveku uprdele, je to len nastroj, syntax. Jak nozik pre kuachara, moze ich mat 10 a volit si ten spravny, a ked mu niekto da nozik iny tak bude varit aj s nim. A ked sa zaciatocnik pride pytat do kuchyne jaky nozik mam vybrat tak mu povedia nauc sa najprv varit a nevyberaj hned noziky :)

A hlavně že v dotazu jsi psal o html pak o tom, že jsi zkoušel php, pak: "Nebylo by k zahozeni, kdy ten jazyk byl uzitecny i popripade k tvorbe WEBU"... A najednou "Kolikrat vam mam pasat ze nechci delat web!!!!!"
Tak příště laskavě napiš přesně co chceš.
Pokud to chceš na windows a jde ti jen o to, abys tvořil nějaké prográmky, tak na to je podle mě pro amatéra nej autoit, už jsem tu o něm psal, používám ho já a naprostá spokojenost.
Nemusíš ani pořádně umět programovat.
Já si v něm udělal hromadu prográmků na vše, co jsem potřeboval:
- vylepšený mediainfo lite
- ovládací program pro lokální web server (apache, mysql, php, adminer, phpmyadmin)
- vypínání pc (používám před spaním, nastavím třeba na 30 minut)
- chessbota na hraní na šachových serverech (s free uci motorem stockfish je proti člověku neporazitelný)
- generátor uploadu/seedbodů na privátních torrent serverech
- autoukládání nových obrázků ze spotlight
- atd.
- teď dělám například testovací websockets server v autoitu pro testování websockets ve webové aplikaci...
Pokud se chceš jen věčně učit programovat a nic netvořit tak si používej co chceš :-)

Jinak ano, hledal jsem jazyk, na kterym se naucim programovat WEB neni pro me az tak dulezity, proto jsem ho taky tak uvedl.

• Cemu na tom nerozumis?
* Kdyz napísu "popripade" tak to alespon osobne beru jako neco vedlejsi, v tomto pripade jen mensi plus, chci koupit automobil popripade kdyby melo i autoradio a vy se hned musite zblaznit a vytahovat to a zamerovat se jen na to autoradio..

Psal jsem tu 5 příspěvků. 4 jsem napsal před tím, než napsal to, co cituješ. V pátem mu píšu, proč nenapsal hned co přesně chce a psal zavádějící informace. Čemu tedy nerozumíš naopak ty?
Chápu co znamená popřípadě, ale nechápu proč tedy zkoušel php, když php je především určeno k programování webu.
Nepsal co chce programovat a nepsal kde to chce programovat. Psal jen to, že chce programovat a jelikož se zmiňoval o html, o php a o webu. To je jako psát rád bych si koupil dopravní prostředek, jezdil jsem tak akorát na kole, zkoušel jsem babetu, ale nevyhovovala mi, popřípadě by ten dopravní prostředek mohl mít dvě kola... A přitom chtěl koupit auto :-D

Čo konkrétne znamená, že vám nejde PHP? Viem si predstaviť, že môže byť problém s rozbehaním v Apache, ale samotné PHP by nemalo byť taký problém rozbehať. Alebo vám nejde samotný jazyk v zmysle, že vám nevyhovuje?

Inak ako ďalšiu alternatívu môžete zvážiť JavaScript. Beží aj v prehliadači, takže na spúšťanie nie je potrebné nič inštalovať. Deklarovanie premenných, definovanie funkcií, cykly a podmienky sú všade podobné.

Ako editor odporúčam Visual Studio Code nezávisle od toho, ktorý jazyk zvolíte. Alternatívy sú Sublime Text, Vim, Atom, Notepad++ a podobne. Pre niektoré jazyky sú lepšie iné IDE, ale vo všeobecnosti sú toto editory, ktoré by mali stačiť.

Trochu programuju druhým rokem - C#, Javascript, C. Zatím jsem v PHP nic nedělal, ale začínám se učit ASP . Net - tedy backendy v C#, možná by ti to vyhovovalo trochu víc. Sám mám radši typově exaktní nedynamický jazyky. Nebo spíš jsem na to zvyklejší, debuguje se to líp.

Popravdě mám teď trochu taky ten pocit, když teď vlastně klasickej asp .net nemá moc smysl dělat protože běží jen na windowsech, začíná se teď dělat s .net core. Příjde mi to trochu chaotický narozdíl od PHP. Ale co nadělám, nemá pro mě cenu se zatím učit sám php když ve škole teď stejně budeme dělat asp.

Kromě výše zmíněných se dá uvažovat např. o Céčku nebo JavaScriptu(*).

Na youtube je spousta tutoriálů i pro začátečníky, na pár se jich podívej a uvidíš, kterej se ti bude zdát srozumitelnej. Je fakt, že na jazyku zas až tak nezáleží a programovat se dá i bez něj - to už bylo řečeno tisíckrát.

* I JavaScript se dá použít na psaní aplikací, ať už mobilních, webových nebo i desktopových - viz "technologie" Electron.