

Zabezpečení zboží v obchodech
Zdravim ,
Zajímalo by mmne na jaký bázi fungujou takový ty samolepky na zboží a jak se to menuje .
sem chtěl googlit ale nevim jak se to menuje a jakym slovem začít.
Díky za info.
Jsou tam jen 3 plíšky, které modifikují magnetické pole o určité frekvenci. Systém na bázi snímání magnetické rezonance. u pokladny je silný elektromagnet, který je stlačí k sobě, a tím do deaktivuje. S ŘFID to nemá nic společného. žádná cívka tam není, ta je jen v pevných antivolech které jsou třeba na oděvu a sundávají se.
LOL, no tak ked mas 3 pliesky co modifikuju magneticke pole inac ako akykolvek iny kus kovu (kov je snad v kazdom vyrobku), tak to si chod rovno pre nobelovu cenu lebo take pliesky este nikde nevideli.
jak jsem koupil, tak prodávám. Skutečně kromě tří plechů tam není nic. jsou 3 hned vedle sebe, u pokladny se srazí magnetem k sobě. Výrobní cena je pár haléřů. Rozhodně to nenese žádnou informaci.
zřejmě ta detekční brána vysílá nějaké magnetické pole a reaguje to na 3 plíšky umístěné hned vedle sebe. Jinak mě nenapadá jak by to mohlo jinak fungovat.
To je sice pekne ze jak si "kupil" tak prodavas, ale to co pises je IMHO fyzikalne uplna hovadina, takze skus "kupovat" informacie inde
Funguje to tak ze v umelej hmote je plosna cievka a chip.
ano magnetem to zloděj zničí, ale to by musel mít sakra velký magnet. Magnetické pole z té desky je tak silné, že přitáhne peněženku s mincema ze vzdálenosti 10cm. Zloděj nemusí ani chodit s magnetem, stačí když ten kousek plastu odlepí- záležitost 5 sekund.
Trepes uplne nezmysly.
uvědom si, že poučuješ někoho, kdo je s tímto systémem poučen, zná ho z praxe a sám jsem ty poskakující mince, které přiletěly na magnetickou desku viděl.
Hezký večer
Ano to vidim ze poucujem pouceneho blba. Zober si magnet a priloz ich k minciam. Nejaka reakcia? Nie. A ak ano tak mas falosne mice
Hezky vecer.
Nesmysl. České mince jsou magnetické...
Vzal jsem magnet a přiložil. 1, 2 ,5 ,10 ,20 i 50 Kč jsou magnetické. Nemagnetické byly mince menších nominálních hodnot.
Neni tě blbý reagovat na 3roky starý dotaz?
Holt mu to asi pomaleji myslí.
Rok sbíral mince, rok hledal magnet, třetí rok se pustil do testování.
Proč by tam nemohly bejt plíšky? Pokud jde o rezonanční obvod - tak inukci dává při vysoké frekvenci naprosto všechno, co neni rovné - i ohnutej drát, tedy i správně spojené plíšky nebo tak něco. Správně pokřivenej plíšek (a ted myslim třeba plochej se zuby může jako cívka/tedy něco co má indukci pri vysoké frekvenci.
pliesok nijak nereaguje na magneticke pole (ak zanedbam virive prudy ktore nemaju v tomto pripade ziaden efekt). Nie je tam ziadna indukcia. Indukcia je na indukcnosti (cievke), od toho ma predsa indukcnost nazov.
P.S. resp. na koncoch plieska moze vznikat napatie indukciou, ale to je cele. Bez dalsich suciastok to ale navonok nebude mat ziaden efekt a bez cievky tam ani nebude nic rezonovat.
Viděl jsi někdy vysokofrekvenční cívku - "tištěnou křivost na destičce"?. Protože tu nikdo netvrdí, že je to nějaký obdelník, ne? Plech je svým způsobem zploštělej drát. -> křivej drát > cívka. I plíšek může vypadat jako "clock/zuby" (jako kdyby ta čára clocku byla šířkou plechu (pochopitelně širší), délka je jasné, a třetí rozměr jako plech. tohle je také iduktor: image_inductor.jpg, sice to nevypadá uplně jako plíšek, ale nic lepšího jsem nevygooglil
.
Umim si představit, že plíšek v podobě toho "clocku" co jsem popsal by tam mohl být - dva proti sobě a když je pak přirazíš magnetem k sobě, pak vznikne tedy něco s menčí indukčností a už to v rámu obchodu nezrezonuje.
