Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno obraz systému windows 10

Dobrý večer,chcel by som sa opýtať,mám vytvorený obraz systému Windows 10 home,verzia 1809,čistá inštalácia.Ale k čomu to naozaj slúži.Zálohu vykonávam na externý disk 1 tera,a tam mám aj vytvorený obraz systému.Proste kedy príklad nastane tá situacia,že budem musieť použiť na obnovu notebooku obraz systému.Mám vytvorené aj záchrané usb a priklad,keď mi noťas nenaskočí možem ho obnoviť pomocou zachraného usb,príklad nástroj obnovení systému alebo obnovenie do továrneho nastavenia a to zaberie vždy.

No že k čomu a či vôbec potrebujem ten obraz systému Windows 10.Niekde som čítal že ked mi selže odide do večných lovísk HDD v notebooku,tak notebook možem spustiť z externého HDD z z vytvoreného obrazu systému.Ale to pochybujem.Keby mi odišiel HDD v noťasi,tak mi image systému nepomože,len výmena HDD v notebooku.

ok,ps a ako často vytvárať image systému,naposledy som vytvoril image sytému pred 2,5 mesiacom.Asi je to dosť neskoro a treba častejšie či?A ešte ako ste napísali Pomůže ti výměna disku následovaná obnovou z obrazu.takže odíde mi hdd v noťasi,kúpim nový a pomocou image systému obnovým systém,bez nutnosti novej inštalácie,inštalácie ovládačov,aktualizácii a pod.A ešte image obrazu možem viužiť ked nepomože obnova systému alebo továrne nastavenie pomocou záchranného média.

Čím, akým SW si vytvoril "Obraz" systému?

Lebo obraz systému je široký pojem. Môže sa jednať o zálohu kernel so základnými systémovými súbormi, tabuľkou MTF, môže sa jednať o Image (bitovú zálohu) aktívneho a primárneho logického oddielu pevného disku so zavádzačom a OS.

Pri výmene disku je výhodný klon disku, aby neprišlo k narušeniu integrity dát pri obnove na nový disk.

Bitová záloha systémového oddielu s vyladeným W10 poslednej veľkej záplaty (Edície) ti stačí spraviť po inštalácii a záplate iba jedna. Beztak vydávajú desiny každým rokom nové, drobno poupravené, s iným číselným označením. (Hlavne špekulanti prznia, pozmeňujú kľúče Registrov a tak sľušný, poctivý občan, aby mal po ruke zrkadlový obraz pôvodných Registrov z predošlých Edícií W10 pre porovnávanie nepochopiteľných zmien v jednotlivých kľúčoch. Napríklad, naposledy som musel pridať nový kľúč s hodnotou, lebo sa nedala v 1809 odstrániť úvodná uzamykacia obrazovka /obrázok/ po uspaní a prebudení W10, ako sa darilo v predošlých Ediíciách).

Po obnove z poslednej vyladenej zálohy je otázkou pár minút desinu dozáplatovať kadejakými mesačnými WU rollup balíkmi, sekurity pre Defender.

Práveže je vhodné disponovať so staršou, otestovanou zálohou, lebo nikdy človek netuší, čo v Redmonde nejakou WU záplatou sprznili. A tak staršia, funkčná, odskúšaná, bezproblémová záloha uložená po ruke, je k nezaplateniu.

Jediný problém je, že když tu "několik měsíců starou, funkční a odzkoušenou zálohu" vytváříš, taj je te záloha aktuálního nevyzkoušeného systému a až časem se uvidí, jak šťastnou jsi měl ruku. Takže to obecně chce těch záloh několik - jednu hned po instalaci (ta by snad aspoň mohla chodit), pak za pár měsíců další (až systém nastavíš, proběhnou updaty, instalace všeho dalšího potřebného a nastavení a tak) a teprve když se no několika měsících ukáže, že byla pořízena ve správný okamžik, kdy byl systém zrovna stabilní a v pořádku, tak můžeš zrušit ty starší. Ale je dobré takhle rotovat tak aspoň tři, s dostatečnými odstupy, pokud by se ukázalo, že systém v době poslední zálohy sice ještě fungoval, ale už měl v sobě něco nekalého, co se projevilo až později ...

Príklad ked mi oddíde disk v notebooku,vymením ho za nový,alebo mi ho vymenia v servise.Pokiaľ by už bol ten notebook starší príklad 9 rokov,radšej kúpim nový(notebook).No a ktej výmene.Disk je vymenený,a k obnove winodws použijem svoj externý HDD.Proste ho obnovím pomocou image systému ktorý som si vytvoril,bez nutnosti inštalovania aktualizácii,ovládačov.Otázka 10-15 min.

Ok.Takže ako vyššie píšete,že disky v pc,notebooku tak ľahko neodídu sa nepokazia,tak keď tak nad tým rozmýšľam je mi záloha obrazu disku na 2 veci.Notebook mám už starý 5,6 rokov a ked odíde,nebudem riešiť čo v ňom oddišlo disk,procesor alebo karta.Kúpim nový,s nainštalovaným operačným systémom.Urobím si záchranné USB alebo DVD a vec vyriešená,pls.zálohovanie.Vždy kupujem notebook priamo v predajni,kde mi ho aj vyskúšajú.Nevravím že mi nemože oddísť,príklad ked ho kúpim dnes a za týždeň ho ani nezapnem.

vím že jsou lidi, co používají originální zálohoování ve windows, právě proto že se dá skriptovat = automatizovat.
záloha windows tuším nekomprimuje, snaží se být v každé verzi windows jiná, nevím jak moc je to schopné obnovit komplet disk včetně boot oddílů - a hlavně kde vezme uživatel médium k obnovení.
řekl bych, že to není tak user friendly, nějaká ikona v ovládacích panelech to nezachrání.
máš tu tipy na jiné normální softy, některé jsou free. od acronisu je stáhnutelné jejich .iso, použitelné pro offline zálohu z boot cd.

v práci používám placené programy k zálohování (+ klonování).
pár pc jde obsluhovat ručně, třeba i z boot média. nějaké free programy tu uváděli. o acronisu jsem psal že .iso bez instalace je ke stažení.

já řeším zálohování v síti: tam je nutné něco automatizovaného za běhu pc, s recovery médiem, s přijatelně rychlým postupem, má to být srozumitelné pro všechny uživatele, za co nejlepší cenu za multilicenci.
proto mi třeba nevyhovuje windowsí zálohování. a co jsem viděl, ani free filezilla.
ale to záleží na přeferencích každého a na rozpočtu.

ještě poslední věc, která tu vůbec nebyla řešená: jak tu zálohu vlastně používat.
- preferuju zálohu systému s programy do jednoho image souboru, je proto vždy umístěný na svém oddílu.
- druhý oddíl s daty lze zálohovat prostým xcopy souborů. vymakanější způsob může řešit více verzí souborů. ruční skriptování může dát práci, zastanou to opět zálohovací programy, ty ale mnohdy spotřebují kvůli více procesům/službám nesmyslné množství systémových prostředků (acronis je nepoužitelný na slabá pc).

Ok ďakujem.Ja som sa rozhodol zatiaľ pre ten Windows zálohovanie.Možno časom ked príde nato že budem musieť obnoviť noťas tak že budem musieť použiť image a neobnovím noťas siahnem po nejakom softe.Dalej som sa rozhodol že image budem vytvárať raz,dva razy do mesiaca a vždy si ponechám len najnovšie image.Staršie image odstránim,ponechám si vždy len najnovšiu.

ok,vďaka.A podľa vás je je frekvencia zálohovania 1 do mesiaca dostačujúca,alebo by som mal častejšie,príklad raz do týždňa.A ako píšete že je lepšie si nechať aj jednu staršiu zálohu referenčnú.Tak príklad,ked dnes zrobím čistú inštaláciu a potom následne zálohu image disku,a potom daľšie zálohy image budem vytvárať s frekvencoiu raz do týždňa.No a ked ich budem mať na disku príklad 15,posledné 2 najnovšie a príklad 2.5.2019(nazvem ju začiatočnú) si nechám,ostatné zmažem.

To přece záleží na tom, jak často dochází v systému k nějakým zásadním změnám. Já třeba zálohuju sytém jednou ročně (aktualizace mám ze zásady vypnuté). Jiná otázka jsou data. Datový disk (nebo datový oddíl) zálohuju měsíčně. Spisovatel, který má rozepsaný román bude zálohovat častěji.

Třeba.

Jednou týdně je možná zbytečné, ale může to mít smysl. V tom případě bych při mazání týdenních vždy 1. z měsíce nechal, takže zůstane "referenční", několik 1. z měsíců, poslední 2 běžné. A po roce bych smazal ty měsíční 1-11 a nechal jen tu za 12. Takže zůstane "výchozí referenční", "roční referenční", atd. ty ostatní. Ale tohle je už spíš profi přístup, když usoudíš, že nějakou starší nebudeš potřebovat, klidně ji smaž :-)

Systém zálohuju před a po nějaké výraznější změně (před kvůli snadnému UNDO včetně nastavení, po kvůli záloze nového stavu, pokud bude dobrý) - zálohuju zkopírováním oddílu natvrdo na jiný počítač, nebo aspoň disk (takže filesystém se soubory beru jako jedna velká binární data, při obnovení to pak má automaticky správná práva, všechny odkazy sedí, sektory jsou na stejných místech), s kompresí (šetří to místo a málokdy obnovuju, takže čas není kritický) a většinou ještě předtím udělám velký soubor plný nul přez celý disk a pak ho smažu (takže vynuluju nepoužité sektory a nuly se komprimují líp, než zbytky náhodných souborů). Takže jak kdy, někdy obden, jindy ob rok, podle potřeby. Samozřejmě je systém na jiném (menším) oddílu než data. Záloh nechávám několik, ale v podstatě mám většinou aspoň nějakou starší stabilní, nejnovější variantu a variantu před poslední dávkou změn, chvíli po té dávce držím i mezikroky, když jsem s výsledkem tak měsíc spokojen, mezikroky mažu.

Data zálohuju po každé změně, tedy klidně několikrát denně, do verzovacího systému (používám git, lokální a vzdálený archiv (pomocí toho i synchronizuju), takže snadno vrátím z lokálu nevhodné změny, nebo dohledám kdy a v souvislosti s čím dalším vzniknul určitý kus kódu a ze vzdáleného sesynchronizuju data mezi počítači čistě a případně obnovím data z umřelého disku).