Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čtečka čárových kódů - jak funguje?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat když koupím čtečku čárových kódů jak funguje?
Bude mít nějaký program?
Potřeboval bych, aby to po naskenování čárového kódu to vyhledalo danou osobu.
Co je k tomu potřeba musí být k tomu nějaký program.
Vůbec se v tom nevyznám.
Děkuji za vaši pomoc a informace.
Změna kategorie, původně: Programování (karel)
Změna předmětu, původně: Čtečka čárových kódů (karel)

to bys měl nejdřív vysvětlit ty, co má čárový kód nebo čtečka společného s lidmi nebo nějakým tvým tajným seznamem.

pro samotné čtení čárových kódů jsou ke stažení aplikace pro mobil.
ukážou jen přečtený řetězec, nepokračuje to dál, že by ten kód nějaký program převzal.

Ctecka carovych kodu funguje tak, ze nejak nasviti ten kod a nejak sejme, kde jsou jak tluste cary a mezery. (bud muze nad tim kodem prejet svetylko na drzaku a snimac rika "odrazi malo"/ "odrazi hodne", tak to mely ty hodne stare ctecky, nebo nejak rozmita svetlo po oblasti a kouka co to dela, nebo to nejak nafoti a zkouma tu fotku)

Zbytek uz je vzdy nejaky program (nebo vic), ktery vezme v uvahu, jak dlouhy je bezny carovy kod, kolik casu/prostoru zabrala tmavsi oblast a kolik svetlejsi, kde je ta hranice, jak jsou teda asi ty cary ve skutecnosti tluste, jak se ruzne tloustky car prevedou na nejaka dali data (casto cislo ci text) - a tohle vsechno cato zvladne i maly kontrolerek zabudovany do toho opipatoru a nejak to posle dal (treba prez USB, nebo seriovou linku, nebo jinak)
Pak je jeste docela uzitecne neco temito daty udelat, napriklad jim priradit nejaky vyznam a podle nejake tabulky/databaze o tom zjistit neco vic (treba ze to je jogurt ve sleve) a podle dalsich postupu a dat s tim nejak nalozit (treba to vytisknout na uctenku, soucet nejak sparovat s platebni kartou, spojit se s banku, at zaplati, poslat EET hlaseni, zanest to do ucetnictvi, pri uzaverce ucetnictvi vygenerovat grafy plneni planu za mesic a rok a prez nejake dalsi meziclanky taky jesstli firma properuje, nebo jde do kopru a kolik muze dat hlavni reditel sekretarce na dovolenou, aby s nim jela do Thajska a ktery hotel tam je nejlepsi.

Takze zalezi na tom, jakou ctecku carovych kodu koupis a jake programy si k ni poridis (ci naopak).

Napriklad tohle proste strcis do USB, tvari se to jako klavesnice a kdyz rozpozna kod, rovnou ti to napise ten kod, jako bys ho napsasl na klavessnici - co s nim dal udelas uz je tvoje vec (treba si projedes databazi lidi a vytisknes si o dotycnem vse, co tam mas, vcetne jmena babiccina psa)
https://www.adafruit.com/product/1203

Každý takýto kód, čiarový, bublinkový, 3D, je pevne daný. Osoby sú ako živé striebro, lozia po šírom svete širinú-marinú v čase a priestore. Museli by byť čipované s pripojením na nejakú sieť.

Ale mŕtve osoby pevne zahrabané na jednom mieste, ako aj večne živého pumpára v maus-óleum na Červenom námestí, by si našiel. Pokiaľ ho nešupnú do múru či do zeme v prípade, ak sa im začne rozkladať, rozpadať, ako I. robotnícky prezident, súdruch K.Gottwald.

Ten čárový kód bude mít každá osoba nalepený na čele nebo levé ruce?Nebo z čeho ho chceš snímat?Nebo budeš mít čárové kódy přiřazené určitým osobách u sebe vytištěné na papíru a po načtení kódu chceš zjistit,kde ten dotyčný pobíhá?Takhle to nefunguje.Na to potřebuješ nějaké čipové karty nebo kartičky s EAN kódem,čtečky a program s databází.Viz karty pro vstup do objektů,elektronické jízdenky,platební karty atd.Bez čteček jako sledování osob nebo vozidel přes GPS.

Čtečka je vlastně to samé jako klávesnice. Nastavíš kurzor do políčka, přečteš kód a do políčka se ti napíše číslo nebo název osoby - záleží, co bude v čárovém kódu ukryto.
Další krok - vlastní vyhledání osoby pak zajišťuje program, do kterého jsi obsah čárového kódu načetl.

Čtečka opravdu není nic jiného než klávesnice, pouze zrychluje zadávání údajů.

Těch možností je více, pokud nepotřebueš odlišit vstup z té čtečky, vyber takovou, která emuluje klávesnici (jinak jsou i další možnosti, třeba emulace RS232 nebo speciální zařízení; tomu poslednímu bych se vyhnul, protože bez sw od výrobce je na nic). Dneska samozřejmě všechno přes USB, i když PS2 by se asi taky sehnalo. A ještě jedna taková věc, aby přečtené kódy nevypadaly jako áříěéížř bude potřeba buďto mít přeplou anglickou klávesnici nebo nakonfigurovat tu čtečku aby to posílala jako čísla z numerického bloku, což z nějakého mě neznámého důvodu není výchozí volbou.

Čili program ke čtečce (ovladač) potřeba nebude, to mají v sobě všechny operační systémy, případně jim to poskytne bios. Program, který přečtenému kódu přiřadí význam potřeba bude (asi nějaký excel nebo databáze), ale pro něj to bude normální vstup z klávesnice.

Ale co budeš určitě potřebovat bude nějaký program na tisk těch kódů, neni to nic složitého, sám jsem to implementoval mnohokrát, vždy teda jenom pro code128A, když bych trochu hledal, našel bych skupinu maker pro microsoft word a excel, která to zajišťovala včetně odesílání na jehličkovou tiskárnu (přímá komunikace s tiskárnou na LPT nebo COM).

jdeš na to úplně ze špatného konce.
- budeš mít nějakou databázi zákazníků: seznam jejich kódů a nějaký údaj k tomu. v extrémním případě to může být jen .csv soubor, ale ten se špatně se edituje, proto databáze.
- potřebuješ nějaký program, který umí obsluhovat tu čtečku, nakoukne do databáze a řekne ti další údaje co potřebuješ, a hlavně s tím musí nějak zacházet. jinak by ti zákazníci mohli rovnou nosit jmenovky - ty musíš vědět, co s těmi chceš dělat dál, asi nechceš podle jména/id v něčem dál ručně hledat, jenže další použití tajíš. to je přitom ta hlavní část.
- dílčí funkcí toho programu bude, že bude umět ty karty i vytisknout. budeš to laminovat? budeš si nechat vyrábět plastové karty?

- a ještě ty čtečky: nedoporučuju noname čínské krámy bez supportu. budeš furt řešit nějaký problém, nebudeš vědět jestli je chyba ve čtečce, v tajném obslužném programu (na míru napsané aplikaci pro pokladnu? pro fitko?), kšeft ti bude stát a ty budeš jen platit servis.