Netvrdim, ze je to tak jak rikam, jen jsme objektivni a umim si představit něco, co má indukčnost na vf a zároven to mohu označit slovem plíšek ... a tedy tvrdit nekomu, ze je to nesmysl a ze to tak nemuze bejt ...
Ach jo. Tie pliesky su obdlzniky. Ale to co pisal on je nezmysel (ohybanie plieskov magnetickym polom na ktorom poskakuju mince LOL).
Kedze tu kazdy len filozofuje a nikto si nezapne google, tak som vam nasiel podrobnosti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_article_sur veillance
Existuje viac druhov tych stickerov, uz som to pisal uplne na zaciatku. Novsie drahsie su RFID s chipom, tam je vzdy cievka a chip.
Starsi system je lacnejsi, na zaciatku som pisal ze som nikdy ten stary system neskumal (predpokladal som ze to funguje naprincipe LC rezonancie //edit: a nakoniec som sa ani nemylil - aj LC systemy existuju, vid sekciu "Radio-frequency systems"), ako som si nasiel na wikipedii tak tie pasikove su este starsie
, a v tych nie je cievka, ale funguje to na principe mechanickej rezonancie (tie dva pasiky su zo specialneho materialu (kazdy pasik z rozneho) a v zmagnetizovanom stave mechanicky rezonuju na 58kHz a tym vysielaju (su to dva magnety pohybujuce sa vedla seba). Pokladna pasik odmagnetizuje (a nie ako pisal nezmysly ten tam vyssie ze by to nieco ohybalo), a potom ked pasik nie je zmagnetizovany tak nerezonuje resp. nic nevysiela ptz uz nie je zmagnetizovany.
Díky to je ono .
Na několika místech tu vidím pochybnosti o tom, zda jsou české mince magnetické. To nemáte nikdo doma magnet?
Magneticke jsou vsechny mince nasi ceske meny, krome padesatniku.

pruboval sem to, aj slovenska petkorunacka z roku 1994 je magneticka, ale vim ja cert ci jeste plati, madarske forinty a chorvatske kuny magneticke nejsou, asi to nasi jizni sousede osidili aby usetrili.
Osidene su IMHO prave tie, ktore su magneticke (ptz pravdepodobne obsahuju dost zeleza), ostatne kovy pouzivane na mince (med, nikel alebo ktore?) su totiz IMHO drahsie ako zelezo :) Inac osobne sa dost divim ze vobec nejake mince obsahuju zelezo (P.S. pozeram ze u eurominci je zelezo len v 1,2,5 centovkach, zrejme kvoli nutnosti nizkej ceny, vo vyssich minciach zelezo nie je http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/unia-schva lila-slovenske-euromince/134757.html).
To neznamena, ze kdyz tam neni zelezo, ze to neni magneticke. Treba tebou zminovany nikl je take feromagneticky kov
viz http://www.vscht.cz/met/stranky/vyuka/labcv/labor/f m_identifikace_kovu/index.htm
Diky za upozornenie, ale na micne sa snad nepouziva cisty, ale ako niklova mosadz (ako imitacia striebra), to by nemalo byt magneticke. Ani americke "niklaky" by nemali byt magneticke (obsahuju vela medi). Ale netestoval som to (niklaky mam ale nemam tu poruke magnet
)
Vsak jsem sem pastnul ukazkove foto
Jaj, sorry, nevsiml sem si, nejsem sam, no ja teda pro jistotu jeste prubl i jine nez tuzemske kovove obezivo.
to zní jako bys zkoušel tuzemské papírové oběživo...
Jo??
A na tej tvojej fotke u elektromagnetu tie mince nadskakuju?
Aj keby boli z materialu ktory reaguje na magneticke pole, tak minca bude (aj v striedavom mag.poli) len pritahovana k magnetu, nebude nadskakovat ;) Jedine ak by bola minca na pruznej podlozke tak by mohla mierne vibrovat (kvoli mekkosti podlozky)
Netvrdil jsem, ze mince nadskakuju
Jen jsem poskytl foto, jako dukaz, ze ceske mince reaguji na magneticke pole.
A neni to elektromagnet, nybrz magneticke pero.
Český mince krom hlinikovejch sou magneticky , jeden čas sem vybíral kašny.
Psal jsem o stlačení plíšků k sobě, nikoliv o ohybu. Jestli neznáte rozdíl mezi stlačením a ohybem, tak až budete mít dítě, nechť chodite do školky s ním, určitě se tam dozvíte spoustu zajímavých věcí, třeba co je ohyb a co tlak.
Nic sa nikam netlaci, ale len demagnetizuje. Kasli uz na to, podrobnosti si kazdy moze precitat na wikipedii prip. google.