Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 sa spúšťa veľmi pomaly

Dobrý den, asi pred tromi týždňami som sem riešil problém ohladom toho že sa mi PC z ničoho nič sám reštartoval (náhle sa vypol a zapol vždy raz za 14 dní). Dostal som takú radu, že mám Windows 10 nastaviť tak aby sa skutočne vypínal. Tak som to aj tak urobil. Problém ohladom náhleho vypínania sa vyriešil (už je to tri týždne a ešte sa nevypol). No teraz nastal nový problém...teda ono to ani nieje tak problém len my to kus vadí. Ide o to, že teraz ked je vypnuté rýchle bootovanie sa systém zapína velmi pomaly. Do pracovnej plochy mu to trvá 5 minút. Co je dosť vzhladom nato že predtým mu to trvalo 10 sekúnd (u Windows 7, kt. som používal predtým asi 6 rokov iba cca. 30 sek.). Takže tých 5 minút u W10 ma dosť obmedzuje ešte ked sa vraví že W10 bootuje najrýchlejšie.

Nejaké rady ako to dostať aspon pod 1 minútu? Inac všetky "Start Up" položky mám zakázané a dal som aj bootovať na 4 jadrá procesoru (všetky), no nic sa nezmenilo.

netreba nič posielať. Hard disku nič není. V PC sa trochu vyznám (i ked ano, občas aj ja potrebujem pomoc), pretože makám v servise pre compy. A viem načo narážaš...chybné bloky (sektory) môj disk nemá. Overené cez HD Tune 2.55 asi pred mesiacom...všetko zelené. Nejaké iné rady?

Tak trochu nechápem aké procesy máte na mysli, ale ja som skúšal v msconfig nastaviť "Selective startup" a načítať len základné systémové procesy. Pomohlo to iba trochu...zapol sa za 4 a pol minúty. Tak neviem, lebo ked som pozeral kolko služieb to povypínalo tak ich bolo asi 75% z celkového počtu...

žádné sektory nemáš kontrolovat, to umí samotný windows, na to nepotřebuješ žádný program.
když to neukazuje žádné varování žlutě, pak disk vypadá v pořádku.
(i když už jsem potkal extrémně pomalý disk, který taky hlásil vše ok).

screenů z ms autoruns se asi nedočkáme, takže není jasné co tak extrémně brzdí start systému.

edit: toho bfu, co ten program používá na ssd disk, raději ignoruj.

To by si nedal na jednu šupu screen monitora, je to dlhý výpis.

Sprav cestou autorunsx64.exe, klik myšou, ako Správca!!!!, hore lišta - Save - súbor s príponou *.*.arn. Môže mať obsah 10-15MiB.

Musíš čakať dlhšiu dobu než sa skompletizuje súbor *.arn tam, kde ho uložíš na disku.

Zaves finál *arn na Letecká pošta, nájde sa dobrá duša, ktorá má čas a náladu skontrolovať políčka, hlavne v Plánovači úloh, tam býva pes zakopaný v systémových naplánovaných úlohách spustených na pozadí, ktorých je viac, ako 85% zbytočných. Od Telemetrie, Ceip, Appraiser, hľadanie záplat až po plánovanú Defragmentáciu disku v prípade ložiska.

Skontroluj v cmd.exe, ako Správca oddiely disku príkazom : chkdsk /x /f /r /v /b -reštart PC, je to onánia ale máš istotu na "čistotu" prípadne skrížených sektorov.

Stiahni si od výrobcu disku originál nástroj na kontrolu S.M.A.R.T

Tu to je...rozdelil som to...a poscreenoval po jednotlivých sekciách. Všetko sa mi pekne vošlo na jednu snímku len "drivers" nie. Tak dúfam že už teraz mi pomôžete. Nebudem spokojný pokial sa mi systém nezapne do aspon 1 minúty.

Inač aby to bolo úplné tak mám:

CPU: Anthlon X4 860K 3,7GHz
GPU: MSI Radeon R7 260X OCV1
MB: ASUS A88XM-PLUS
RAM: 8GB Kingston HyperX Fury
PSU: Corsair VS650
HDD: Western Digital Blue 1000GB
OS: Windows 10 x64 Pro

Ešte ku tým screenom...ostatné karty v tom Autoruns ktoré som neposcreenoval tak to preto lebo boli úplne prázdne...

