Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mimo mísu, na téma "češtin"

Omlouvám se předem, ale, když tady vidím příspěvky, které jsou psány "wasserpolštinou", tak se mi vrátila nostalgie, a chcá, nechcá jsem si tu PRAVOU češtinu musel poslechnout.
Tak tady je - http://www.ceskemp3.cz/Jan-Werich/Pisen-strasliva-o -Golemovi/1312/
A když dnes slyším naše, jinak hlasově "špičkově" vybavené interprety, jak zpívají naprosté stupidity /viz. Bílá, a její a Osvaldové "Plyn už stoupá z trouby ven"/, tak se mi otevírá kudla v kapse, a žasnu nad tím, že někdo může takhle zmrvit špičkový hit.
Holt nejsu textaři.
Ještě jednou omluva, ale muselo to ze mně ven.

Pche, Trouba je náhodou vtipná. Ale taková písnička od Jitky Molavcové s textem:

Krušné Hory už nejsou krušné, možná kdysi, dneska už ne.
Dneska tam kapela - vyhrává všem zvesela...

tak to bylo maso. Marné no, žrát bylo třeba a JM nepodezřívám k náklonnosti ke komoušům.

Nepamatuješ ze Živě usera "češtin"?

Další rozšířené hovadnosti:
6ti násobný (správně 6násobný);
Zkoušel jsem to ve 3ch programech (koncovky se k číslům nepřipisují);
12ctiletý :-O;
Vyděl jsem (zřejmě tedy předpona vy- a slovní základ dítě);
samozdřejmě (ale nikdo nenapíše "zdřejmě");
bizardní;
programy nefungovali (věčná chyba, to nám Jungmann zavařil);
psaní dvou čárek místo dolních uvozovek;
kdyby jste, aby jsme (kdybyste, abychom);
mezera před vykřičníkem, otazníkem, čárkou, před uzavírací závorkou;
mezera po otevírací závorce;
nerozlišování 1 kg versus 1kg (jeden kilogram versus jednokilogramový).
Ůloha, ůkol, ůsudek, trojůhelník,...
A plno dalších hrůz, na které jsem si nevzpomněl...

Karle, tak úpně nesouhlasím
otázka -
jak se nazývá jedinec, který souloží s mrtvými - nekrofil
jak se nazývá jedinec, který souloží se zvířaty - zoofil
jak se nazývá jedinec, který souloží se malými dětmi - pedofil
a jak se nazývá jedinec, který souloží ze zadu - správná odpověď - netrefil

Za prvé "mně to jde blbě", protože jde o 3. pád (pardon 3tí) a za druhé (2hé?) si z toho nic nedělej, z mobilu sice píšu, avšak již neprodlévám v práci (potýkám se se šestou (6tou) Plzní a tak se takto rozepisuji o blbostech)...

Mně a mě patří mezi moje češtinářský neduhy - ne a ne se naučit, kdy co použít. Já jsem právě dososnul jediný a poslední pívo, co jsem měl v ledničce. Vzhledem k tomu, že mám dnes po dlouhé šichtě, tak se mě do knajpy ani nechce, přestože chuť by byla.

Vzpomněl jsem si na další věc, co nesnáším v prznění jazyka, ačkoliv je to spíše doménou kolegů ze Slovenska - psát X místo CH. Pochopil bych to u SMS, kdy to šetří čas a jeden znak, ale ne v normálním textu. Nedá se to ani číst.

Ano. Už jsem to tady kdysi psal.

nominativ (1. pád): kdo, co - já
genitiv (2. pád): koho, čeho - mě, mne
dativ (3. pád): komu, čemu - mně, mi
akusativ (4. pád): koho, co - mě, mne
vokativ (5. pád):
lokál (6. pád): o kom, o čem - mně
instrumentál (7. pád): kým, čím - mnou

Jenom na doplnění:

8. pád = kdo z koho = korytativ
9. pád = koho jak = buzerativ
10. pád = koho kam = delimitativ
11. pád = kdo koho = likvidativ
12. pád = jak na koho = intrikativ
13. pád = komu co = podmazativ
14. pád = co za co = korupcionál
15. pád = jak komu = protekcionál
16. pád = kdo s kým = kopulativ
17. pád = co na co = prezervativ

Výrazy jako "jednoduchší" už mohou být věcí dialektu. Manželka třeba obrací oči, když slovo vana vyslovuji vanna (se dvěma "n", ano tak se v mém rodišti opravdu mluvilo...)

Například u nás v dědině se používají slova balér (barel), pauk (pavouk), schoř (tchoř), falář (farář), svátosť (svátost), ciment (cement), tihle (cihly), trachtor (traktor)... ten by se vlastně dal frikulínsky napsat jako traxtor 8-)

Prznění jazyka pomocí "w" místo "v" nebo "x" místo "ks" či "ch" mi taky vadí. Jedinou výjimkou je "xicht" ;-)

Záměna "ch" za "x" mě též dráždí, neboť to považuji za průnik azbuky do latinky. Problém "mně" versus "mě" řeším tak, že pokud jde o sudý pád, pak tvar zájmena "já" má sudý počet písmen a naopak. Abych pravdu děl, toto pravidlo se mi jeví jako poněkud bezúčelné.
Ale nic si z toho nedělej, já zas mám problémy s rozlišením pomlčky a spojovníku.
Pak se nám ještě do písemného projevu montuje prapodivnost, a sice psaní velkých písmen tam, kam nepatří. Příklad: "Problém s Grafickou Kartou." Zde patrně nejde o vliv němčiny, to by velkými písmeny začínala pouze podstatná jména, nýbrž se domnívám, že jde o zhoubný vliv právnického jazyka. Čili: Tato smlouva (dále jen "Smlouva") se uzavírá bla bla bla a dále: Účastníci Smlouvy...) Ale to je jen taková teorie.

Kdyby lidi víc četli knihy, lezlo by jim to do hlavy samo.

To je zajímavý argument, který se vymyká mému přesvědčení, že je to zcela pravdivé tvrzení, ač časté... Čtu ve větší míře knihy od malička, ale bezvadný písemný projev bych si přál mít - stále někdy váhám (hlavně psaní čárek). Vůbec si totiž neuvědomuji, že bych si během čtení nějak zvláště všímal slov nebo slovních spojů, jak by měly vypadat. Vlastně až při psaní větších textů (hlavně práce/úkoly na VŠ) jsem si uvědomoval ono "lezlo by jim to do hlavy samo". Myslím, že patřím do skupiny lidí, kteří musí hlavně psát, aby je to nutilo zlepšovat nebo uvědomovat si tyto záležitosti.

Horší je, když člověk začne ve větší míře poukazovat nebo se dokonce přehnaně pohoršovat nad chybami druhých a sám nejde příkladem. Pak si "takový" takřka nemůže sám dovolit udělat většího "překlepu" - začne to zavánět trapasem. Přesto souhlasím, že písemný projev by měl být dostatečně slušný (pokud možno - ne "deset" hrubek v jedné větě). Ale každý ho nejspíše nedosáhneme. Jsou lidé, kteří mohou být vynikajícími specialisty ve svém oboru a přesto psaní není jejich silnou stránkou a dost možná už nikdy nebude. To je takové divné téma... :-)

Já to s tím čtením soudím podle sebe, máš ale asi pravdu, že ne na každýho to platí, každej má jinou paměť (o sobě vím, že mám dobrou krátkodobou sluchovou paměť, udělala mi dobrou službu ve škole při psaní diktovaného textu). Já jsem právě hodně četl (a dodnes čtu), takže jsem při psaní pak si nic nemusel odůvodňovat, jaký i/y tam patří, ale prostě jsem podvědomě věděl, že to "vypadá divně".
A s dokonalostí projevu - ano, i mistr tesař se utne, já taky občas něco nasekám.