Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem využití disku na 100%

Proč mám využití disku na 100%? Nic nemám zaplého, nic nedělám.
To samé se mi stává i se procesorem, taky žádné aplikace na pozadí, prostě nic, co by to mělo způsobovat.
Začalo to dnes ráno a nevím co s tím.
Díky za každou radu

Ráno asi v 10 hodin ráno jsem zapnul notebook a už od té doby to bylo, zkoušel jsem se dívat na to jestli něco běží na pozadí a nic neběželo. A dneska je celý notebook nějaký zpomalený, nevím čím to je. Žádnou nový program jsem neinstaloval v posledním měsíci.

Poradil by som s láskou a pokorou sľušného, poctivého, pracovitého, prevychovávaného občana, ale stačí mi aj na screene vidím ikonu AV zn. Avast, a stratil som náladu, som ponížený, zneuctený, ubolený v chradnúcom strese ubiedeného občana nad tuposťou národa.

Ide občan okolo vodnej nádrže v mesiaci august (srpen) roku Páně, pričom vidí, ako dvaja fízli dávajú umelé dýchanie utopenému, ležiacemu vystretý na brehu jazera, pričom im opakovane zdôrazňuje: "To máte márne, to máte márne!".

Fizli sa naštvali na tohoto ukecaného občana, že im ich statočnú prácu przní s otázkou: "Občan, prečo Vy nám tu dookola tvrdíte, že umelé dýchanie máme márne, však sme dvaja VŠ vzdelaní príslušníci PZ a vieme zo školení, čo je to I. pomoc v prípade utopeného".

Občan stroho odvetí: "Vy obaja ctihodní, vážení potrati v uniformách, nevidíte, že má na nohách nasadené brusle".

Do Windows nepatrí žiaden AV, okrem Defender.

I.
Ale vrelo odporučím bitovú zálohu (Image) systémového oddielu a vlastné doklady situované na druhom logickom oddiele pevného disku, pravidelne ukladať nejakým backupper rozdielovou alebo prírastkovou metódou na manuálne odpájateľné externé zariadenie. (Ak by náhodou z jasného neba spadol ransomware /ten šifruje celé oddiely aj so zálohou/, čo je ale v prípade osobného, súkromného PC fyzickej osoby velice málo pravdepodobné, 1:99,999%

II.
Tiež je velice dobré mať dualboot, s dvoma Windows (aj rovnakej edície a verzie x64), pričom po reštarte PC je nutné v tom OS Windows, ktorý je pripojený na Internet, odstrániť všetky priradené písmená logických oddielov a záložných médií (alebo ID hidden 0x17 pri tabuľke NTFS), čím sa stanú okrem systémového oddielu C:\ ostatné disky neviditeľné pre malicious a spol. škodnej.

Sekundárny Windows určený na prácu po reštarte PC môže byť načisto odpojený od siete netu jediným kliknutím sa Sieťovú kartu v OS.

je to tupá vlastnost windows už od win vista.
rychlost tvého sata rozhraní je minimálně 300 mbyte/s - a případný ssd by to měl zvládat, hdd dá polovinu až třetinu, u malých souborů zas může pomoci cache.
jenže jak vidíš, windows to nestíhá, je tak pomalé že si toho sám všimneš.

v čem je problém:
1) redmontovské windows desítky let zobrazují hovadiny: rychlost (třeba chůze, jízdy) se nikdy neměří v pofiderních procentech, ale v reálných jednotkách za sekundu. m$ to ve svém systému dodnes neumí/nechce zobrazit. je totiž jiná pro malé a velké soubory, a on se bojí reálných výsledků.
2) redmontovské windows nedokážou ovládat vlastní diskovou cache, které běžně nechávají polovinu poměti. neumí z ní korektně odpojit flashku, neumí rozeznat nesmyslné rychlosti do cache a na fyzický disk. (pořizovat si třeba server od m$ je v této souvislosti jen vyhození nákladů oknem)
3) aplikace třetích stran, které o řád zpomalují přístup k diskovým operacím a m$ je stále kryje: mluvím o některých verzích antivirů, ve kterých je hodně peněz a kterým se dodnes oficiálně tleská.

co s tebou:
tvoje nejvíc "zatěžující" aplikace ukládá rychlostí 2.7 mbyte/s, i běžný hdd by mohl být skoro 50x rychlejší, čili ve vytížení disku zdánlivě problém není.
za zpomalení nemůže fiktivní číslovka "rychlosti v procentech", ale spíš stovky/tisíce dílčích požadavků na zápis/čtení, které nacachované nejsou a brzdí diskové operace.
a do toho přistupuje tupý antivir, který každou takovou operaci extra "kontroluje" a zpomaluje.

lepší windows si nepořídíš, jiné svinstvo než tato 25 let degenerovaná verze na trhu není.
ale můžeš z toho vykopat parazitní a bezcenný antivir třetí strany (avast), zvláště pokud má v názvu nechvalně proslulé určení "internet security, smart security".

ještě k av: u relativně čistých free verzí tuto zpomalující funkci nečekám. ale ani v pofiderní "ochraně" prohlížeče není bez viny. pak záleží, kde nejvíc pozoruješ zpomalení.

ještě jsem to chtěl doeditovat:
vidím na ploše avast free. jiné free verze av se chovají neškodně, bohužel ne avast. prokazatelně víc škodí než pomáhá funkci web prohlížečů.
čili i free verzi vykopat ven.

a toto jsi asi četl: https://pc.poradna.net/flashes/2974840-avast-sbira-data-o-svych-uzivatelich-a-informace-pak-prodava-dal
možná že už to dále neprodávají, ale ten antivir nepřeprogramovali - údaje čtou a odesílají si normálně dál.

edit - že jdu ještě kolem:
vidím tam taky ccleaner, to je něco jako diplom z lameřiny.
hlavním viditelným přínosem toho šmejdu je mazání tempů - to samé dělá i "čistění disku" ve windows. celkem užitečná a skoro neškodná funkce, jen po tom může přestat fungovat odinstalace některých programů.
jinak je ccleaner léta k ničemu, ale bfu ho milují.
čili na rozjebání windows dobré, jiný smysl nemá, respektive jsou rozumnější nástroje.