Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sdílení tiskárny v síti

Dobrý den,

chtěl bych se tu poradit ohledně správného nastavení routeru a tiskárny pro sdílení v síti a jestli vůbec moje varianta bude provozuschopná.
Doma je síť (modem ASUS N17U), ve které jsou přes kabel připojeny dva pevné PC. Dále přes Wi-Fi příležitostně mobil, notebook, tablet a nakonec podsíť přes kabel. V podsíti je router (Belkin F5D7234-4 v3) - na ten pak připojený jeden pevný PC, přes Wi-Fi pak 3 notebooky, pár mobilů, tablet a tiskárna Canon Pixma MG5450, která je připojena bezdrátově a je přístupna všem zařízení v podsíti. Jsou samozřejmě nainstalované speciální síťové ovladače Canon, není to klasická síťová tiskárna.

Jestliže by to technicky šlo, tak bych chtěl tiskárnu standardně nasdílet tak, aby byla přístupná, kromě počítačům v podsíti i počítačům v "hlavní" síti.
Šlo by to nějakým způsobem udělat?
Teď se mi tiskárna po vyhledávání PC v hlavní síti neukáže. Na PC v podsíti je nastavena jako sdílená. Skoro mě napadá, jestli není problém někde v přeportování v routeru Belkin v podsíti, ale proto se tu ptám.

Děkuji

furt píšeš obecně, nehledíš si adres cos tam vybudoval.
za prvním routerem asus je nějaká lan (192.168.0.x). stejná má být i za druhým routerem, pokud je správně nastaven (bridge nebo jen switch)
dhcp server těch pc je lan adresa asusu.

PC z prvního routeru vidí podsíť Belkin.

už to zní divně, když vidíš jakousi podsíť místo všech pc.
jaké ip mají ty pc připojené do 2.routeru belkin? a proč nejsou z rozsahu asus? v jakém "router" režimu je ten belkin? má kabel ve wan? kabel mezi asusem a belkinem je zapojený jak přesně?
pc připojený drátem do belkinu vypisuje jakou adresu dhcp? je dhcp na lan belkinu zakázaná? jaká je lan ip belkinu?
doufám že belkin si nehraje na nějaký repeater a není k asusu připojený přes wifi.

osobně: na názvy sítí jsem si nikdy nehrál. ikonu "okolní počítače" nebo "celá síť" rozkliknu omylem 3x za 10 let. stejně tak nesnáším home verze windows a jejich domácí sítě. jediná normální síť je pracovní.

Může vycházet z toho, že výchozí brána je 192.168.0.1, tak má rozsah 192.168.0.1 - 254

ano, při obvyklé masce 255.255.255.0 je to tak.
do toho vstupují ip adresy, které nejčastěji přiděluje dhcp v routeru: je lépe to omezit třeba na rozsah 192.168.0.100-.199
protože když se člověk rozhodne zapojit nějaké zařízení, které by mělo mít pevnou adresu (tiskárna, ap/2.router kvůli správě, naska), klasicky mu bouchne 192.168.0.2 apod a u neomezeného rozsahu dhcp je kolize hned.

Výchozí brána prvního routeru je 193.168.1.1
Ostatní PC připojený k prvnímu routeru postupně dostávají další IP v řadě 192.168.1.2, 3, 4 atd.

Druhý router je připojený k prvnímu přes LAN jako když by to byl PC. Má přiřazenou IP 192.168.1.2
Jeho výchozí brána je 192.168.2.1 a připojené PC pak dostávají 192.168.2.2, 3, 4 atd.
K tomu je připojena přes WiFi tiskárna s IP 192.168.2.4.

Přes ten IP scanner vidím po změně rozsahu adres PC na prvním routeru. Opačně, tj. když projedu síť z PC prvního routeru, tak vidí druhý router Belkin jako jedno zařízení s IP 192.168.1.2, ale co je pod ním, to už ne.

To prosím ne, původně ta podsíť měla být úplně odseparovaná od sítě s prvním routerem. Takhle to několik let funguje. Teď jsem to jen nějak potřeboval dotunit tou tiskárnou s podmínkou, že zůstane připojena v podsíťi.

Po vypnutí DHCP na druhém routeru přestala fungovat WiFi, resp. zařízení neustále načítala IP a nic. Pevný PC přes kabel si i přes vypnuty DHCP nabral svoji původní adresu 192.168.2.9
Asi to nebudu více řešit, melo to být pro usnadnění, ale potřebuji, aby tiskárna aspoň někde fungovala a včera, bez DHCP nešla vůbec. Tak jsem to vrátil a funguje zase jako původně, jen na DHCP. Nechci plýtval svým, ani zde rádců čas.

původně ta podsíť měla být úplně odseparovaná od sítě s prvním routerem

tomu rozumím.
jenže teď chceš přístup z celé sítě na síťovou tiskárnu.
píšeš že se něco dokola stále načítalo, ale nikde žádná konfigurace (192.168.2.9 mluví o nějak nastaveném routeru)
konkrétní typy těch krámů jsou dosud tajné, stejně jako důvod, proč tiskárnu mají vidět všichni, ale ostatní pc krámy prý mají být v různých sítích.

aby tiskárna aspoň někde fungovala a včera, bez DHCP nešla vůbe

především tiskárna nemá být nikdy v živote přes dhcp. ale to u tebe souvisí s tajným nastavením sítí a s tajnými typy routerů.

pozn.:
nech si to někým místním nastavit. já sem chodím 1-2x za den, ty stejně na nic neodpovídáš, to bys takto rozcházel týden.

Zdravím,

opět se otevřela tato otázka a snažím se rozlousknout, jak tiskárnu zpřístupnit.

lední brtník: Omlouvám se, že jsem včas nereagoval. Musel jsem to tehdy uzavřít, páč na toto nebyl čas. Teď došlo k tomu, že bych to potřeboval dokončit. Budu se snažit být tu aktivnější, ať to má smysl. Samozřejmě, že si považuji pomoci, za kterou se v podstatě nijak neodměním.

Jestli jsem tedy pochopil situaci, tak je zapotřebí na druhém routeru vypnout DHCP?
Nejde například nějakým přeportováním zviditelnit tiskárnu do vyšší sítě?

Tiskárna má svůj setup přes web (podobný jako třeba setup routeru), kde je také dost nastavení, které ale nechci rozdrbat. Dám sem kdyžtak screeny.
V možnostech přidat síťovou tiskárnu, se ukáže 2x. Jednou na lokálu a druhá na http://. Z toho vůbec nejsem moudrý, ale třeba to souvisí. Přidávám screenshot sem.

Nastavení sítě (snad vypíšu, co je potřeba):
1. Router: Asus N17U připojený na WAN
Na něm je připojeno:
- dva pevné PC přes LAN
- pár telefonu přes WiFi
- dva notebooky přes WiFi
- router Belkin přes LAN => na něm je:
- pevný PC přes LAN
- X tabletů, mobilů a notebooků přes WiFi
- tiskárna Canon MG5450 přes WiFi

Necital som to cele, len tvoj posledny prispevok a tam ide o to.
Prva tlaciaren je sietova, tu mozes vyuzivat bez ohladu na zvysok siete.
Druha tlaciaren je zdielana nejakym pc a tu mozes pouzivat len vtedy ak je masina, ktora tuto tlaciaren zdiela online.
Zdielat sietovu tlaciaren je zbytocne, kludne to na tom pc vypni.

Tiskárna je jenom jedna - Canon MG5450
Je zapojená v podsíťi k routeru Belkin. Router Belkin tvoří podsíť routeru Asus N17U. Belkin je k Asusu zapojený LAN-LAN. Počítače ze sítě Asusu za žádných okolností nevidí do podsítě Belkinu.

Naopak z podsítě Belkinu vidím všude. Vidím proto i síťové disky připojené v nadřazené sítí.

Jde udělat nějaké extra nastavení jen pro tiskárnu, aby byla viděna i v nadřazené sítí?

Přijde mi, že se nechová jako klasická síťová tiskárna. Canon má nějaký svůj extra Canon network port.

