Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj, problikává LED na zákl. desce

Zdravím, Seasonic, který funguje úplně v pořádku, už několik let, ale mám problém, když vypadne proud, nebo ho vytáhnu ze zásuvky, LEDka na základovce problikává a nejde zapnout. Resp. musím zdroj vypnout, počkat až LED přestane blikat a rychle zapnout tlačítko zdroje, pak se PC rozjede a jde vypnout/zapnout zcela normálně. Je to super zdroj, ale nechce se mi ho vyhazovat. Napadá někoho kde by mohl být problém?

Zde video, názorné ukázky:
https://www.youtube.com/watch?v=fqokAEgfAHc&feature=youtu.be

Děkuji předem za všechny nápady

Přesně těmto obdobným postupům bych se vyvaroval. Možná vám to tak nastartuje po dobu pár dní, než dojde k trvalému poškození.
Pravděpodobně půjde o problém s kondenzatory. Ty se po zapojení potřebují nabít na nějakou hodnotu proto by se neměl PC i hned po zapojení do elektrické sítě spuštet, toto je názorný příklad jak to přes nárazové náboje definitivně zničit.

Jestli myslíte že Vám odchází zdroj, tak ho vyměnte, tady není co řešit.
Jestli ten zdroj po kontrole půjde ještě zrecyklovat, tak z něho můžete vyrobit laboratorni 3.3, 5 a 12V zdroj, nemusíte ho vyhazovat když vám tak přirostl k srdci.

Poté tedy nerozumím, jakto že zkratováním pinů 24 a 20 se zdroj ihned spustí??
Zdroj mi nepřirostl k srdci a kdyby vykazoval známky toho, že odchází (pískání, restarty) tak to neřeším, ale tohle je jiný případ.
Kondenzátory by nebyl problém vyměnit, otázka zní, zda to problém vyřeší, nebo jinde?

Díky

//otevřel jste si vůbec to video? Tady jsem jen problém zkrátil

//nechci Vás nějak urazit, ale váš názor je příklad toho, když se člověk chce zeptat na radu a odpoví mu člověk, který si hraje na profesionála. Zdroj takto funguje již rok bez jediného restartu, pískotu, divných věcí, ale vy hned víte, že je zdroj dobré vyhodit.
Netvrdím, že to může být nebezpečné, ale když už tomu rozumíte, mohl byste mi poradit nějaké rady, jak a co proměřit? Spíš mi jde o to, co způsobuje ten problém a nemyslím si, že to je taková věda...

No jestli tvůj multimetr zvládne měřit kondenzátory, začal bych tímhle. Bohužel, pokud vím, musel bys nejdříve všechny kondenzátory vypájet a přeměřit. Lepší řešení neznám. Pokud ale zdroj funguje několik let bez problémů, myslím že výměna kondenzátorů by to mohla vyřešit, ale pokud si na to netroufáš, nech to raději profesionálům, v opačným případě bych se na to vykašlal. Ale zdroj je to kvalitní, taky jsem ho měl

No jestli tvůj multimetr zvládne měřit kondenzátory, začal bych tímhle

Tím že ho vytahne ven zjistí co přesně jiného jak co nejde prvést na té desce ?

Kondenzátor v obvodu změříte pouze tak, že víte co daný obvod dělá. Pak lze kondenzátor změřit, ale potřebujete osciloskop jinak téměř nic určitého nezjistíte.
Takže potřebujete jeho schéma, včetně hodnot a tolerancí součástek. Potom by nebyl problém pomocí osciloskopu změřit průběh napětí, možná i proudu, a z toho vyjádřit hodnotu kondenzátoru.
(Nebo máte druhou možnost, celý obvod nasimulovat v nějakém programu jako např pomocí programu PSPICE a vygenerovat průběhy s funkčním kondíkem, a pak ověřit zda jsou stejné průběhy na desce. Tato metoda ale již není tak přesná a je vhodná tak do ~ 10 součástek).

Multimetr na střídavé napětí napětí měří a ne generuje! Elektrolyt můžete otestovat měřákem přepnutým na diodový test. Obvod musí být vypnutý a po přiložení hrotů by měl váš multimetr krátce pípnout. Poté stačí otočit polaritu a měl by pípnout znova. Je však třeba mít na paměťi, že tím měříte i funkčnost celého obvodu a pouštíte do něj napětí, které jej může poškodit. Navíc i vyschlý kondenzátor může písknout, ale po kratší dobu.

Ale klidně ať tazatel pají kondenzatory z desky ven. Ja bych tím určitě bez nezačal,, kromě toho kondenzátor je je možnost, tak by je mohl pajet i zbytečně jestli problém pochází odjinud.
PS : Pro tazatele, viz vaše předchozí odpověď, jestli Vám můj příspěvek nevyhovuje, nikdo Vás nenutí aby jste se podle něho řídil nebo ho bral v potaz.

Poté tedy nerozumím, jakto že zkratováním pinů 24 a 20 se zdroj ihned spustí??

Možná máte problém ve spínači který PS_ON (signál zapínací napětové okruhy 3.3, 5 12V) a PIN_COM/GND používá . (což je ale pin 14 a zpravidla 16) né 12V pin24.

