Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Protokol TCP, fullduplex nezávislý nebo half duplex?

Měl bych takový dotaz pro ty,co ví jak funguje TCP IP protokol: Funguje tak,že když dojde k spojení,mohou si obě strany posílát data nezávisle i současně? A nebo Vždy může vysílat jen jedna strana? Jakou roli v tomto dilema hraje číslo sekvence?

Například při zachycení HTTP komunikace to vypadá tak (v případě HTTP keep.alive), že je to tak, že je to série dotaz-odpoved-dotaz-odpoved, nebo i dotaz-dotaz,dotaz-odpoved-odpoved-odpoved (U HTTP pipelining, to se asi moc neujalo)

Ostatně,když si to otevřu v wiresharku, follow TCP stream, vždy vidím jednu sekvenci, kde se střídá komunikace tam a zpět. Ale to ještě neznamená, že nezávislá 2duplex komunikace je možná,třeba to jen specifické chování vyšší vrstvy HTTP, kdy body čekají, až jeden domluví.

Vymazaný off-topic, prosím bez urážok. (moose)

TCP a full/halfduplex sú 2 rozdielne veci, a vôbec jedno na druhé nemá vliv. Full duplex aj Half duplex môže fungovať aj bez TCP, a naopak, TCP môže fungovať v oboch, ale všeobecne je to skôr fullduplex (aj napriek tomu že sú chvíle kedy môže paket ísť len jedným smerom).

Jistěže. To jsou různé věci. To snad je nad slunce jasné.
Já se ptám právě na TCP protokol

Full duplex aj Half duplex môže fungovať aj bez TCP,

tato odpoved mi neposlouží.

Chtěl bych vědět, jestli při 1 TCP spojení :
MOHOU: můžou obě strany data posílat současně (mohou mluvit přes sebe)
NEMOHOU :Pokud ne, znamenalo by to, že druhá strana může posílat data až poté, co první strana domluví.

Jsou obousměrné, protože obě strany odesílají a přijímají pakety.
Odesílání i přijímání paketů současně má více společného s fyzickou komponentou, zatímco TCP je protokol definující, jak by měla být data zarámována a zpracována za účelem dosažení cíle.

Nebo co mas máte na mysli, když se ptáte , zda je TCP plně duplexní Pane Kapole ? ?
* jestli myslís z transportní vrstvy, tak ta je plně duplexní, protože každý vrstevník může posílat a přijímat současně .. pokud chce.

Ano obousměrné jsou, to je jasné. Nerozumím, co mělo být posláním druhého odstavce (připadá mi to jako obecná fráze nijak nevztahující se k dotazu): fyzická vrstva ("komponenta?") vůbec nehraje roli a ostatně "protokol definující, jak by měla být data zarámována a zpracována za účelem" zní jak věta z politického prohlášení.Každý protokol specifikuje zarámování a účel (použití) ostatně.

... Možná jsem pojem plně duplexní použil špatně. (Význam duplexní je spíš v tom, že když má médium přenosovou rychlost 6 Gbps, tak v případě half duplex součet TX a RX je <6Gbps, zatímco Full každá složka TX,RX<6Gbps zvlàšť).Dotaz ale o přenosové kapacitě a šírce pásma vůbec není.

Ano, myslím transportní vrsvu TCP.
Ptám se na to, jestli jedna strana musí počkat na druhou, když chce poslat data. To je přesná otázka.
Co je to za preklad? "vrstevník" .. To je nějaká reklamní qwikipedie?

Ptám se na to, jestli jedna strana musí počkat na druhou, když chce poslat data. To je přesná otázka.

To sa mylis. Spravna otazka je, ci musi pockat vysielac na potvrdenie prijmu zo strany prijimatela. Takto to zmysel dava, tak ako si sa pytal ty si mozme len domyslat, ako to myslis.
Ale opat miesas hrusky s jablkami, skus si pozriet datagram enkapsulacie packetu najprv...snad to z neho pochopis.

MOHOU: můžou obě strany data posílat současně (mohou mluvit přes sebe)

Mozu, ale tak ako si to myslis ty to nefunguje.

NEMOHOU :Pokud ne, znamenalo by to, že druhá strana může posílat data až poté, co první strana domluví.

Blbost, pretoze prva strana nevie, ze druha strana dostala packet pokial jej to ta neoznami a keby mala byt podla teba byt ticho cely cas tak by prva strana posielala dokolecka stale ten isty packet a cakala na potvrdenie.

Ale odporucam zacat zakladmi evidentne si si na zaciatok ukusol viac ako zvladas.

[qoute]Mozu, ale tak ako si to myslis ty to nefunguje.[/qoute]
A ako vtedy? A propós, jak můžeš vědět ako to myslim?

MOHOU
NEMOHOU
-- To byl výběr z 2 možností.
Já jsem myslel samozřejmě uživatelská data. režijní data protokolu jsem nemyslel.

Ano, tcp je složité: okna, různé algoritmy pro optimální přenos (latence, velikost okna, bufferu), zahlcení,), ale otázka je poměrně jednoduchá věc.

Ake uzivatelske data prosim ta? Skus definovat svoju otazku presne.
HD a FD nesuvisi vobec s protokolom TCP/IP, pretoze uz samotna podstata protokolu vyzaduje obojsmernu komunikaciu. Predstava, ze sa dve stanice rozpravaju tak, ze jedna si vysiela nieco a druha oproti nej nieco ine je samozrejme blbost.

BRAVO!!!
Díky, prošel jsem si těch 30 přednášek a 1040 slidů a našel konečně na 28. přednášce odpověd na jednu část
https://www.earchiv.cz/l225/slide.php3?l=9&me=27 ( že jsou zde dvě čísla sekvence pro směr tam a pro směr zpět), tudíž to otvírá možnost mít komunikaci tam a zpět nezávislou.

Ale stále to neznamená, že to tak doopravdy může být, pouze že to není vyloučeno. tedy. Snad.

Ty vole, ved to je ack, co zase splietas?
UZ ti to tu bolo 300x povedane, ze komunikacia pri TCP je obojstranna, pretoze...no aky je hlavny rozdiel medzi UDP a TCP? Uz som sa ta to pytal a to je odpoved na tvoju otazku, ci je komunikacia obojstranna.
Matne sa domnievam, ze tebe ide o nieco ine, ale nechce sa mi verit, lebo to by znamenalo, ze ked sa tak pytas ttak absolutne nemas sajnu ako prebieha komunikacia na urovni TCP/IP.
Dam to sem este raz, mas to tam naznacene, snad mas este nadej.
Toto je a:

TCP is a connection-oriented protocol. Connection-orientation means that the communicating devices should establish a connection before transmitting data and should close the connection after transmitting the data.

Toto je b:

TCP is reliable as it guarantees delivery of data to the destination router.

Neni to vylučené, pretože si to môže každý spraviť jak sa mu zachce. Samozrejme aby dve strany mohli navzájom komunikovať musí existovať nejaká dohoda. Napríklad ja som komunikáciu cez wifi naprogramoval tak, že ju nikto nevidí a tým pádom nemusím používať ani šifrovanie. Samozrejme to funguje len s mojimi wifi zariadeniami.

Zakladne odpovede na tvoje otazky ako to funguje.

TCP is a connection-oriented protocol. Connection-orientation means that the communicating devices should establish a connection before transmitting data and should close the connection after transmitting the data.

TCP is reliable as it guarantees delivery of data to the destination router.

TCP provides extensive error checking mechanisms. It is because it provides flow control and acknowledgment of data.

Sequencing of data is a feature of Transmission Control Protocol (TCP). this means that packets arrive in-order at the receiver.

Retransmission of lost packets is possible in TCP

Kdyby sis precetl i ten odkaz a zamyslel se nad nim, tak bys mozna pochopil, ze na nizsich vrstvach si z toho kdokoli klidne muze udelat holubnik.
A ze takto muzes poslat i velmi velky balik dat a cekat dlouho, nez ti druha strana potvrdi prijeti.
A druhe strane nic nebrani v tom mit taky holubnik a nez doplachti (a je precten) tvuj prvni operenec, tak ti klidne odvysilat cely serial se vsema sezonama, sequely a prequely, zatimco ty posilas Encyklopedii Britaniku.
A nez ti prijde potvrzeni prvniho svazku, tak uz se ti mozna nahromadi v tom holubniku operencu povicero, takze mezitim muzes i poslat potvrzeni alespon nekolika prvnich dilu a nez skoncis s odesilanim, tak ti mozna dojde potvrzeni prvnich par svazku.
A kazdy ten ptak si leti, kudy ho napadne, nemusi to byt vzdy stejnou cestou a nemusi doletet ve stejnem poradi. A nektere sezerou po ceste dravci, nebo proste zabloudi, ale tak se holt na vyzadani poslou ta data po dalsich holubech.
A pokud je na obou stranach holubnik dost velky a trpelivost take (ocekavany velke latence), tak ve vysledku dostanes do videoteky cely ten serial ve spravnem poradi a protistrana v te encyklopedii nebude mit zprehazene listy ani svazky, jen to mozna bude trvat par tydnu, nez budes mit potvrzeno prijeti vseho na obou stranach (a kliddne tou dobou muzes mit ten serial davno zkouknuty cely, zatimco protistrana porad jeste ceka na par poslednich operencu, aby vedela, ze uz ho muze klidne smazat z disku.

Takze ano, obe strany mohou naraz vysilat i prijimat, jen to nemusi byt uplne plynuly provoz.

A na druhou stranu ti nic nebrani zachovavat stare zvyky a i po rychlych linkach, kde jde prenos hlasu plynule tak nechat protistranu dokoncit vetu a zacit mluvit, az kdyz protistrana rekne "prepinam" a pak pronest vlastni proslov ukonceny slovem "prepinam" a doufat, ze i na druhe strane bude gentleman ze stare skoly s monoklem v oku, ktery ti do te reci neskoci a tak zachovate zdani stare dobre jiskrove telegrafie.

Ale to je taky jen nepovinna nadstavba nad protokolem. Stejne jako pouziti pistalek pro morzeovku a mackani papiru pro simulaci statickeho ruseni.