Co by se teoreticky stalo, když bych ji změnil v setupu IP pevně např. na 192.168.1.2? Výchozí brána prvního routeru je, tuším, 192.168.1.1. Druhý router (Belkin) má 192.168.2.1

Případně vytvořit nějaký most mezi podsítí a nadřazenou sítí pomocí portů jen pro tu tiskárnu by se nedalo?

Jde udělat nějaké extra nastavení jen pro tiskárnu, aby byla viděna i v nadřazené sítí?

Ano tym, ze to cele prerobis, aby si tam nemal 2 siete, ale len jednu. To ti predsa radili uz vyssie a napisal si, ze si to tak uz spravil.
Druhy router mas mat yypnute dhcp na nom, ma mat ip, ktoru dostane od prveho routra, ak nema dhcp klienta a chces ho manazovat tak mu pridel ip staticku. Ak mu nepridelis ip vobec nevadi, pri pouziti len jeho lan portov je sumafuk aku ma ip, je to len hlupe AP, cize switch s wifi.
Celu siet ma riadit len jeden router a vsetky zariadenia maju mat ip z rovnakeho rozsahu.
Akonahle ma tlaciaren wifi, ci ethernet je to sietova tlaciaren.
Dokaze fungovat s portom cez ip adresu (klasicky tcp/ip) alebo cez port, ktory riadi ovladac tlaciarne (vhodne v pripade ak ma tlaciaren dynamicku ip).

Mam tam hromadu zařízení a nastavení a nechtěl jsem to cele překopávat. Navíc toho času, kdy to vzniklo, byl záměr, že podsíť je postavena takhle odděleně. Proto bych chtěl dospět jen k tomu, aby tiskárna byla vidět i z nadsítě.

Nešlo by tedy v počítačích nadřazené sítě tuto připojit klasický jako pomocí tcp/ip a z podsítě a mezi routery by se vytvořil most přes porty? Jestli to jde. Já úplně netuším.

Musis pridat do nadradeneho routra staticku routu toho druheho routra a na tom routri musis vypnut NAT (co na vacsine soho routrov nejde).
Pripadne musis presmerovat porty, co je tiez o drzku.
Ja tipujem, ze vacsina zariadeni funguje na dhcp, takze nevidim problem to tam prerobit. Na net sa dostanu aj po prerabke.
Ak si medzi sebou nieco zdielali spravia sa nove zdielania.
Pokusas sa jednoduchy problem vyriesit strasne komplikovane.

Protože potřebují zachovat aktuální mapu sítě. Když bych to tak nechtěl udělat, nepsal bych sem o radu, jestli to jde a jak. Opačně, když by šlo jen o to, zpřístupnit tiskárnu pro zařízení v nadřazené síti, tak bych jednoduše prepojil samotnou tiskárnu a za minutu by bylo hotovo.
Rozumíme si, oč jde a co je cílem? :-) To jen pro pochopení a abychom si neopakovali to stejné do kola. Že můžu vypnout DHCP na Belkinu a udělat z něj jakýsi switch, už vím. To je druhé a krapet složitější řešení toho prvního v podstatě - tj. přepojit fyzicky tiskárnu do nadřazené sítě.

Už koukám, že tady je odpověď. Na druhém routeru jde vypnout DHCP, ale funguje to divně. Dále přiřazuje IP zařízením, ale je potřeba to udělat ručně. Výsledek je tedy stejný. Vypnout NAT znamená, donutit ho přestat routovat? To asi fakt neumí. Můžu nastavit jen typ připojení Dynamic, Static, PPPoE, PPTP, Telstra/Optus.

Co se týče toho přeportování, tak to je jedno na jakém portu by to fungovalo? Jak ho pak z nadřazené sítě vyvolat?

On ten druhý má jen lan porty, respektive rj-45. Rj-11 nemá.

DHCP vypnout jde, akorát jediné, k čemu dojde je to, že přestane fungovat WiFi a jde mi jen pevný PC, který je připojený přes kabel. Má stále stejnou ip, hned další v pořadí po výchozí bráně. IP podsítě v hlavním routeru je 192.168.1.2. Druhý router pak přiděluje 192.168.2.2, 3, 4 atd. bez ohledu na zapnutý nebo vypnutý DHCP.

Pořád bych raději nějak nastavil preportování a s tím routrem se nenastavoval.

Tak pardon, nejsem v tom tak kovaný + router Belkin se s jeho ořezaným množstvím nastavení nastavuje trochu hůře. Nešlo by to, prosím, krapet vice polopatě?

wtf???

Psal jste, že by se to mělo chovat jako switch a adresy by měl přidělovat jen první router Asus. To se ale i přes vypnutý DHCP toho Belkinu neděje a ten vesele přiděluje adresy podle svého gusta, jestli jsem to správně pochopil. Páč jediný PC za Belkinem si nabral IP 192.168.2.2 místo třeba 192.168.1.3.

Před tím jsem Belkinu nastavil výchozí bránu 192.168.2.2 a došlo k nějakému konfliktu protokolu nebo co. Při snaze, nastavit mu 192.168.1.2, mi sdělil, že se IP nějak překrývají. Adresu 192.168.1.2 mám v prvním routeru Asus nastavenou pevně pro druhý router, aby mu DHCP nepřiklepl nějakou další v pořadí. Je to jen pro pořádek, tak možná to hraje roli.

předpokládám, že belkin je ten druhý. je jedno jestli je to běžný nebo dsl router, stejně se jeho wan vstup nevyužije, když zůstane jen jako switch.

belkinu netřeba nastavovat nějakou bránu, když má vstup v luftu. kdo tam chce nermomocí něco zvolit, ať nechá na vstupu dhcp (client), zapomene na něj a tento vstup přelepí samolepkou.
u "switche" půjde samozřejmě o zakázání dhcp (serveru) pro výstup.
proč na vstupu nenastavovat bránu? protože když tam dám snaživě ip prvního routeru a na výstupu budu chtít (u switche) stejný rozsah adres, router to nedovolí, protože není jasné co se kam routuje.

pokud má první router, do kterého leze internet, výstupní lan adresu 192.168.1.1, jednoho by mohlo zkratkovitě napadnout dát druhému budoucímu switchi 192.168.1.2 - to může u některých výrobců fungovat, kteří nastavují dhcp jen na část rozsahu, typicky x.x.x.100-.200
jiní výrobci obsadí dhcp celý rozsah x.x.x.2-.254 -> router hned nějakým pc v síti ty dolní ip přiřadí a v takovém případě s druhým routerem na 192.168.1.2 dojde ke konfliktu adres. takže já těm druhým věcem v síti dávám ip jako: 192.168.1.222 apod.

čili nastavím druhou chytrou ip, zakážu druhý dhcp a nakonec propojím oba krámy mezi lan stranami kabelem.

----
pokud je na 2.místě něco co umí bridge, nechává se vstupní kabel v jeho wan konektoru a pak se zvolí režim bridge. on už se o všechno postará sám, hlavně aby se pak uživatel ještě dostal do nastavení toho 2.routero-switche. dávám přednost humpoláckému řešení výš.

Dobře, takže jestli jsem to přelouskal správně:
1) reset druhého routeru do továru, aby tam nezbyl nějaký nešvar
2) po resetu jako první vypnu dhcp
3) nastavím výchozí bránu na 192.168.1.XX - nějaké vyšší číslo (nemůžu mu nastavit poslední možnou pro nějaký pořádek věci?)
4) nastavím si WiFi - ssid, zabezpečení, heslo
5) připojím LAN-LAN Asus-Belkin

Mám ještě starší nevyužitý router adsl, tedy k ničemu. Když nepůjde Belkin, dám ho pryč a poperu se s D-linkem. Ten totiž umí bridge, to vím s jistotou. Jen ten jeho setup je totální mordor.

