Instalační fleška z ISO
Ahoj vespolek, stáhnul jsem ISO W10 1903, install.wim má přes 4 GB. Jak se udělá instalační fleška, když musí být FAT32 ??? To se musí udělat stejně, jako na disku, kde je EFI oddíl FAT32 a další oddíl NTFS, ve kterém je obsah toho ISO ??? Jak se udělá ten EFI oddíl?
Třeba přes Rufus : https://rufus.ie/
Nebo místo stahování ISO použij instalační Media creation tools Microsoftu pro vytvoření instalačního média : (download link https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209)
Asi použiju MCT, ten tam dává install.esd, které je menší (zatím ). Ale bude znova stahovat ... ISO s install.wim už mám.
Rufus mohu doporučit :)
Třeba.
https://superuser.com/questions/1392217/windows-10-bootable-usb-drive-when-install-wim-4gib
Na vse pouzivam Easy2boot, funguje i W10 instalacka - a muzu mit na te flashce ruznych .iso kolik se mi tam jen vejde: http://www.easy2boot.com/
Na E2B jsem se už dřív díval, ale pro UEFI a Secure Boot je to nějaké komplikované, a zatím se to nezměnilo. ISO se navíc musí převést jakýmsi programem do jiného formátu. Asi to znova stáhnu přes MCT (zajímá mne jen UEFI).
ISO se na nic prevadet nemusi, jen se zkopiruje do patricne slozky
http://www.easy2boot.com/add-payload-files/refind ???
necetl jsem, mam Easy2boot s haldou ISO a vsechny bootuji, vcetne instalacky W10. Bootuju legacy, nemam potrebu bootovat UEFI - neni duvod (99% PC neba problem bootnout legacy flashku)
Já používám už jen UEFI boot (CSM a různé Legacy funkce vypínám).
To je pak vas boj, nemam duvod vyhybat se legacy bootu, pokud jde.
A proč by měl mit důvod se vyhýbat GPT, jestli na to má základní desku s BIOS UEFI?
Můžu Vám hned na začátek říct, je mi opravdu jedno jestli někdo preferuje MBR ať ho použije, jestli GPT at použije ten, je mi to vážně jedno.
Nechci se opakovat, ale jestli nemá problém s kompatibilitou a vše mu predtím fungovalo, tak není proč vše reinstalovat a měnit GPT za MBR.
U MBR, pokud jsou tato data přepsána nebo poškozena, počítač se nespustí musí být celý obnoven.
GPT také ukládá hodnoty cyklické kontroly redundance (CRC), aby ověřila, zda jsou data neporušená, bezpečné zavedení (signatura / podepsání) ovladačů.
(Pokud je v rámci UEFI aktivována funkce Secure Boot, UEFI zkontroluje, zda mají ovladače signaturu shodnou s jeho interní databází, a vydá příkaz ke spouštění operačního systému. Pokud nedojde ke shodě podpisů, spouštění operačního systému je zastaveno. Což je jedna z opatření proti zavedení škodlivého kodu)
Pokud jsou data poškozena, GPT může zaznamenat problém a pokusit se obnovit poškozená data z jiného umístění na disku. (MBR toto neumí a nikdy neměl .)
Disk MBR je mnohem náchylnější k problémům při spuštění, protože oddíly a zaváděcí data jsou uložena na jednom místě a u MBR neexistuje žádný systém prevence, a pokud nastane problém tak diskové oddíly postě zmizí.
(hodně zde vidím psat, "nepotřebuji xx oddílů tak mám MBR", ať si každý doma instaluje na své PC co a jak chce, ale spíš začínám podezřívat že v podstatě jim jiné důvody mimo počet oddílů zcela unikají)
Ja nerikam vyhybat, ale pokud chce moci mermo resit UEFI bootovani z flashky (o tom se tady predpokladam bavime), no - tak at se s tim mori a nestezuje si. Legacy funguje bezproblemove, pro servisni flashdisky je to v pohode, a jde z nich cokoliv-kdekoliv-na cemkoliv.
rufus ti to automaticky naformátuje na ntfs, pozná to z toho iso obsahu.
ms tak má všechny usb instalačky windows.
Zformátovat na NTFS to umím taky, ale UEFI boot přece jede jen z FAT32 ??? Flešku jsem dosud dělal "ručně", příkazem: xcopy F:\*.* /s/e/f W: (F je ISO, W je fleška). Rufus už nepoužívám, udělal vždy binec v "písmenkách" disků.
To se mi nějak nezdá že by MS úmyslně tvořil NTFS instalačky pro Legacy (když upřednostňují bezpečné zavedení ovladačů, secure boot), mimo to většina desek je Uefi.
Zkusil jsem Creation Tool, a vytvořil USB na Fat32, složka EFI byla také správně vytvořená pro systém UEFI (na některé desky, notebooky to ani jinak zavést nejde) .
PS: Zkoušeno pro OS Windows 10, možná že předchozí verze Windows to mají jinak.
Stahl jsem posledni Media Creation Tool. USB klic pred spustenim nastroje umyslne naformatoval na NTFS a po spusuteni toho nastroje opravdu ten klic naformatoval na FAT32. Jsem si nebyl jistej jestli nevytvari instalacku podle formatu klice, ale rovnou to formatuji do FAT32 pro UEFI.
ntfs: bude to tím, že všechny 2-3 bootflashky pro w10, co jsem kdy dělal, nastavuju na mbr režim. mám to spíš pro zkušební pc / instalační prostředí pro další boot média.
samotný w10 mě nezajímá, ani se pomocí uefi boot a secure boot neplánuju chránit proti nákazám včerejška.
ale rufus má obě volby, lze vyhovět i těm uefi only.