Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výpadky USB periferií

Ahoj,

už od sestavení PC se potýkám s celkem otravným problémem náhodného odpojování (a znovupřipojování), nehledě na verzi Windows atd. (10 Pro).
- týká se to především situace, když připojím externí disk (u mě Samsung T5 250 GB) nebo kartu do čtečky (řešená jako USB redukce)
- disk připojuju buď přes vyvedený USB-C (3) kabel přímo zezadu na desku, anebo přes dodávaný kabel přes USB 3.0 A hub (kde to taky padá) - pokud jej připojím do čelních portů na skříni, funguje dobře.
- mám i druhý hub - v podstatě totožný, jen s tím rozdílem, že je na desce napojený do USB-C a tady se zdá, že vše funguje dobře - mám na něm napojenou čtečku karet, vysílač k myši a čtečku otisků prstů.
- jenže, jakmile jsem připojil ten externí disk (přes ten kabel nebo USB 3.0 A hub), jeho odpojení způsobilo pád i toho USB-C hubu (myš začala vynechávat atd...)

Jeví se mi to tak, že oba huby budou asi v pořádku, protože blbne i kabel, který je přímo na desce. Zvláštní ale je, že když jsem ještě míval drátovou myš, připojenou v jedno z těch dvou horních USB, výpadky jsem nezaznamenával - jakoby se to týkalo skupiny té hlavní skupiny USB 3 A portů, mimo USB-C a těch dvou čelních (kde mám i nastálo bezdrátová sluchátka, také bez potíží). Správce zařízení nehlásí žádný problém (jen nerozpozná připojenou indukční nabíječku, ale to je předpokládané).

Pokud zrovna nic nepadá, rychlost všech USB se zdá být v pořádku, externí T5 čte i zapisuje na svých maximech. Při připojení disku do USB-C hubu je rovněž vše v pořádku.
Zkoušel jsem googlit, co by to mohlo být, ale vše se točí kolem USB selective suspend, vadných kabelů, zařízení samotných. Nevím no, mám zkusit přeinstalovat ovladače, nebo může být na desce nějaká výrovní vada?
(MSI B450 Gaming Pro Carbon, Ryzen 7 2700X)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak jsem opět doplatil na nevědomost a naivitu :D Nic jiného, než příliš vysoké přechodové odpory to…
Jakub914 25.10.2019 15:16
Jakub914
On ten dlouhý kabel má asi tenký drátky a jsou v něm vysoký ztráty.
Prasak 25.10.2019 19:02
Prasak
Je to možné - ono pokud neznáš výrobce, nebo jsi ten kabel podrobně nezkoumal, kdo ví, co vevnitř bu…
Jakub914 26.10.2019 09:57
Jakub914
Přechodové odpory jsou tam, kde se stýkají dva materiály - takže v konektorech. (a když je to málo n…
gilhad 27.10.2019 15:07
gilhad
Takže v případě toho dlouhého kabelu (bez použití hubu) mohl být problém klidně v jeho konstrukci sa…
Jakub914 27.10.2019 15:33
Jakub914
Ano, i to je moznost a u ruznych tech cin je obcas provedeni takove, ze se clovek nestaci divit. (j… poslední
gilhad 27.10.2019 15:42
gilhad

Tak jsem opět doplatil na nevědomost a naivitu :D Nic jiného, než příliš vysoké přechodové odpory to nebudou - pro disk jsem pořídil kabel s poloviční délkou a nejen, že při podobných, uváděných, papírových parametrech využije potenciál SSD lépe, rovněž jsem zatím nezaznamenal žádný pád. Ten druhý hub (s dlouhým kabelem) zatím měnit nebudu, veškeré high-speed periferie jsou připojeny jinde a pro potřeby pomalejších zařízení a externích větráků (na léto) bude stačit...

Díky za pomoc

Je to možné - ono pokud neznáš výrobce, nebo jsi ten kabel podrobně nezkoumal, kdo ví, co vevnitř bude. Napadlo mě, že se na fakultě zeptám na ty mezní hodnoty přechodových odporů, jenže aby se ten odpor dal vypočítat, muselo by být někde zjistitelné, jaký je obsah průřezu toho konkrétního vodiče... asi jedině rozřezat a vzít hodně přesné posuvné měřidlo :D :D (ostatní hodnoty - rezistivita materiálu a délka známy jsou...).

Přechodové odpory jsou tam, kde se stýkají dva materiály - takže v konektorech. (a když je to málo napružené a doteková plocha tenčí (takže to pruží až dál) a kontakt z blbého materiálu a zoxidovaný tak ten přechodový odpor je fakt značný, ale na délce kabelu nezáleží). Pak tam máš odpor vedení (který naopak na délce záleží velmi), ten je dán materiálem a průřezem těch drátů a pak tam máš ještě máš všechny možné další útlumy a přeslechy, protoýe na těch frekvencích už se to chová jako antény a má to indukčnost, co tlumí signál a kapacitu mezi sebou, kudy to teče kam nemá. Uvědom si, že při těch přenosových rychlostech se nepohybuješ ve stejnosměrné oblasti ani náhodou, ale jsi hluboko ve vysílacích frekvencí rádia - takže průřez vodiče je jedna věc, jeho stínění, izolace a prostorové uspořádání věc druhá a pro přenos signálu mnohem důležitější.

Ano, i to je moznost a u ruznych tech cin je obcas provedeni takove, ze se clovek nestaci divit.

(jsem mel startovaci kabely na auto, zvenku takhle tluste a zdanlive solidni, zevnitr par tenouckych vlakynek, ktera bych se zdrahal pouzit na napajeni arduina. Motor nastesti chytnul na prvni otoceni klicky, ale kabel malem tekl. Tak jsem nechal jen ty kleste na konci, dal tam neco s rozumnym prurezem (tak 50x vetsim) a od te doby pohoda)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru