

Lze použít DC-DC měnič jako nabíječku na notebook?
Objednal jsem si z Aliexpressu DC-DC měnič napětí. Napojil jsem vstup na autobaterii a po nastavení správného napětí výstup do svého notebooku. Po zapnutí měniče se na notebooku ukázalo, že se nabíjí, ale po zlomku sekundy se ukázalo, že je napájen z baterie. Tak se to dělo pořád do kola. Zkusil jsem při připojení měniče do notebooku změřit napětí (stejné, jako když měnič jede na prázdno), i proud (0.01A). Když jsem měnič připojil ke svému monitoru, který funguje na stejném napětí, monitor fungoval normálně. Neví někdo, proč se notebook nenabíjí?
Dobré znát zanačku, jaký je typ konektoru?
Ten měnič https://www.aliexpress.com/item/32853990350.html?spm=hnoje&algo_pvid=srágory&algo_expid=blbosti&ws_ab_test=magor0_0%2Cse03_52
Jde o step up měnič, je třeba počítat i s omezením proudu (například 5 A), neví se zda na vstupu i na výstupu a je možné, že 400W bude (kromě toho že to bude asi dost topit) teoretická hodnota jen při vysokém napětí. Například můj měnič má 75W, ale limitován výstupní proud 5A, takže tento výkon bych dosáhl jen při výstupním napětí 15V. Chci li výstup 10V, dostanu míň (je to jen pro přirovnání)
Některé konektory nabíjení mají třetí ID pin. a záleží zda se odmítne nabíjet nebo pomalej.
A není někde volnější kontakt?
Jaký má originální zdroj notebooku příkon a jakým proudem/výkonem se nabíjí baterie?
Značka je Asus. Kdyby bylo omezení proudu např. těch 5A, při 19V (napětí originální nabíječky), to by znamenalo výstup 95W. To by podle mě na nabíjení notebooku (bez jiné zátěže) mělo stačit. Když jsem kdysi nabíjel notebook, který byl nabitý asi z 50%, měřič spotřeby ukazoval 30W. Volnější kontakt tam není. To jsem testoval. Přikládám fotky konektoru a nabíječky.
400W? ale jistě. ten krám by pro přenesení takového výkonu potřeboval účinnost 99%, víc ty pidichladiče nedají. podobně seriózní bude celý ten čínský zázrak.
zátěž 10mA jsi změřil, skvělé. a co 1 nebo 2A?
Psal jsem, že to utáhne monitor. Také jsem měnič testoval na dvou 12V žarovkách do auta zapojených do série a na 19V (napětí originální nabíječky na notebook) protékalo 5A. Originální nabíječka má max. výstup 6.32A.
u monitoru jsi nepsal nic o měření, proto jsem se ptal. zátěž 5A je ok, to by mělo stačit.
co to je za typ notebuku, že má 120W adaptér?
Herní notebook. Má Intel Core I7 7700 K a Nvidia GTX 1050.
tak nějak jsem doufal, že typ dokážeš přečíst ze štítku. možná by někoho z okolostojících napadlo, že ta značka je posedlá komunikací výhradně s vlastními adaptéry (tuším třeba dell).
podle hw výbavy je i druhá stejná možnost, že výkonnější hw má větší odběr a výrobce kontroluje (ne)komunikaci pouze u tohoto modelu, ať ví že má rezervu že to nespadne, což je ve výsledku totéž.
Typ je FX502V (FX502VD-FY060T).
že by to i asus začal dělat? nepoužívám, nevím.
nicméně to nejede, takže cestou může být vygooglit si měnič 12/230V, za něj zapojit funkční adaptér.
Měnič 12/230V mám. Ten měnič DC-DC mě napadlo použít jen abych zvýšil efektivitu.
a kdyz se nenabijel, co presne bylo na vystupu toho menice? Z menicu muzu doporucit ty od RCNUN - https://rcnun.aliexpress.com/store/1725318 - ty vseobecne splnuji co je e specifikaci. Jina viz co pisou ostatni, u notebooku nekdy probiha komunikace mezi nimi a napajecim adapterem - a zdroj ktery si "nepopovida" muzou odmitnout.
Na výstupu měniče bylo napětí 19.3V. Stejné napětí, jako jsem naměříl na originální nabíječce.
Notebooky si kontrolují, zda mají připojenu originální nabíječku. Buď dalším vodičem v konektoru, nebo frekvenčně zakódovaným signálem. Neoriginální nabíječku odmítnou.
Obcas je to pokus omyl, ja mam v serverrovni u zakaznika zapojenu nabijacku z Lenova a nabija moje HP. Nabijacky od Dellu moj nb odmietal.