Nemáš kóšer odpirátený systém KMS aktivátorom, zrejme robí zdržovačky po reštarte.

Ostatné sa mi nechce hľadať. Máš toho vypnutého dostatok, len daj bacha, aby ti pri vypínaní systémových procesov naskočil po reštarte OS.

- V Správe napájania si zapni fastboot, tj. rýchly štart. Touto kombinovanou vecičkou disponuje Windows od W8 a viac,

- V plánovači úloh, zložka; Application Experience, zmeň položky v riadkoch na "disable".

- Odstav v Services - Stop - BITS a tiež WU.

WD má svoj nástroj, rozbaľ zipku, klik na disk: https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=3

vylezie ti kontrola smart.

Jedna múúdra rada:
Na kieho šľaka vypínaš systém? Však ho iba uspávaj do RAM, prípadne použi Hiberfile - v prípade hiberfile je PC tiež odpojené od napájania. Iba sa naťahaná RAM-ka rozhodí širinou-marinou na voľné sektory pevného disku.

Ako už ma to napadlo skor. Aj sa mi to páči. Pri uspaní sa aj rýchlo vypne a zase rýchlo zapne (priam bleskovo - a funguje to aj u mojho PC). Dokonca netreba ani ziaden gombík na bedni stískat...stačí len ťuknúť do tlačidla myši. Má to ale jeden obrovský háčik:.(....ja som už automaticky naučený že vždy po vypnutý PC manuálne vypnem aj poistku na zdroji alebo na predlzovacke kde je PC zapojené. Takže logicky ked RAMka stratí napatie tak všetok jej obsah sa nenávratne vymaže, že? Resp. povedzme že teraz dám uspať PC. Odstavím ho úplne od prúdu, zapnem ho až ráno, alebo najlepšie až o týždeň. Otázka: Zapne sa mi okamžite? Napr. do 10 sekúnd.

Asi nie, či?

Zo spánku hiberfile sa pri ložisku nakopne max. do 10 sec. aj po odpojení mašiny zo šaltra.

Ako som písal, RAM (načítané, dekompilované dáta) sa bleskom rozhodia na voľné sektory hdd, ladom a skladom pri prechode do Hiberfile spánku.

Rozdiel je medzi hiberfile a vypnutím mašiny, že pri absolútnom vypnutí mašiny, sa zmaže RAM. Po spustení napájania sa skontroluje ZD, Bios, celá sústava spolu so SW, tiež dátami na prvom sektore, prípadne na UEFI a následne sa step-by step dekomprimujú dáta z pevného disku zo zbalených, skompilovaných exe, dll, inf. driverov spol.xindlov do RAM. Preto vzniká tento spomalený neduh. Blb elektrika /zapnuté-vypnuté/ postupuje zásadne iba v jednom smere, "zpádky ni krok".

Prešrotuj súčastný W10 z ISO priamo z gr. prostredia Windows, potom sa ozvi. Nemáš čo pokaziť ani stratiť. Robota max. na 40 minút. Daj si medzičasom chladený burbon z whiskáča, bo práve si usrkujem svoj 56% 3x pálený kalvados z môjho ovocíčka-Jonagold, logicky pálený osobne doma v svojom zariadení.

Takže ak som tomu správne pochopil tak u režimu spánku som mal pravdu. Akonáhle stlačím poistku na zdroji/predlžovačke do 0, tak sa všetky dáta v RAM stratia. No a potom sa PC bude spúšťať zase tých 5 minút. No a čo sa tej hibernácie týka...tam sa vlastne všetky dáta o systéme zapíšu z RAMky na voľné sektory HDD a pri najbližšom štarte sa rýchlo nahodia zase späť do RAM-ky? A môžem ho úplne odpojiť od prúdu aj na mesiac, a po mesiaci sa z tej hibernácie rýchlo preberie (do 10 sekúnd)? Ako tiež som dačo o tej hibernácií čítal...len ma to kus straší...a to z toho dôvodu, že mne to strašne pripomína ten rýchly štart, ktorý mi robil problémy s tým náhlym vypínaním (pozri si link...je tu niekde na tejto stránke). Nieje hibernácia a rýchly štart to isté? Lebo ak hej tak to sa zase vrátim ku starému problému: https://pc.poradna.net/questions/2768639-pc-sa-pri-praci-z-nicoho-nic-vypne-a-zase-nasledne-samo-zapne-restartuje-sa

Fast boot tvorí kombináciu.

Totižto mali v úmysle redmonskí vyšpekulovať podobu vojenských noťasov so švábmi (fleškami) na HDD, ako boli mašinami vybavení amíci v Púštnej búrke. Vojenský noťas sa choval po spustení, ako kalkulačka. Naskočil z flešky takmer okamžite.

Hiberfile je niečo iné. Ak vypneš napájanie, naskočenie z hiberfile je rýchle pretože sa nemusia prácne dekompilovať zbalené dáta. (K dekompilácii dát z disku slúži kernel OS, ale tiež sa najprv musí načítať do RAM)
------------------------------------------
Už si "prešrotoval" desinu z ISO?

Sprav si najprv Image /bitovú zálohu/ systémového oddielu pod WinPE, potom laboruj.

Už to sem píšem asi desiaty krát, že nič také nepotrebujem. Lebo nemám rozdrbaný systém, skor rozdrbaný bude ked ho "prešrotujem". Vy nechápete že jediné co mi vadí je iba ten pomaly štart a zvyšok je úplne normálne a rýchle...hry, programy proste všetko...načo do toho zbytočne babrať?
_____________________________________________________________

Ale aj tak kus nechápem ako to mám urobiť. To myslíš, že mám z dakade zohnať inštalačku na W10, hodiť to na USB a v BIOSe dať "opraviť"? Aby mi to prepísalo všetky údajne "poškodené" dáta?

No takže akurát teraz som úspešne skúsil ten "režim dlhodobého spánku", tzv. hibernácia. Aj som odpojil od prúdu (na 10 minút) a zase zapojil a....na začiatok musím povedať, že spokojnosť (aspon teraz). Ale či nenastane zase starý problém s tým náhlym vypínaním tak to ostáva len dúfať. Mne osobne to pripadá rovnaké. A ked nedajbože hej, tak to radšej čert ber celú hibernáciu aj rýchle spustenie...budem si asi musieť zvykať na dlhý štart OS. Každopádne vdaka všetkým za rady. Ked sa mi OS zase sám náhle vypne tak dám vedieť, ak nie, tak nie....potom považujte toto vlákno za definitívne uzavreté....

To by nevadilo, KMS aktivátory fachčia perfektne, len je dôležité použiť ten správny aktivátor z nepreberného priehšlia dostupného na nete. Prípadne permanentne aktivovať desinu, ale svojim, netradičným, bežne pre bfu a lamy málo dostupným a celkom legálnym spôsobom na ktorý si neprídu ani machri z vývojárskej dielne MS, či právne oddelenie MS z bájneho sídla okien v Redmonde.

V tom prípade sprav z bútovacieho ISO čistú inštaláciu.

Použi najprv nástroj Diskpart.exe z ISO, vymaž ním prvý sektor na aktívnom a primárnom oddiele pevného disku, aby sa odstránili všetky údaje o použitom HW a OS.

Listovanie v diskpart.exe - clean, si vygúgli.

Je možné, že si desina naťahá počas inštalácie nejaké nevhodné generiká ovládačov, ktoré sú nekompatibilné s HW.

Taktiež by si mal pred inštaláciou resetnúť, skratovať Bios do výrobného nastavenia Jumperom vedľa CMOS alebo kontakty pod peckou.

