Já toto beru jako naprosté selhání výrobců. To že videorekordéry s HDD a DVD postupně zmizely z trhu jsem přičítal jeho nasycení. Ale teďkon už nastává nutná generační obměna (přecejenom je tomu 5-10 let co byly dostupné i normálním lidem a ne jen bohatým fajnšmekrům), navíc podpořená přechodem na jiné vysílání. Co brání výrobcům vzít to, co dělali před 10 lety, vyměnit akorát krabičku s demodulátorem (to by mohla být ta oplechovaná krabička co je v blízkosti antény pokud se demodulace nedělá někde dál, nevím kde přesně se mění vstupní analogový signál na čísla) za demodulátor na vícestavovou kvadraturní amplitudovou modulaci (QAM) a vyměnit kodek h262 (nebo co to bylo) za novější, který podporuje i h264 a h265 (a doprovodné zvukové a další, teletext snad h222 zůstává). S minimem vývoje je nový přístroj na světě, teda ještě se bude muset změnit to co je vidět, takže dát bedně nějaké šílené tvary a přidat ostře zářící modré a růžové ledky, a totálně šílený firmware (nejlépe šedá nebo světle cyan a magenta písmena na bílém pozadí neviditelné označení aktivních prvků, aby nebylo vidět co je vybráno nebo zažkrtnuto (prostě něco alá windows 8-10) a hlavně napojení na fejsbůk a google) aby to nikdo nepovažoval jen za facelift starého přístroje.
Zdá se, že ten panasonic je jediný a zdaleka ne úplně ideální (kromě toho 12.5 tisíce je dost peněz). Nahrávání dvou pořadů, přitom sledování čehokoliv z používaných (dvou) multiplexů (tohle měl jeden stb ale dovedl jen z toho tuneru, ze kterého se nahrávání spustilo naposledy) nebo něčeho nahraného, případně střih, to všechno je v pohodě. Uživatelské rozhraní je trochu svérázné, ale dá se na něj navyknout, základní znalost angličtiny nebo němčiny se také hodí, ale většinu funkcí stejně člověk ovládá po paměti. Co mi vůbec nevyhovuje je vypalování na DVD, respektive použité menu. Nejde vůbec určit obrázek (ikonu), alespoň jsem jako u starého samgungu zatím netrefil temno (ten samsung dával první snímek videa, což bylo pochopitelně temno nebo nějaký nesmyslný obrázek, tady je to možná někde z prní minuty, ale nenašel jsem v tom žádné pravidlo) a popisek je proporciálním písmem na dva řádky, takže k lomu řádku dojde v náhodném místě (na tom sony se to dalo spočítat, protože měl neproporciální písmo a tí pevný počet znaků a obrázek šlo určit, někteří členové rodiny v tom spatřovali zábavu a tady jim to dost chybí). Zatím jsem vypálil jen hrstku DVD a to ještě většinou v počítači (dvdstyler) ze souborů exportovaných před BD-RW (správně RE, REwritable), ale to je tím, že nemám moc času a snažím se to dělat pečlivě.
Já osobně jsem už před léty přešel na PC s (momentálně) desatero televizními kartami (neptejte se jak vypadá rozbočení antény na 10 směrů...) které mám pevně přiřazené k deseti dostupným multiplexům, protože jsem nenašel jiný způsob, jak přinutit sw, aby nepoužíval T2 na T1 a naopak - pro něj je to jedno, všechno bere jako DVB-T (teď čekám, kolik bude nových multiplexů a kolik budu muset dokoupit na DVB-T2, možná už mám dost, protože přechodné multiplexy snad přejdou na stálé). Ale toto po rodičích důchodového věku opravdu nemůžu chtít, s počítačem nikdy nedělali takže ani webové rozhraní programu nemají šanci zvládnout.
Stálo by také za zvážení raspberry pi a TV hat, ovšem to je jediný tuner a přišlo mi že sw ho nedokáže ani vyždímat tak, že by zvládnul víc kanálů v jednom multiplexu. Raspberry jsem si koupil spíš jako rychlejší arduino, respektive doufám, že až se prokoušu nějakými začátky (materiálů je dost, jenom čas chybí), že tak sloužit bude, ale ten TV hat nebyl drahý, tak jsem ho také ze zvědavosti koupil.
Se set-top-boxy na T2 zkušenost nemám, hlavní televizi jsme vyřešili právě tím výše zmíněným videorekordérem, na ostatních nikdo televizní vysílání nesleduje, takže zatím shledávám nákup stb jako zbytečný, navíc teď když je ten přechod aktuální mám pocit, že stb dost podražily.