Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pro pány slaboproudaře: Dělič napětí.

Ahoj, řeším jeden problém s přepínáním děličů:
[http://img514.imageshack.us/img514/4452/delicya3.jp g]

Na IN bude až 400V! Mám takové přepínače, které nemají "střední polohu", při které se sousední 2 kontakty spojí. Tudíž po tu dobu, co budu přepínat(tu desetinu vteřiny) bude na svorkách OUT plné napětí, což mi ten roztomilej digitální měřáček, co tam bude spolehlivě oddělá. Nevíte, jak to udělat, aby to fungovalo bez oddělání měřáčku? Samozřejmě BEZ fyzických úprav potenciometrů. Díky za odpovědi!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
na 400V? největší odpor R1 bych proto složil ze dvou sériových odporů, kvůli napěťové pevnosti. vstu… nový
lední brtník 24.06.2008 22:32
lední brtník
Jde o měřič prvního průrazu tranzistorů pro zesilovač. Abych vybral stejné dvojice NPN/PNP nový
marekdrtic 25.06.2008 07:15
marekdrtic
nečti návody zvrhlých autorů, kteří rozumí petrželi: první průraz (tuším Ubr) = napěťová odolnost tr… nový
lední brtník 25.06.2008 18:41
lední brtník
Pro měření průrazného napětí tranzistorů jsem nepoužíval zdroj napětí, ale zdroj proudu. Tedy z pohl… poslední
Bobo 28.06.2008 16:40
Bobo

na 400V? největší odpor R1 bych proto složil ze dvou sériových odporů, kvůli napěťové pevnosti.
vstupní odpor děliče jen 1MOhm? to používáš tak mizerné operáky, že ti děličem musí téct až 0.4mA? ledaže bys budoval osciloskop, budiž, ale tam se pro vyšší napětí používá sonda 10:1 s vyšším vstupním odporem.
vstup před měřákem doporučuju chránit v každém případě, co když prostě zapomeneš přepnout rozsah nebo sáhneš na vyšší napětí než čekáš. jde uvažovat o zenerkách nebo transilech, mají celkem malý svod (nemyslím šuplíkové tesly), ale pokud tě zajímá i nějaký kmitočtový rozsah, raději si zkus orientačně změřit i jejich kapacitu.

nečti návody zvrhlých autorů, kteří rozumí petrželi:
první průraz (tuším Ubr) = napěťová odolnost tranzistoru v nezatíženém stavu. bývá poměrně velká a hlavně u výkonových tranzistorů tě nemusí zajímat.
druhý průraz (to co ničí bipolární tranzistory) = napěťová odolnost při současném zatížení teplotou; ať už ze společného chladiče nebo při špatném chlazení v bedně, nebo pochopitelně vlastním výkonovým zatížením. výrobce udává grafy pro bezpečnou pracovní oblast ohraničenou shora Ubr, zprava pak křivkami pro teplotu nebo ztrátový výkon (jsem líný se dívat) a dobu trvalého/impulsního zatížení. ale netuším jak bys to měřil.

když páruješ předzesilovací stupně bez výkonového zatížení, prostě vyber tranzistory s dostatečným Uceo. jestli je zapojení komplementární, můžeš spíš ztrácet čas párováním podle h21e, ale pokud mají stejnou "betovou skupinu", neřešil bych to, na to je v zapojení zpětná vazba.

nízkošumové tranzistory s omezeným Uceo se dávají stejně jen na vstup kde vyšší napájení není třeba, a navíc se spíš než komplementární stupeň zapojují třeba jako npn-diferenční zesilovač, čili o jejich párování tu nejde.

edit: k původní věci že jde o měřič prvního průrazu - a proč má teda dělič tak nízký vstupní odpor, proč ne o řád vyšší jak bývá v kraji zvykem?

Pro měření průrazného napětí tranzistorů jsem nepoužíval zdroj napětí, ale zdroj proudu. Tedy z pohledu chování reálného obvodu to znamená zdroj s velkým vnitřním odporem. Používal jsem podobně jako ty napětí okolo 400 V a v sérii odpor tak okolo 1M. Je nesmysl párovat tranzistory podle průrazného napětí. Ikdyž... Můžeš díky tomu vybrat dvojici pro zesilovač s vyšším napájecím napětím a tím například pro zesilovač, který bude používaný například pro reproduktory s vyšší impedancí, například 8 Ohmů. Nechá se toho napovídat hodně. První, co je třeba připomenout je to, že 400 V je docela dost pro ohrožení života člověka. Proto bys tam měl mít ten odpor aspoň 1M. A lépe vytvořený třeba ze dvou sériově řazených odporů. Přetížení měřáku bych se neobával. Jestli jo, tak to není domyšlený měřák. Konstruktér, který vytvoří měřák bez pojistky, je horší než amatér mezi amatéry. Změřil jsem stovky tranzistorů. Mnou používaným obvodem můžeš zničit vysokofrekvenční tranzistory, laserové diody, ale ne výkonové nf tranzistory.
Bobo

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru