Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Múžou být problémy, pokud přejdu z W 10 na Linux?

Chtěl bych opustit W 10 a přejít na Linux. Používám pouze Thunderbird, Firefox a Oficce Outlook jako kalendář s úkoly a Excel a Word. Tyto W programy jsem ochoten opustit a nahradit jinými. Moje žena pouze brouzdá po internetu. Nějaký její kamarád jí tvrdí, pokud přejdeme na Linux, že nám některé stránky nebudou fungovat. Je to pravda? A o jaké stránky by se mělo jednat? A jak vlastně slkončit s W 10 a začít s Linuxem, jaké udělat první kroky? Zvládne laik sám nebo je lepší to dát do pc servisu na předělání?

Zatím jsem objevil jediný starší článek - https://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodce-linuxem

Smím se zeptat, proč chceš přejít? Viditelně ses zatím s Linuxem nepotkal, tak nevím, co tě na tom tak vábí. Samozřejmě třeba v případě, že dosud nemáš legální licenci W10, tak je pro tvoje použití Linux ideální.
Osobně jsem v Linuxu "stálý začátečník" ale řekl bych, že kterákoliv z dnes populárních distribucí ti v pohodě vyhoví - všechno, co běžný uživatel potřebuje, je nastavitelné klikáním.
Záleží teda i na HW, na jakém to poběží - osobně bych zkusil třeba Linux Mint, ten je hodně user friendly, populární a vypadá jako Win10. :)

Pokud si nejsi jistý, jestli se s Linuxem zkamarádíte, bylo by ideální jej napřed zkusit ve virtuálce. Abys nebyl zklamaný.

Nějaký její kamarád jí tvrdí, pokud přejdeme na Linux, že nám některé stránky nebudou fungovat.

Ať jí ten "nějaký její kamarád" prozradí, které stránky měl na mysli. Mě nic nenapadá.

Viditelně ses zatím s Linuxem nepotka

A proč by to mělo vadit? Nainstaloval jsem hodně lidem Linux, když se Linuxu děsili, tak jsem jim řekl, že mají nové Windowsy 25 a chrochtali blahem. Nepadá to, je to podstatně bezpečnější, rychlejší a co potřebovali jim běží.

Pro mě třeba ten, že to s Windowsama umím. A soft, který používám, je jen pro Windows nebo Mac.
Abych měl Linux a v něm emuloval prostředí, které mi dovolí spouštět win procesy, proč bych to dělal?

Vše bych se musel učit od nuly, vždyť na Linuxu bych ani neuměl nainstalovat jakoukoliv aplikaci. A to mám NB s Linuxem, ale jen jako cestovní stroj s Firefoxem; na cokoliv dalšího nepoužitelný.. Navíc, jsem hráč PC her (že něco nějak funguje na Linuxu, mě neoslní). Síla zvyku a pohodlnost je také pádný důvod :-)

A soft, který používám, je jen pro Windows nebo Mac.

Pfffff..... V Linuxu spustíš 99.9% windows aplikácií bez problémov.

Abych měl Linux a v něm emuloval prostředí, které mi dovolí spouštět win procesy, proč bych to dělal?

nemusíš, a WineHQ není emulátor! Výkon to má takmer úplne zhodný s Windowsom.

Vše bych se musel učit od nuly, vždyť na Linuxu bych ani neuměl nainstalovat jakoukoliv aplikaci.

Windows aplikace instaluješ v Linuxe úplne zhodne. V prípade .deb instaluješ tak že spustíš .deb súbor, ktorý si stiahol z internetu, otvorí ti to akokeby ten obchod podobne ako v Androidu a tam máš len jedno tlačítko inštalovať, to je všetko. Je to ešte jednoduchšie než vo Windowse samotnom. Alebo inštaluješ aj priamo z toho obchodu. Ale není to nič komplikované. Skutočne jedno kliknutie a hotovo.

Navíc, jsem hráč PC her (že něco nějak funguje na Linuxu, mě neoslní).

Ja taky hrávam, na Linuxu... povedz mi že aké hry ti v Linuxu nejdú, a ja ta presvedčím o opaku. Lebo mne fungujú hry úplne bez problémom... Jediný drobný problém, na ktorý som narazil len u League of Legends je že si musíš znova nabindovať klávesy pre výber itemov, lebo inak tam máš "Ux60[" a pod. namiesto 1234567 kláves.

