Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpor a impedance kondenzátoru, pochybnosti v úvaze

Dnes jsem sám sebe zaskočil. Přiznám se, že jde o naprosto základní znalosti, ale i tak...

Pokud vezmeme impedanci obecně jako Z = R + jX, pak má reálnou složku (ohmický odpor) a jalovou/imaginární složku (reaktance).
Ve střídavým obvodu se u ideálního kondenzároru uvažuje Z = -jX, tj. R = 0Ω. Prostě impedance má jen imaginární část a je závislá na frekvenci, tj. X = 1 / (2*pi*f*C).

OK, a teď zapojíme kondík v obvodu stejnosměrnýho proudu, ten má f = 0 Hz, tj, Z = -jX = nekonečno Ω. Tj. v ustáleným stavu (odezněl přechodný děj) je impedance nekonečná a proud přes něj neteče. OK, to je jasný. Nicméně, dá se pořád říct, že jeho odpor, myšleno ohmický odpor je nulový?

Tj. dá se říct, že odpor kondenzátoru je ve stejnosměrným obvodu nulový? To je to, čím jsem dnes sám sebe zaskočil a zrozpačitěl.

Předmět Autor Datum
když proud neteče, odpor nemůže být nulový (to by byl šlus), ale naopak nekonečný. nový
touchwood 23.09.2019 19:42
touchwood
No a jak se vypořádáš s tím, že R = nekonečno Ω (jak říkáš ty) a ve střídavým obvodu ti impedance s… nový
Pavel 23.09.2019 19:48
Pavel
úplně jednoduše. Impedance má smysl pouze u střídavé složky. Vem to prakticky: kondíkem ti projde je… poslední
touchwood 23.09.2019 21:49
touchwood
proč ne? pro kond se používají obě náhradní schémata, se sériovým i paralelním odporem a pak se pref… nový
lední brtník 23.09.2019 19:48
lední brtník

úplně jednoduše. Impedance má smysl pouze u střídavé složky. Vem to prakticky: kondíkem ti projde jen střídavý proud, stejnosměr jím bude na 100% (u ideálního modelu) odfiltrován. Takže pokud budeš mít na kondu zároveň 100V stejnosměr složku plus 4,5V střídavý, proud poteče jen díky střídavé složce. No a samotná hodnota impedance opravdu záleží na frekvenci, ale odpor a impedance jsou dvě rozdílná zvířátka.

proč ne?
pro kond se používají obě náhradní schémata, se sériovým i paralelním odporem a pak se preferuje to, které je bližší dané technologii nebo používaným frekvencím, která z obou současně existujících parazitních složek má větší vliv.
většina kondenzátorů má svod, u elektrolytů výrazný. nezanedbatelný sériový odpor je u svitkových kondenzátorů starších provedení. do sériového odporu se někdy přepočítává parazitní indukčnost při zjednodušení náhradního schématu.
u některých dnešních fóliových kondů je sériový odpor minimální, stejně jako svod. podobně kvalitnější keramiky nižších kapacit.

takže klidně může mít kond reálnou složku (odpor*) nula. při ss zatížení je to jen teoretický problém a je to jedno, protože pro čistě ss složku (třeba napájení z baterie) se kondenzátor nepoužívá.

edit:
no dobře, upřesním, že zrovna myslím sériové náhradní schéma. příznivci paralelismu objeví jinou hodnotu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru