
Neustále chyby na HDD
Ahoj všem,
mám takový problém - půjdu rovnou k věci a sice:
Asi 14 dni zpět mi začal zlobit jeden z HDD, který mám v PC. Pokusím se ,,laicky" popsat problém. Mám SSD, na kterém mám nainstalovaný pouze systém a ktému nezbytné věci. Jako sekundární disk používám klasický HDD (E:), na kterém mám nastaveno ukládání plochy, dokumentů, downloads atp. (prostě celou služku user), a další věci jako instalace her a dalších aplikací. Teď už se dostanu k problém - asi 14 dní zpět se mi stalo, že mi nešlo kopírovat ani mazat soubory v downloads - psalo to nějakou hlášku, kterou si teď už již nevybavuji. Každopádně jsem dal ve vlastnostech disku kontrolu chyb a něco to to našlo, a zase to fungovalo - problém se ale několikrát opakoval a kontrola disku se navíc začala provádět automaticky při skoro každém spuštění počítače - ještě před naběhnutím Win (10). Mělo to za následek to, že jsem přišel o veškerá data ve složce users (fotky, hudba, atp.). Stalo se mi i to, že disk vůbec nenaběhl
Vytvořil jsem si sekundární disk z jiného disku, ale chtěl bych od Vás radu co s tím Ečkem - je po smrti? Existuje nějaký program na diagnostiku, abych zjistil, co s ním je, pomůže formát disku?
Hezké slohové cvičení, ale co máš za disk jsme se nedozvěděli.
Na diagnostiku existují nástroje od výrobce, dále zkontroluj hodnoty SMART, např. programem Crystal Disk Info.
ST31000528AS - předpokládám, že asi Seagate. Mohl bys mi říci, co jsou hodnoty SMART a jak na to?
Asi by to mělo být to nahoře, ale nějak nevím, co tam vlastně mám hledat - počet neopravitelných sektorů? (10) počet podezřelých sektorů? (10)
Nejdřív vyměň datový kabel, jak už zaznělo hned v prvé odpovědi. Tyhle SATA kabely totiž poměrně často způsobují "nevysvětlitelné" problémy s diskem.
Ano,z vlastní zkušenosti vím,že to dělají ty červené,bez aretačního pérka. Teplem ve skříni se prohýbají a konektor v disku mnohdy nedosedá.
před 14 dny to psalo nějakou neznámou hlášku. opakovaly se další a dokola se opravoval vadný souborový systém. neřešil jsi příčinu tak dlouho, než jsi přišel o data na "sekundárním" disku.
1) nechal bych běžet nějaký memtest, jestli možným původcem vadných zápisů na disk není vadná ramka.
to jen pro jistotu, projevilo to by se i u systémového ssd, i u padání aplikací.
2) stav disku a jeho teplotu mohl zobrazit nějaký sw pro výpis smart parametrů - kolega ti píše crystaldiskinfo. podpora smart není v biosu vždy zapnutá, mrkni se tam.
další příčinou chyb souborového systému na e: a nenaběhnutí systému mohl být i špatný kontakt kabelu (pro nesmyslné nové e: oba vyměň). bacha na napájecí redukce molex-sata.
edit - než jsem to celé doklofal: crystaldiskinfo má přehledný grafický výpis, kde vidíš chybu na první pohled. textový výpis sem dáváš proč?
zajímavé hodnoty jsou "raw". kritické chyby jsou id: 05,c5,c6:
chyby c7 by znamenaly vadný kabel.
id 07 a c3 mohou souviset s cache, třeba ta obludná čísla nic neznamenají, třeba jo.
edit2:
ne, podle počtu kritických chyb je disk dávno na vyhození.
k tvému rozdělení disku (snad ten systémový ssd není 32gb krám):
profil nechávám na systémovém disku - servisního administratora určitě. pracovní účet tam má jen nastavení.
až uživatelské dokumenty, filmy, hudba, downloads prohlížečů jsou přesměrované na jiný disk, mimo profil.
odpad jako hry neřeším, u malých disků pochopitelně jinam.
jdou tak snadno dělat zálohy: celý systém s aplikacemi (a uživatelskými větvemi registrů) do jednoho image systémového disku, data se dají podle potřeby kopírovat na síťové úložiště.
vadný disk zkus připojit k nějakému pc, jestli nastartuje a něco v crystadiskinfo vyčteš.
taky můžeš zkusit dohledat chyby v prohlížeči událostí = eventvwr.msc (uvodní přehled chyb je jen pro milovníky statistik, rozumnější je rozklikat: protokoly windows -> systém, aplikace)
historii modrých obrazovek může zobrazit nirsoft bsod viewer, ale pády po hw chybách se nestihnou zaznamenat.