Ale je to všechno trochu rovnák na ohejbák. Proč pouštět Win programy v linuxu, když je můžu pustit rovnou ve Windows? To mám mít linux jen proto, abych mohl říct, že mám linux?

není to ohejbák. Ostatne tu nejde o to proč mať Linux, ale o to či Linux umožnuje beh hier a pod. Inak proč mať Linux som psal už všade možne. Jeden dôvod, ušetrených 115€ či kolik teraz stojí ten Win. Druhý dôvod, žiadne patlání s aktualizacemi čo pol roka to rozjebú systém že ho musíš reinštalovať. Za 3. Menej bugov. Za 4. Plná prispôsobitelnosť, kontrola nad tým čo systém samotný robí. Nie jak vo Windowse že když vypneš Win Defender tak sa ti sám zapne po chvíli. A abys ho vypol permanentne tak sa musíš hrabať v registroch a neviem v čom ešte. A môžem pokračovať.

Inak áno World of Tanks úplne bez problémov.

Všechno co popisuješ, jsou příznaky pro jedince, co mají potřebu se v systému rýpat. Obyčejný uživatel nic nepozná, prakticky se nemusí ani o ty Windows starat. Poserou to obvykle notoriční updateři čehokoliv a piráti softwaru s crackem.
Já mám Windows (i když ještě 7) a mám to jako spouštěč aplikací. Všechno jede, na nic nehrabu, nemusím, nepotřebuju, nereinstaluju, nainstaluju Win jen poprvé a vyšrotuji s koncem počítače.
Win 10 nemám jen z toho důvodu, že nemám potřebu drbat do něčeho, co funguje. Až si někdy pořídím SSD, tak teprve potom koupím na Aukru licenci na W10 za nějakých 200 Kč (tedy asi 8€) a dám desítky.

Fakt nemám potřebu se drbat s linuxem jen kvůli úspoře trochy peněz a získat něco, co funguje úplně stejně a získat problémy, který doprovází spouštění windowsích her v linuxu (protože ta podpora není automatická a samozřejmá). Já už ve svým věku fakt nemám náladu se drbat a hrabat v počítači jakýmkoliv způsobem (sw, hw), ale chci ho používat. Asi jako auto, chci sednout a jezdit. Ne být zároveň jeho stálým mechanikem, jak to měli motoristi před 40 lety. Toho jsem si užil už v životě dost, svůj čas už tomu dále věnovat nechci.
Linux funguje, ale bohužel, většina softwaru je prostě dělána pro windows, takže to chci rovnou používat. A když mi to Windows poskytly, nemám důvod to měnit.

Já mám Windows (i když ještě 7) a mám to jako spouštěč aplikací.

Všechno co popisuješ, jsou příznaky pro jedince, co mají potřebu se v systému rýpat. Obyčejný uživatel nic nepozná, prakticky se nemusí ani o ty Windows starat. Poserou to obvykle notoriční updateři čehokoliv a piráti softwaru s crackem.

v prípade Win10 sa systém rozrýpe sám, bez zásahu uživatele se dokáže dostať aj do stavu BSOD, stačí aktualizácia ktorá je "povinná". Jasné že tvrdíš to čo tvrdíš, když máš ešte len WIndows 7. Ale ten bude mať o pár mesiacov koniec podpory a čo potom? Ako tý čo Win7 majú tak ho majú, ale tý čo ho nemajú, tak je pre nich vhodnejšie ísť do Linuxu, alebo Win10 (i když i ne, keďže Win10 je v stavu v akom je) než kupovať Win7...

Win 10 nemám jen z toho důvodu, že nemám potřebu drbat do něčeho, co funguje. Až si někdy pořídím SSD, tak teprve potom koupím na Aukru licenci na W10 za nějakých 200 Kč (tedy asi 8€) a dám desítky.

A potom pochopíš, zmeníš názor, úplne... zrazu mi dáš za pravdu. ver mi.

Fakt nemám potřebu se drbat s linuxem jen kvůli úspoře trochy peněz a získat něco, co funguje úplně stejně a získat problémy, který doprovází spouštění windowsích her v linuxu (protože ta podpora není automatická a samozřejmá). Já už ve svým věku fakt nemám náladu se drbat a hrabat v počítači jakýmkoliv způsobem (sw, hw), ale chci ho používat. Asi jako auto, chci sednout a jezdit. Ne být zároveň jeho stálým mechanikem, jak to měli motoristi před 40 lety. Toho jsem si užil už v životě dost, svůj čas už tomu dále věnovat nechci.
Linux funguje, ale bohužel, většina softwaru je prostě dělána pro windows, takže to chci rovnou používat. A když mi to Windows poskytly, nemám důvod to měnit.

To už som psal. Moja mamka taky používa Ubuntu. Zaujímavé že ona totálny antitalent do počítačov nemá problém a nikdy sa nepotrebovala v ničom hrabať ani robiť žiadneho mechanika. Vôbec netušíš jak na tom Linux teraz je, i moja mamka povedala že je jednoduchší na ovládanie pre laika než Windows 10. Aktualizácie si ani nevšimneš že existujú. V prípade Linuxu ťa to vôbec neotravuje s ničím. Samotná obsluha je že všetko jde na jedno kliknutie. I to čo vo Windowse potrebuješ robiť zložito... Trebárs v najnovších Win10 když si chceš zobraziť ikonu Tento počítač na pracovnej ploche tak to máš na 10 kliknutí a je to zašité niekde, že to hladáš pol hodinu. V Linuxe to má moja mamka hotové za 5 sekúnd. A Pri bežnom používaní ako aplikácie spustím zavriem úplne rovnako. Prieskumník funguje takmer zhodne. Rozdiel je možno len tak v tom že má trocha inšie ikonky. Pripojiť k WiFi či vypnúť laptop je skoro zhodné s Windowsom, na 2 kliknutia. Trebárs taký Mint to bežný laik skoro ani nerozozná od Windowsu, čo sa týka ovládania.

Mně ještě žádná aktualizace Windowsy (na mnoha počítačích) nikdy nerozbila. Ale je pravda, že jsem je na W7 kvůli tlačení W10 a telemetrii zakázal. Teď mám na PC W10, od verze 1709 po současnou 1903, a také žádný problém. Mám dojem, že jsem OS musel přeinstalovávat jen jednou, někdy v roce 1994, kdy jsem si od někoho na disketě dotáhl virus v spořiči obrazovky s analogovými hodinkami. To byl MSDOS 6.22 (tehdy ještě bez Win 3.1/3.11) a "přeinstalace systému" obnášela vložení první diskety MSDOSu a napsání

sys c:

Za pár vteřin bylo hotovo. Pár poškozených souborů (*exe a *com) stačilo prostě překopírovat ze záloh, nic jsem nemusel znova instalovat.
Windowsy mi všechny vydržely navždy; na jednom starém PC mám původní instalaci XP už 12 let. Že si někdo systém zahnojí a přeinstalovává co pár měsíců, to není můj případ. Přeinstalace by byla katastrofa, trvalo by to hroznou dobu (vždyť jen her mám nainstalováno mnoho set), naštěstí existuje Acronis, že. Kdyby se něco potento, prostě to obnovím z mirroru.

BTW, 115€ za OS je to poslední, co bych řešil.

Asi máš len štastie, ale ver mi že ja viem ako si nezasrať systém, a i tak som mal s Win10 problémov obrovské množstvo... Trebárs už len tá otrava či chcem zdielať niečo v sieti po každom reštarte čo sa pýtalo pri pripojení k Internetu když som ho zdielal z mobilu... viď:

https://superuser.com/questions/729305/prevent-windows-from-creating-new-network-names-when-tethering-with-android // a toto je problém nie len Windows 10, ale aj starších, avšak vo Windows 10 je problém že pri každom novom názve vyhodí toto (môj screenshot, takže z nezasratého Windowsu):

[unknown.png]

tú lištu na pravo a s týmto otravuje pri každom reštarte PC či odpojení a znovu pripojení mobilu, či USB LTE Modemu.

s týmto má problém strašne veľa uživateľov. A som si istý keby že to ty sám skúsiš tak to bude rovnako. Je to fakt otravné. Ja mal takto po mesiaci sieť s číslom takmer 300!!!!

Defender ktorý blokuje skenované dokumenty z tlačiarne MX725 (i mnoho ďalších od Canonu) taky bežné.

[oZu7RAk.png]

A je ich omnoho omnoho viac.

Existují distribuce linuxu, který se dají nainstalovat na USB flashku a tam si můžeš vyzkoušet, jak ti budou fungovat oblíbený stránky. Tvoje programy mají linuxový alternativy (Libre office), ale Outlookem si nejsem jist.

Pokud máš doma nějaký přebytečný starý harddisk, nic ti nebrání dát ho do počítače a nainstalovat linux na něj, budeš mít tedy oddělený systém a na něm si vyzkoušíš vše, co potřebuješ.

Mas na mysli "Linux OS" nebo Linuxovou distribuci jako "Ubuntu" ?
- Pojede ti 99% nynejsich stranek. Jestli mas namysli, jestli ti pojede Seznam, Facebook, Youtube etc tak ti pojede stejne jako na Woknos.
* Osobne jsem se stim, ze by se stranka nezobrazila kvuli tomu ze pouzivam linuxovou distribuci, jeste nikdy nesetkal.

