virtualbox - internetove pripojeni
ahoj vsem,
rad bych zase jednu technickou vec. mam problem s internetem ve virtualboxu. internet bezi bez problemu, kdyz mam v network nastaveno NAT. pokud prepnu na BRIDGED ADAPTER, pak internetove pripojeni selhava. nemohu prijit na to, kde je chyba. mimochodem, jaky je rozdil mezi temito dvema nastavenimi laicky receno?
diky
NAT: virtuálka se schovává za IP adresu fyzického PC, který funguje jako router.
bridge: PC se chová jako switch a virtuálka "vidí" stejný layer2 prostor jako fyzické PC. V tomto případě musíš určit, který fyzický adaptér bude pro bridge použit.
a kdy je dobre pouzit ktere nastaveni?
a taktez - proc muze bridged zpusobit vypadky pripojeni?
NAT použiješ, když např. nemáš volné IP adresy, nebo jsi připojen nějakým PtP spojem (např. modem/3G/LTE), je to nejjednodušší řešení. Nevýhoda je, že se na virtuální stroj nedostaneš po síti.
Bridge je přesný opak. Plná kontrola nad stavem a funkcí sítě, ovšem musíš splnit řadu předpokladů.
a jake jsou to predpoklady? protoze jsem je zrejme splnoval do posledni aktualizace. problem zacal byt s tiskem. kdyz jsem byl NAT, tak win z virtualboxu nevidel tiskarnu na routeru. tak jsem presel na bridge. kdyz jsem bridge, tak ji vidim. jenze (a spojuji si to s aktualizaci) ted najednou v bridge nemuzu tisknout a vypadava pripojeni. nemam napad, proc to zlobi.
Splnit spoustu předpokladů pro bridge? Jaké?
Píšeš fakt o VirtualBoxu?
NAT i Bridge není třeba nijak ošetřovat ani speciálně nastavovat. Oba případy dostanou IP adresu z venkovního DHCP a v obou případech je virtuální stroj dostupný zevnitř.
NAT je obecné výchozí nastavení. Vyhoví ve většině případů.
BRIDGE nastavuješ na konkrétní hostitelský síťový adaptér. Použití např. v případě, kdy jsi připojený přes VPN do práce a z virtuálního stroje chceš také pracovat a s NAT to nefunguje. Pak je třeba se píchnout bridgem na rozhraní OpenVPN. Prostě v případě, kdy chci nastavení sítě od nějakého konkrétního adaptéru.
Možná jsi Tači myslel ještě NAT, který umí zprostředkovat hostitelský počítač, to se u VirtualBoxu nazývá "NAT network". Tam si pak opravdu definuješ rozsah adres a další věci a virtuální stroje se chovají jako za routerem.
Tohle jsem ale použil snad jen jednou někde na školení, kdy tím řešil školitel síť.
Nevím jak na Widlích, u Linuxu musím nastavit síť v manageru pro všechny virtuální stroje (jak NAT, NAT Síť, most, ... - stačí co potřebuju) které hostitelovy adaptéry to bude používat. Pak u daného virtuálního počítače jen vybrat, jakou síť to má použít. Když to nebude mít nastaveno v manageru (respektive blbě), tak to fungovat nebude, nebo jen blbě. Jestli to není případ tazatele.
Poznámka: Může mít u virtuálního počítače víc síťových adaptérů, jeden třeba jako NAT Síť, druhý jako most. Ale to je vyšší dívčí.
Na vidlích se o síť na hostiteli starat nemusíš. Při vytváření virtuálního stroje je "NAT" výchozím protokolem pro virtuál. NAT je pak v podstatě automatický bridge, kde se připojuje přes "nejrychlejší" adaptér.
Třeba zrovna teď jsem v práci. Situace (vše s DHCP, žádné ruční nastavení IP na adapterech):
- síťová karta připojena kabelem do sítě + namapované jednotky
- wifi karta připojena k routeru s přístupem k netu (v tomto případě musím přepínačem sítě (soft) nastavit ručně metriku na adapterech, aby upřednostnil WiFi)
- VPN připojena do další sítě s AD řadičem, DHCP, DNS, ...
Virtuální stroj má nastaven NAT a správně se (bez nutnosti zasahování) připojí přes VPN, dostane IP apod.
