Upgrade na Windows 10 z instalačního média (USB) - použití product key z Windows 8.1
Zdravím,
měl bych krátký dotaz. Mám notebook, na kterém je od zakoupení nainstalován Windows 8.1. Pokud bych upgradoval na Windows 10 z instalačního média (potřebuji totiž provést čistou instalaci), mohu použít product key od Windows 8.1 k aktivaci Windows 10?
Předem děkuji za odpověď.
Ano. Ale nedělal bych to - updatem přijdeš o recovery partišnu.
Ty partitiony jsem stejně plánoval smazat a znovu nastavit kvůli dual-bootu (osobní data mám zálohovaná). Šlo mi hlavně o ten product key.
Měl by "sedět" (pokud zas Mrchosoft nevymyslel nějakou novinku).
Ještě bych chtěl dodat, že na notebooku je OEM verze OS.
A nyní jsem se dočetl, že pokud bych rovnou z 8.1 provedl čistou instalaci, (OEM) klíč mi pak bude k ničemu a budu si muset zakoupit samostatný Windows 10.
Správný postup je prý nejprve klasicky upgradovat na Windows 10, ověřit si, že je systém aktivovaný, a až poté provést z nastavení obnovu systému (tedy čistou instalaci, včetně smazání oddílů disku). Tímhle postupem by se měl product key zachovat.
Viz.
Microsoft Community
Dell Community
Potvrzuji, že výše uvedený postup fungoval, Windows 10 je úspěšně aktivovaný.
Oddiel Recovery s OEM W8.1 si ponechaj, ak sa náhodou rozmyslíš s predajom mašiny alebo k náprave či návratu do výrobka pôvodnej W8.1. Nenáhli sa mazaním. Tých cca 20GiB zabraného miesta ti na pevnom disku nevytrhne trň z päty.
Ak by ti desina náhodou spackala MBR na tomto oddiele v prvom sektore s Recovery osmy, dá sa MBR poľahky napraviť.
Môže sa to zdať fajn, ale prípadná obnova zo zastaranej verzie 8.1, prípadne 8.0, je nakoniec väčšia kalvária ako čistá inštalácia z iso.
Přesně tak. Nechápu smysl takového počínání, když namísto toho můžu nainstalovat aktuální build OS a aktuální ovladače.
Píšem, ak by mal v úmysle predať mašinu s originál stavom na hdd. Mínuskujúci pakovia. Osobne mi je to jedno, nech si tam práskne aj W95 alebo W1.0.
Pokud neunesete to, že vám dá někdo minus, pak sem raději nechoďte - nemůže vám totiž zaručit, že se to v budoucnu nebude opakovat.
Já jsem zase psal, že mi uniká smysl takového počínání.
Recovery oddiel obsahuje nielen inštalačku OEM Windowsu spracovanú pod EFI/UEFI, ale k tomu, ako bonus samotné predvýrobné, skomprimované súbory z ktorých sa následne vykonáva Recovery OS z času opustenia mašiny z výrobného pása. Tieto súbory je možné nahradiť po záplatovaní Windows do aktuálneho stavu, len záleží, aký komprimačný nástroj použil výrobca PC. Nástroj (*.exe) určený k výrobe novej (záplatovanej) komprimácie pre detto skrytý Recovery oddiel by mal byť uložený niekde v zložke v tomto oddiele bez písmena. Ale takéto ihranie sa s Recovery odielom a nahradením nového, aktualizovaného Windows, uvádzam pre mierne pokročilých.
Pre bežných kutilov stačí použiť k Image systémového oddielu nejaký vhodný, prívetivý nástroj, z dielne tretích výrobcov.
Recovery oddíl jsem smazal také, v případě problému si dokážu poradit i bez něj a notebook navíc prodávat ani nebudu. Ale díky za radu, ostatním (v tomto oboru méně zkušeným) uživatelům se hodit bude.
Na paru NB jsem zkousel obnovit ten zazrak z recovery odilu po upgradu na W10. Disk je uzamcen, nelze obnovit, modra smrt...a pod.
Jestli uz nekdo bude trvat na systemu, ktery tam byl v okamziku koupe, nalepku s cislem (nebo v BIOSu) tam ma...ale pochybuju, vzhledek k te masirce s W10.
edit: a to uz nemluvim o pripadu, kdy se clovek drbe s novou instalaci, aby mu fungoval USB TV tuner a dotycny (protoze to chtel zkusit), to pak dal do tovarniho stavu a byl zase na zacatku.
Pokud se jedná o OEM licenci vypálenou v BIOSu, není třeba zadávat vůbec nic.