- Nejsem si jen jisty, jak je se zasuvnymi moduly pro prohlizece jako Chrome, Firefox etc, jestli je jich stejne nebo maji stejnou nabidku, osobne je az na ADB / Ad-block Plus stejne nepouzivam, ale rozdil jestli jsi na internete pres Linux nebo Windows nepoznas.

PS: Nejvetsi problém ktery u lidi pozoruji je ten, ze kdyz nekomu nabidnes Linuxovou distribuci tak odpovi, " "no ja nevim, je to takovy komplikovany a musim zadavat naky kody ne ?". V dnesnich verzich Ubuntu a jeho GUI muzes tyto distribuce pouzivat bez toho, aniz by jsi si jedinkart musel otevrit "terminal".
* Jen kvuli HW kompabilite, podpore bych zvolil nejakou novejsi verzi ktera ma novejsi kernel.

Terminál používám na spouštění matlabu (dosud se mi nepovedlo udělat zástupce na ploše) a stahování z youtube (youtube-dl je program do příkazové řádky) a zase tak zlý neni. Normální uživatel ho ale použije asi tak často jako ve windows a ještě si při tom bude libovat, jak je přátelský (třeba dokáže vypsat znaky unicode a nepíše místo nich otazníky nebo je barevný a to nemluvim o tom, že ukládá historii, takže neni potřeba ty příkazy furt vypisovat jako blbec).

Díky všem za reakce. Vyzkouším dle doporučených rad a uvidí se. Ženě dám přečíst zde přípspěvky o údajných nefunkčních stránkách. Změnit to chci kvůli sledování W10 a že si W10 dělají se mnou, co chtějí. Můžu se stavět na hlavu a stejně mě nikam nepustí na webu, dokud mi nuceně neaktualizují, co si zamanou, i když zrovna o to nestojím. Vím, že nějaké odesílání dat může být i na Linuxu, ale domnívám se, že to nebude v takové míře, jako je to ve W10. Alespoń co mám získané a různě přečtené informace. W 10 mi opravdu nevyhovují. XP bylo v pohodě a ještě W8 jsem tak nějak bral, ale vůči W 10 mám prostě výhrady a necítím se s nimi v pohodě.

Já bych začal tím, že bych si zkusil ošahat nějakou live verzi. Je sice pomalejší, než když je nainstalovaná (doporučuju rychlou flešku, z DVD je to pomalé a z normální flešky snad ještě horší). Nečekal bych žádné problémy. Firefox je v linuxu stejný jako ve windows, neni teda důvod, aby tam nějaké stránky nešly. Samozřejmě nic není tak růžové a pokud jsou tvůrci stránek magoři a udělají je závislé na něčem windowsáckém (byť to jde přímo proti myšlence www), tak se to stát může. Údajně třeba nejde internetové bankovnictví české spořitelny. Nemám s tím zkušenost, jsem u jiné banky, ale říkal mi to někdo. Ale jinak jsem neslyšel o stránkách, které by v linuxu nešly. Dokonce jako bonus, stránky microsoft.com šly v linuxu lépe než ve windowsu, což mě opravdu dostalo, to bych nečekal (už to bude pár let, co jsem tam něco potřeboval). Podobně jsem to zažil i s jinými stránkami, že šly v linuxu lépe než ve windows, ale ten m$ si pamatuju, protože to mě překvapilo nejvíc.
Pokud jde o office, tak tam normální dokumenty jsou bez problémů, problém dělají rovnice (ms equation i math type, přitom u obou je deklarovaná kompatibilita) a další vložené objekty, třeba obrázky z visia a vůbec obrázky, jen teď nevím jestli ty v textu nebo přes text. Problémy jsou také s makry, ne přímo s nimi samotnými ale některé věci se tam jmenujou jinak, takže makro pak nefunguje, ale púředpokládám, že tohle nebude tížit běžného uživatele. Excel je bez problému, teda já vlastně v excelu nedělám nic extra, tak nevim, asi by byly stejné problémy jako ve wordu.

Prvním krokem by bylo vyhlédnout si distribuci, je několik uživatelsky přívětivých (myšleno z pohledu windousáka) a tu si stáhnout (bývala snad i možnost nechat si poslat disk to jsem nikdy nezkoušel, neměl jsem se stahováním problémy). Klidně jich vyzkoušet i víc oni se sice tolik neliší, ale v některých se začíná lépe.