Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 8bpc na 10 bpc Jak spustit deseti bitový panel?

zdravim pánové

Mám takovej problém nejde mi přepnout v nastavení radeonu na deseti bitové barvy. Nastavení mi tu možnost nabízí ale když přepnu na 10 bpc monitor se restartuje a dá zpět na 8bpc

Mám grafiku SAPPHIRE RADEON RX480 8GB GDDR5
Monitor produkt

tak podle mě by to mělo jít ne? kdyžtak mě vyvědte z míry moc si tím jistý nejsem.
grafika i monitor updatovány na nejnovější verze. Freesync zapnut Virtual super resolution zapnut.
Rozlišení 2560x1440 144hz.

Moc děkuju za případnou pomoc klucí :-)

16b vs. 32b poznam se zalepenyma ocima kdyz me vzbudis ve 3 v noci, uprimne (a je to 24b+8b alfakanal, pokud mysleno "16,7M barev"). 10b barvy/panel jsou vcelku egal - vyjma filmu/her v HDR. To je fakt jine kafe, pokud to cely retezec umi. Ale musi taky panel umet takovy jas aby melo HDR smysl, s 300-400 nity toho moc vykouzlit nelze.

Nech 8bit, zase klasika, AMD nezvladlo udelat ovladace, tak to blbne, oni to proste neumi.

Na NVidii by se ti nic takoveho nestalo, tam se 10bit ukaze jen, kdyz to na monitoru nastavit lze.

Jinak ale rozdil fakt nepoznas, 10bit ma vyznam leda pro profiky, kteri delaji graficky vystup obrazu pred pripravou na tisk.

8bit+frc = 8bit + frame rate control - používa sa na paneloch s nízkym farebným rozlíšením (TFT panely).
Toto vysvetlenie som našiel:

FRC je forma dočasného rozkladu, ktorý cykluje medzi rôznymi farebnými odtieňmi s každým novým rámom na simuláciu stredného odtieňa. To môže vytvoriť potenciálne viditeľné blikanie 30 Hz. FRC má tendenciu byť najzreteľnejšie v tmavších odtieňoch, zatiaľ čo pri roztliesení sa zobrazujú jednotlivé pixely LCD

To myslite 6b+FRC, to jsou nejlevnejsi "8b" TN a IPS - tomuhle bych se fakt vyhnul. Muze vadit, ale jak komu/jak kdy. Pri urcitych odstinech to blikani videt je, ne ze ne.

8b+frc je "10b" panel, jen si resi ty dalsi odtiny nad 8b popsanym blikanim pribuznych odstinu. Na rozdil od 6b+FRC je 8b+FRC dle mne v pohode - neverim ze kdokoliv pozna nejake blikani, ty rozdily u "sub-odstinu" jsou vemi male. Ne jak u 6b+FRC, kde je vlastne jen 64 realnych barev na kanal, a zbyvajici se musi "doblikat".

Od prechodu od monochromatickych displeju na barevne se zvysoval barevny rozsah az se ustalil na 24bitech jako hodnote, ktera lidskemu oku naprosto staci pro prijemny pohled na barevny displej. Nejen displeje jsou a byly 24bitove, grafiky podporovaly nejvic 24bitu, kabely od grafiky po monitor take tak a i Windows nepracovaly s vice barvami. Tudiz 24bit nebo-li 8bit na kanal (kanaly jsou 3) v pohode staci.
Tudiz 8bitovy displej je naprosto v pohode.

Casem se ale ukazalo, ze obcas predevsim pri praci grafiku s predtiskovym vystupem je potreba vic barev a s nastupem lepsich barevnych prostoru nez standardni sRGB se take zacalo prosazovat vic barev. Dnes specialiste pouzivaji i 36bitove barvy a nektere monitory uz umi 30bitu, rozumej 10bit na kanal.

Takze 8bit panel umi 8x3=24bit barev, 10bit panel umi 10x3=30bit barev.

Vyrobci displeju ale chteli zlevnit jejich vyrobu a tak vymysleli FRC a zacali delat 6bit panel + FRC, takovy panel dokaze fyzicky prijmout jen 6x3=18bit barev, coz je malo a obraz by byl osklivy. Proto se zbyle barvy dopocita elektronika displeje tudiz je to pak 6bit panel + 2bit FRC.

No a analogove, kdyz chce vyrobce prinest zakaznikovi 10bit, ale nedokaze ho vyrobit, tak udela 8bit panel + 2bit FRC. Obraz bude teda lepsi nez ma jen 8bit panel, ale horsi nez skutecny 10bit panel.

Jinak mimochodem na stole mam svuj hlavni monitor AMVA s nativnim 10bit, vedle lezi IPS monitor s 6bit + FRC a rozdil barev nepoznam, zadny tam nevidim. Takze asi tak.

Jinak 10bit urcite neumi prenest DVI kabel a HDMI az od standardu 1.3. Kdybys mel nahodou hodne stary nebo nekvalitni HDMI kabel od grafiky k monitoru, tak tim 10bit neprostahnes. DisplayPort umi 10bit nativne.

Displeje, které mají 8-bitové zpracování barev, dokáží zobrazit přesně 16 777 216 barev.
Výsledná barva se totiž skládá kombinací barev červené, zelené a modré, kde každá má 256 odstínů, což je oněch 8 bitů. Matematicky to jde reprezentovat jako :
2^8 ⋅2^8 ⋅ 2^8 = 256⋅256⋅256 =16777216 barev

Levnějsi displeje, jmenovitě tehdejši TN panely, pro príklad které pracovali pouze se 64 odstíny každé barvy, což znamená, že mají 6-bitové zpracování barev a dokáží zobrazit pouze celkem 262 144 barev.
Přesto výrobci i u těchto panelů udávají schopnost zobrazit 16 miliónů barev, protože si pomáhají trikem, kdy se vhodnou kombinací několika nejbližších barev dosáhne efektu, že vizuálně vnímáme pouze jednu barvu.

Zatímco tedy 8-bitové zobrazení pracuje s odstíny definovanými 0, 1, 2 až 255, 6-bitové zobrazení pracuje s odstíny 0, 4, 8, 12 až 252. Touto technologií tak nelze dosáhnout odstínů 253, 254 a 255 . V praxi se používají dvě metody dopočítávání barev.
Tou první a zároveň nejpoužívanější je dithering a druhou metodou je Frame Rate Control (FRC) . Výsledný počet barev zobrazovaný pomocí těchto dvou metod tak činí 16 194 277 milionu barev.