Ja viem aké su pravidla poradny. Lenze ja sa napýtam ako mozem "lepšie" cracknut Windows, lebo má "údajne" blbý aktivátor. To je úplne jedno ci z, alebo bez aktivátora. Ja mozem mat legálny systém (momentálne ten istý - problémový) do hodiny keby som chcel. Stací urobit W10 Education upgrade a vložiť kluc ktorý mám (od vysokej skoly). V minulosti som ho používal tiez (minulý rok ešte) a bol rovnaký problém (čo sa vypínania týka). Potom som dal načisto Pro a chcel som vyskusat ci to bude rovnaké a je. Tak naco mám utratit 150 Eur (za Pro, ktorá je lepšia) na nejaký polofunkcný beta systém ktorý bootuje 5 minút a vypína sa bez vyzvania kedy sa mu zachce?!

Prv musím vyriesil problémy ktoré s ním mám a az tak ho kupiť...

Priateľu, presne taký istý postup som vykonal niekedy minulý rok (asi to bol oktober) s W10 Education. Vtedy som nemal problém s dlhým startom ale s tým náhlym vypínaním, tak som si myslel ze je to nieco blbé s OS tak som to načisto (zase) reinstalloval na W10 Pro. Problém zostal (ohladom toho náhleho vypínania). Dostal som tam takú radu, že mám vypnut rýchly start - pomohlo! Uz sa nevypína, no teraz mám iba taký "menší" problém s dlhým štartom systému. Inač čo sa týka (legálnych) hier a iných programov ktoré v nom mám, tak všetko ide absolútne bez problémov a rýchlo. Jediný tŕň v oku je uz len ten pomalý štart, ktorý mi kus vadí. A určite kvôli tomu nebudem preinstalovávat uz teraz "perfektne" idúci Windows. Ked sa mi podarí zrýchlit ten štart tak potom mozno nahodím ten Education upgrade...len tak....aby bol "legálny".

Takže našla by sa tu nejaká dobrá duša, ktorá by bola ochotná obetovať kúsok svojho drahocenného času nato aby sa pozrela na tie screenshoty a vedela mi povedat, ktoré presne procesy mozem vypnut aby som ten systém trochu zrýchlil??

Ešte skús jednu vec, ktorá nie je dokumetovaná:

Prešrotuj priamo z gr. prostredia Windows celý systém so zachovaním nastavení a zachovaním nainštalovaného SW.

Postup:

Rozbaľ ISO W10, (napríklad situvoané na ploche) klik na Setup.exe. Zostaň pripojený na net.

Nasledujú po sebe tri automatické reštarty. Týmto spôsobom sa opravia Registre, nahradia sa systémové súbory, pošahané knihovne, inštalačné dáta, ovladače, pričom inštalátor vyhodí zo systému veškeré nekompatibilné dáta, ako aj vadný, škodlivý SW od tretích výrobcov.

Bordel ti zostane v zložke Windows_OLD.

Systém máš ako nový, akurát opravený s pôvodnými nastaveniami, ikonami, plochou, SW.

sw ms autoruns: na start má typicky vliv "logon" který jsi povypínal, služby/services a naplánované úlohy/scheduled tasks.

záložka kodeky: nějak se mi nezdá, že by ta organizace co stojí za divx je poskytovala tak zdarma.

dll a jiné: tobě fak nevadí, že nevidíš celou šířku nejdůležitějšího sloupce (image path), že z toho nic nepřečteš? tak iq testem jsi neprošel.

drivers: tam má spíš smysl sledovat, co už v pc nemáš a přesto po odinstalaci zůstalo - hledá se podle výrobce.

explorer: vypisují se položky odpovědné za různá kontextová menu. ten tvůj divx by taky nemusel být úplně všude. superantispyware jsem už léta neviděl v akci, nevím jak je dnes schopný. ale mít ho trvale běžící asi nebude výhra.

hijacks: nevím co si mám o těch červeně označených řádcích myslet, ale právě tak si představuju umístěný a pojmenovaný spyware.
killnout v paměti, zakázat, nechat zkontrolovat na virustotal.
kms - to má být aktivátor windows? tomu se říká zbytečná ztráta času.

logon: druhá srandovní záložka. to žlutě označené windows\inf\cosi před tebou skrytého byl na 98% virus/spyware
stejného bacha na položky začínající rundll32.exe ... máš je naštěstí zrušené, ale zajímavé je, co spouštěly jako parametr.

scheduled tasks: položky rundll32 chce rozkliknout a zjistit parametry. ty můžou být problém.