
pomůže low level format na oživení disku?
Mám disk Toshiba 2,5 1TB, u kterého jsem zjistil hodně přemapovaných sektorů. Už jsem ho vyměnil, ale chci se zeptat, jestli by šel ještě úspěšně použít třeba na zálohy. Jestli by pomohlo třeba low level zformátování, aby se stabilizovalo to co je ještě v pořádku a používala se nadále zbývající funkční část disku. Naběháno má celkem málo - cca 9000 hodin a 7000 startů. Jinak žádné další vady.
Zalezi na to, co si predstavujes pod pojmom uspesna zaloha. Pouzivat na uchovanie cennych dat dojebany HDD nie je najlepsi napad.
Ak je tych bad sektorov skutocne hodne a stale pribudaju dalsie, tak HDD stabilizujes jedine tak kladivom.
Pod pojmem úspěšná záloha si představuji to, že když na disk něco uložím, budu to z něj schopen v případě potřeby zase přečíst.
Jakým tempem přibývají nevím, nebylo to v mém počítači. Dostal se mi do ruky s tím, že je strašlivě pomalý. Ale je jich asi 16 tis. z celkových cca 2 mil, tj. téměř 1%.
To nie je dobre znamenie. Treba sa nan pozriet cez nejaky diagnosticky program (to uz si asi urobil) a podla potreby ho radsej rovno hodit do kosa.
Nechám ho tedy zatím být a jestli bude někdy čas, tak ho zkusím zformátovat. Podíval jsem se na něj zatím jen přes diskinfo. Ale také mu při tom množství moc šancí nedávám.
Pokud má mít záloha smysl a má sloužit k pozdějšímu použití,tak riskovat hlášku "disk nelze spustit,zařízení je třeba naformátovat",bych teda neriskoval.
LLF v ziadnom pripade nic neozivuje. LLF totizto dnes znamena nieco ine ako pred 30rokmi. LLF je obycajne formatovanie s kontrolou povrchu, takze ak mas premapovanych XY sektorov po LLF budes mat opat premapovanych XY + n, kde n bude 0 v najlepsom pripade.