Pozrel som si to, ako je to zaklad ok, ale pripada mi to neaktualne, dnes by som tam v tej druhej casti skor namiesto muzealnej nepouzitelnosti TTL poukazal na enormne moznosti dnesnych programovatelnych logickych obvodov (PLD), ako vypada software k tomu na navrh, a ze to optimalizovanie logickych funkci asi (neviem zhlavy nenavrhujem PLD pripadne sa k tomu vyjadri niekto) uz asi dnes robia programy navrhujuce PLD, a teda to cim si ich mucil pol roka v prvej polovici asi nebudu nikdy robit rucne :)
Co sa tyka historie tak prvy skutocny pocitac je si myslim tusim turingov stroj, ptz umoznuje vykonavat program, co predtym tie pocitacie stroje nevedeli, boli mechanicky jednoucelove. Mam len pocit nechce sa mi hladat teraz historiu.
A este mi tam chyba nieco z praxe co vytvori zaujem studenta, pride mi to to suche a student cely cas nechape co robi a preco to robi. Nie som pedagog ale myslim ze by bolo treba ziskat zaujem studenta ukazanim niecoho co poznaju, a vytvorit prepojenie na to co sa idu ucit, napr. nejakym kratkym vysvetlenim ze v pocitaci je vsetko ako cisla (priklad ASCII) a ze sa to spracovava v 2kovej sustave v CPU a ze CPU je vlastne ten cislicovy stroj, ktory sa idu ucit navrhovat. Alebo schemu nejakych hodiniek alebo splachovaca alebo neviemco. Ked zacnem sucho pocuvaj ideme si tu pisat funkcie s 0 a 1 tak asi nebudu chapat co to ma spolocne s cislicovou technikou, a nepochopi to ani do konca ze na co mu je nejake nepouzitelne TTL NAND a kde to je vlastne pouzite. Dnes sa v drvivej vacsine pouzivaju PLD, alebo na jednoduche veci samostatne hradla, logicke urovne su dnes niekde na 1,8V az 3,3V tusim ze to je technologiou nejake cmos.
Inac obsah je zhruba podla mna ok, pojednava o cislicovej technike takze ako cislicova technika je to ok :)