Další možností by bylo nastavit na virtuálu Bridge mód a pověsit jej na VPN adapter
- dostatečný adresní rozsah (viz výše)
- dostupný adresní rozsah (viz výše)
- schopnost fyzického adaptéru přepnout se do promiskuitního režimu
- schopnost/podpora infrastruktury "vidět" na jednom accessovém switchportu více MAC adres
Což není problém domácích sítí, kde si uživatelé (až na nějaké vyjímky) s manaživatelnými switchi nehrají a adresní rozsah je dostatečně velký, aby zvládl nějaké 2-3 IP adresy navíc, pokud by ses se svými virtuálními stroji rozšoupnul
Domácí uživatelé většinou virtualizaci nepotřebují.
nu, tak to uz je vyssi divci. byl jsem spoustu mesicu, mozna uz to budou dva roky BRIDGE. vse fungovalo jak melo. stav byl takovyto:
host FreeBSD, virtualbox a v nem Win7. na routeru pripojena tiskarna a do ni tisk z win pres print server on tp-link router. we win realvnc pro pristup do pc. puvodne jsem mel teamviewer, ale nejak mi nevyhovoval. presel jsem cca pred 14dny na realvnc. v te same dobe jsem provedl aktualizaci freebsd a tim i virtualboxu. takze dve zmeny ve stejny cas. nevim tedy, ktera zmena za to muze. bud aktualizace a nebo zeby zlobil realvnc? kazdopadne, ted jsem ve fazi, kdy zkousim prehazovat nastaveni. v bridge fungovalo puvodne vsechno. ted v bridge vidim tiskarnu, ale vypadava sitovy adapter. v NAT nevypadava sitovy adapter, ale take neni videt tiskarna. kdyz nastavim dva adaptery, tak win za par minut zamrznou. samozrejme jen zkousim, nejsem zadny profik, takze ty predpoklady, co bych mel splnovat jen odhaduju. nicmene, moje zelezo je notebook thinkpad t540p. co umi a splnuji fyzicke adaptery nevim. pokud vubec muzu nastavit ve virtualboxu 2adaptery.
Pro přístup do PC je nejrozumnější volbou Remote desktop. Ve windows povolíš v Tento počítač / vlastnosti / poslední záložka. Zakážeš vzdálenou pomoc a povolíš přístup. Bude to mnohem svižnější než VNC i Team Viewer dohromady
Podle mne nemá smysl dávat do virtuálu 2 adaptéry.
a uvidim skutecne plochu pomoci remote desktop? mimochodem, pri remote desktop nemusim mit pevnou ip? nekdo mi rikal, ze musim. a pevnou ip samosebou nemam.
A jak přistupuješ přes VNC, když nemáš IP adresu? Pokud přes jméno počítače, tak v remote desktpu přistupuješ také přes jméno počítače.
A ano, při přístupu přes remote desktop uvidíš plochu. Jen nemůžeš být současně přihlášen lokálně a vzdáleně.
myslel jsem si, ze v tom je ten rozdil. ze vnc mi umozni totez co remote, jen bez pevne ip. dobra, zkusim kazdopadne win reseni. nez jsem pred lety nasel team viewer, valcil jsem s rozchozenim remote desktop. snad budu uspesnejsi.
kazdopadne diky
muzu jeste pozadat o radu, jak rozchodit remote tak, abych se mohl pripojit z tabletu? nejak mi nedochazi, jak aplikace v tabletu bude vedet, k jakemu pc se chci pripojit. ve vnc a teamviewer je to snadne, vse je v jednom uctu. ale jak to udelat u remote desktop? co presne udelat v pc a jak nastavit aplikaci v tabletu?
diky moc
Na tabletu budeš potřebovat nějakou aplikace pro remote desktop.
Na telefonu s Androidem používám:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.parallels.client&hl=cs
Pokud máš tablet s Windows, je tam klient pro RemoteDesktop součástí OS.
tak jsem dosel k tomu, ze tohle funguje, kdy mam obe zarizeni v jedne siti. jsem fyzicky doma a na stejne wifi. pokud se ale vzdalim a pripojuji se tabletem pres mobilniho operatora, pak se mi nedari pripojit.
V tom případě musíš mít na domácím routeru přesměrovaný port. Buď od VNC (tuším) nebo od RemoteDesktop port 3389
prosel jse router a nic takoveho jsem nenasel. nebo to teprve musim nastavit? jak?
A prozradíš, jaký máš router? Někde se to jmenuje port forwarding, někde virtuální server apod.
tp,-link vr1043nd
je tam port forwarding. jsou tam jen nuly. taky je mozny, ze ja to zadavam spatne. zkusil jsem tam zadat ip adresu, kterou mi pridelil remote desktop, ale icse nezmenilo. porad jsem se nepripojil.
navic, nevim cim to je, ale porad mi vypadava pripojeni, kdyz dam ve virtualboxu bridge. a bez bridge vubecne funguje remote desktop a to ani kdyz se pripojuji druhym zarizenim z domaci site.
Zadáváš to naprosto špatně. Co si tak nejprve o tom něco přečíst? nebo aspoň použít průvodce? https://portforward.com/tp-link/tl-wr1043nd/
https://pc.poradna.net/questions/2702918-virtualbox-internetove-pripojeni#r2702946