princip funkce raidu (Režim 1 disk z N->bez ztráty dat)
Jakým způsobem funguje RAID v režimu kdy ztráta jednoho disku nemá vliv na data? Logicky mě napadlo, že data jsou XORována. DOkonce to funguje i pro dva disky (tam se xoruje s nulamai, tudíž druhý disk je kopie prvního). V případě 2disky A,B+třetí vychází že třetí disk je A XOR B.
Pro 3 disky A,B,C+ záložní čtvrtý se ale nabízí řešení 4. disk=A XOR B XOR C. Není to symetrické, ale asi to nevadí. (na prvních třech discích jsou data instatně k dispozici, zatímco na záložním ne)
CHápe se systém tohoto raidu jako že čtvrtý disk je jakási záloha (data se na něj přímo neukládají , ale xory zbytku) a nebo jako že všechny disky by měly být rovnocenné a "postprocessing" jako nutná součást při práci s daty v RAID?
Skutečně se takhle tento režim používá, že prostě jen poslední disk (páte kolo u vozu) je XOR těch "datových". Nebo nějak složitěji (nějaká symetrizace?)?
Funguje tento režim raidu na principu, že když disk odejde, dá se s polem pracovat a nebo se musí vypnout a udělat "rebuild" a nebo rebuild probíhá na pozadí?
A pak je další level, když 1 disk navíc nestačí (říká se tomu, žeto je adminův strach, aby se při rebuildu nepodělal další disk), tak se použijí 2 rezervní. Tam je ale princip jaký?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels
pantofel znovu obživnul.
když neumíš napsat režim raid, na co se vlastně ptáš?
ten odkaz na wiki by měl stačit. jinak si vyseznamuj google, tam zadej dotaz a do konce prázdnin si čti.
poradna ti nebude nahrazovat školu.
Nevím jestli má smysl reagovat na ty halucinace... Ale neuvedl jsem konkrétní režim RAID, protože ho neznám a proto uvádím, jak by měl fungovat, že celkem je spřažených N+ 1 disků , kdy selhání jednoho neohrozí data. Výsledná kapacita je rovna N diskům. Předtím jsem na wikipedii přečetl článek "RAID" Proč bych si měl seznamovat, když odkaz jsem dostal v odpovědi a ten je pro mě nový a čtu ho.
Ve škole se tohle neučí. Ale učí tam slušného chování
raid rozkládá umístění crc, nevyhrazuje mu disk. to ses snad na té wikipedii dočetl. je zcela zbytečné na školní problém zakládat dotaz zde.
už sem chodíš hodně let, tak se místo té nekonečné samohany tomu slušnému chování nauč, není zač.
RAID 3 ho vyhrazuje.
Bolo by dobre pytat sa na konkretny raid, takto splietas jablka s hruskami.
Pro víc než 2 disky: RAID 5 myslím, ostatně i RAID 3, ten by se měl jen lišit, tím, že paritní data u 3 jsou furt na posledním disku, u 5 se to střídá.
Vlastně mě zajímá, jestli paritní data jsou jednoduchý XOR nebo údajně nějaké Hammingovy kódy. A jestli je to po bitech nebo blocích (to bych řekl že s předchozím nemůže být nezávislé).
Samozřejmě pro 2 disky myslím RAID 1 (mirroring), tam není co vymýšlet, data jsou zrcadlový obraz.
To je ale v tom článku napsaný.