Ok beru zpět, omlouvám se. Asi se v tom vyznáte, každopádně mám multimetr, který umí měřit frekvenci a kapacitu kondenzátoru, teda alespoň podle specifikací:

[spoiler]Auto Range.
True RMS measurement.
Resistance capacitance frequency file high voltage 550V protection.
Large screen display, the maximum of 6000 words.
Sampling rate: about 3 times per second.
Temperature measuring.
Data retention.
Polarity automatic recognition.
Low voltage display.
10A large current measurement MA level small current measurement Automatic shutdown.
Main measurement: AC / DC voltage, AC / DC current, resistance, capacitance.
Diode / off measurement, frequency and duty ratio measurement.

Measurement mode: double-integral style A/D transform
Sample rate: 3 times per second
Over range indication: OL
Powered by 2 x AAA batteries (Not included).
Working Environment: 0-40 degrees relative humidity: <80%
Frequency measurement range: to 10MHz 1Hz
Temperature measuring range: -20℃ to 1000℃ (-4℉ to 1832℉ )
Capacitance measurement range: to 6000uF 10pF
AC voltage measurement range: to 750V 0.1mV
DC voltage measurement range: to 1000V 0.1mV
AC current measurement range: to 10A 0.1uA
DC current measurement range: to 10A 0.1uA
Resistance measurement range: 0.1 60M to
Width ratio measurement range: 1% to 99% [/spoiler]

Takže, zdroj nechám vypnutý a změřím hodnotu jednotlivých kondenzátorů? Když bude špatná tak přepájet?

díky ještě jednou a omlouvám se

francouzský kolega je v elektronice spíš uživatelem. doteď s dojetím vzpomínám, jak si představoval měřit čistotu výstupního napětí voltmetrem.
ostatně názor, že pro měření obvodu potřebuju mít u součástek i tolerance, je dost nový, takový perlový.

teď vážně: ruční multimetry používají k měření kondenzátorů vyšší kmitočty, na rozsahu elytů jsou schopny kmitočet snížit tak asi na 1khz. to by ostatně pro esr kondenzátory neměl být problém.
jenže zapájená deska obsahuje další součástky, které se projevují právě u elytů pro blokování napájení - a pro měření se chovají jako parazitní zátěž, výrazně zkreslující měření.
podle těch hodnot bys taky mohl měnit kondenzátory donekonečna.
čili s dvoupólovým ručním měřákem dostaneš jen informativní hodnoty, které bez porovnání s jinou stejnou deskou neřeknou nic.

jinak doufám, že to video není tvoje. křísit domácí pc s deskou p4 by mělo být stejně trestné, jako třeba zoofilie.
ale souhlasím s tím, že když zdroj s normální deskou nepojede, vyhodit. kolik stojí zdroj? kolik hodin práce bude stát hledání závady?

Chtěl jsem se zeptat, zkusil jsem to. A co máš proti videu? Myslíš snad že je dobrý nápad testovat tohle na drahé high-end desce?
Souhlasím, že bez pokročilejších znalostí se mi to asi nepodaří, zkusím ale směřovat nápad na nějaký anglický fóra.

Ale opakuji, zátěžové testy zdroj přežil, proto mě zaujala myšlenka @poradnaviktor

Možná máte problém ve spínači který PS_ON (signál zapínací napětové okruhy 3.3, 5 12V) a PIN_COM/GND používá

protože se mi mladší bratr svěřil, že občas byl líný PC vypínat tak jednoduše vypnul tlačítko na zdroji při zapnutém PC (podle jeho slov to vždycky zajiskřilo). No takže vím jak se závada stala, teď jenom zjistit kde...

Nejde o cenu, ale o pocit, když něco opravíte, vyřešíte problém - k nezaplacení

Omlouvám se, jestli jsem zněl nějak ofenzivně, nemyslel jsem to tak.

že zdroj nejede s nemladou deskou p4 sice cosi naznačuje, ale to je tak asi všechno. nepíšeš, že by se z té p4 desky kouřilo, tak zdroj bude asi v mezích a můžeš ho konečně připojit k normální desce.
až potud si fandím, jenže vypínač na zdroji prý vždy jiskřil. to není v pořádku a může to naznačovat problém se vstupním mosfetem, kondenzátorem aj, čili že zdroj až tak v pořádku není.

potřebuješ rozchodit nějakou základní desku/pc. připoj k tomu teddy jiný zdroj a uvidíš, jestli se normálně zapne.

Tenhle kondenzátor vypadá docela zralý na výměnu:
[88383-kond-jpg]

Je pravděpodobné, že jich je ve zdroji vadných víc -je potřeba je všechny zkontrolovat. Nevynechej ani ty malé v napájecích obvodech řídících IO. Ty jsou většinou příčinou cyklování zdroje - řídící obvod se stále resetuje.

Naposled jsem opravoval zdroj u jednoho projektoru, postupně jsem vypájel a zkontroloval všechny - vadný byl samozřejmě až ten poslední i když na pohled v pořádku (příliš velké ESR).

Když už jsi dělal power tlačítko na nepájivé desce udělal bych pokus - na hlavní atx konektor bych napojil zátěže na 5/12v (na 12voltů aspoň 2A) např. žárovky/diody a zkusil to rozjíždět bez desky spojením drátků
zjistil bys -jestli to dělá na všech napětích
- zdroj taky může blbě generovat pomocné standby napětí
- může blbě generovat signál powergood

nevím k čemu je připojena dioda na desce, takhle bych to zjistil.

http://komis.paramag.eu/wp-content/uploads/2013/08/Pohled-na-konektory.gif

prostě zbastlit něco jako toto
https://eshop.netfox.cz/delock-tester-atx-zdroju-ii-24-pin-_d41591.html