Snažil jsem se ještě preportovat TCP/IP a i když by mi přišlo logické, aby to fungovalo (jako např. úplně v pohodě jede RDP na tu podsíť z venku), tak ta informace prostě zaboha nepřeleze do podsítě. Snad se zadaří, páč už mě to moc nebaví :-)

Jinak jsem ještě našel takovou zajímavou možností v Asusu, ale moc dobře nechápu, co to v praxi dělá. Jakési směřování nebo co... viz screenshot.

ad 1) třeba

ad 2) abych mohl nastavovat a nerozpadlo se mi připojení, kde 95% uživatelů spoléhá na poskytování dhcp adresy z routeru, zakážu dhcp až před bodem 5), protože nejspíš udělá restart. po něm už jen propojím lan strany. taky jsem to v tom pořadí asi 2x psal.

ad 3) žádnou bránu v nastavení wan strany nenastavuju, nic takového jsem nepsal. (wan vstup je přece nezapojený, jak si vzpomínáme)
naopak jsem ale psal o nastavení lan adresy 2.routeru. musí ležet v rozsahu adres prvního routeru a být mimo 1.dhcp, proto např. 192.168.1.222 (nebo 192.168.1.254)
možná si to pletou lidi se stavem, kdy jsou obě krabičky za sebou zapojeny jako routery (s natem) - tehdy na vstupu 2.routeru nastavuju bránu=ip 1.routeru. jenže pak nevidím na celou síť, nemůžu navzájem sdílet disky, tiskárny...

ad 4) třeba. klidně může počkat až po bodu 5, aspoň si ověřím že vidím na oba routery a dostanu se do administrace každého z nich (192.168.1.1 a 192.168.1.222 - vzpomínáme si?). pokud bych to v 1) neresetoval, nemusel bych to nastavovat znovu.

ad 5) jo!

pokud by šel člověk cestou automatického nastavení přes funkci bridge, pak je dobré si oskenovat síť nejakým ip scannerem, ať vím, kam se mi routery vlastně nastavily.
jo, dlinky mají hnusné svislo-vodorovné menu, nemám toto řešení rád.

rdp zvenku 100% zakázat, nebo povolit z jediné ip adresy, nebo raději rozchodit vpn a vzdáleně se připojovat pouze přes něj.
chyby v rdp opravoval mrchosoft ve w10 dokola celý loňský rok. je to jedna z nejděravějších funkcí, zneužívá se právě pro napadení sítí ransomwarem.

směrování (routování): jsem jen 20 roků laik, tomu nerozumím. to už dělají síťaři.

rdp zvenku 100% zakázat, nebo povolit z jediné ip adresy, nebo raději rozchodit vpn a vzdáleně se připojovat pouze přes něj.
chyby v rdp opravoval mrchosoft ve w10 dokola celý loňský rok. je to jedna z nejděravějších funkcí, zneužívá se právě pro napadení sítí ransomwarem.

Mozem povrdit, tento rok som riesil asi 7 zakaznikov so zasifrovanymi servermi, vsetko cez dieru v RDP, ktore bolo vystavene smerom von. Vystavovat RDP mimo VPN je uz pekny adrenalin dnes.
Ani v jednom pripade sa mi nepodarila uplna obnova dat, parkrat len ciastkova, takze skody velke.
Samozrejme vacsina z nich nemala zalohu, ci antivir.
Posledny kryptovirus dokonca nepoznal ani Google, ale napriklad Eset online skener ho uz zachytil na pc.

Prosím, mohu se zeptat úplně prostě takto: je možné jakkoliv zprovoznit a zviditelnit tiskárnu do nadřazené sítě nebo to nijak není možné žádným způsobem při zachování současného nastavení sítě, tj. DHCP jede na obou routerech a sítě jsou tedy záměrně oddělené?

Ok. Povedlo se mi to celé shodit, jak jsem se v tom hrabal, takže setup tiskárny a Belkinu jsou v továru. Poradíte mi tedy prosim, jak správně nastavit Belkina?

Jinak v setupu Asusu jsem na kartě LAN našel možnost "směřování pro připojení dalších routerů za Asus..." K čemu je to dobré?

Tak po překontrolování základní věci a to, jestli mám správně uložený port v routeru, už to funguje. V DHCP prvního routeru jsem pevně nastavil IP pro druhý router a v něm preportoval na tiskárnu tcp/ip port.
Takže děkuji všem a pardon za občasné nedorozumění v terminologii. Pokaždé jsou ty věci pro mě nové. Zase vím něco více.