Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arduino - bug ve funkci nebo v designu, řízení světel

Ahoj všem.

Mám potíž s jedním svým naprogramovaným řešením. V jednoduchosti, jedná se o řízení svítidel v místnostech, kdy jako vypínače slouží "touch sensory" a arduino rozsvěcí světla v místnosti (když člověk zmáčkne krátce, rozsvítí se prvních pár žárovek, když drží déle, postupně cyklují přednastavené kombinace, když při svícení krátce stiskne, zhasnou, když dlouze, sekvence rotuje dál, dokud opět neuvolní) pomocí primitivního optotriaku (v každém svítidle pro každou žárovku, svítidla vlastní design ;-)).

Tohle mám celkem odladěné, vstup je ošetřený (zkoušel jsem jak mechanický spínač, tak touch sensor, u kterého jsem zůstal, je výrazně méně kmitající), to řešení je robustní, nikdy to nesplete stisk vypínače.

Celé je to běží na 5V, signálové kabely mám udělané kroucenou dvoulinkou z UTP kabelů. Občas v krkách a roštech je souběh se kabely 230V.

V celém systému mám ale problém. Světlo občas samo zhasne, jako by někdo stisknul krátce vypínač. Vysledoval jsem, že téměř vždy se to stává při zapnutí velkého elektrického spotřebiče. Občas ale samo od sebe (ale je možné, že někdo velký spotřebič zapnul jinde v ulici). Tím ale moje výzkumy končí. Spotřebič ani nemusí být zapojený v té samé místnosti (aby jeho napájení procházelo blízko signálových vodičů).

- Teorii s tím, že na vstupu (od dotykových sensorů) se spuštěním velkého spotřebiče vygeneruje nějaká špička jsem totiž téměř s jistotou vyloučil, protože světlo se nikdy samo nerozsvítí. Tahle anomálie se objevuje výhradně, když světlo svítí. Přitom stiskem stejného senzoru se světlo jak rozsvěcí, tak také zhasíná. Navíc je vstup ošetřen poměrně velkorysým "opakovacím časem" >50ms, to jest dobou, po které se znovu podívá, jestli je vstup stále stisknutý, právě aby došlo k eliminaci krátkých špiček či záchvěvů.

- Teorii o krátkém výpadku zdroje (dojde k resetu programu) jsem také vyloučil, do programu je totiž zabudován mechanismus jako ochrana proti výpadku. Dojde-li k výpadku proudu (v praxi vlastně reset programu), světla se rozsvítí tak, jak byla před výpadkem, pouze korektní vypnutí tlačítkem zaručí, že se světla po výpadku proudu nerozsvítí.

Neměl by někdo nápad, kde a jak by mohlo problém vznikat a jak ho odstranit? Rozhodoval jsem se, zda to dát sem či do Kutilské, oboje je asi relevantní, tu z programové části, tam z elektronické. Tady se snad pohybují i lidé znalosti silnoproudé.

JR

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny