Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemDůležité Seznam disku používajících SMR záznam (nebrat)

Protože tyto disky:

1. mají extrémně nevyrovnaný výkon
2. mají extrémní penalizaci zápisu
3. mají nejasnou životnost
4. jsou veskrze horší než PMR disky, přitom stojí prakticky stejně.
5. mají extrémí problémy v RAID polích (pikantní to je u WD RED, které jsou do polí přímo určeny)

Neviděl bych to tak zle, aby se dalo říct "nebrat", . Hodí se na "cold storage" nebo na velké soubory (stále ale zůstává otazník životaschopnosti a prověřenosti technologie). Nebrat ale určitě tam kdeje potřeba náhodný přístup (zápis) nebo kde díky nevyrovnanému výkonu(response time ) by trpělo RAID pole nebo systémový disk

Ostatně si asi půjdu prověřit svůj 3 roky starý SMR disk, který je zaplněný po okraj...

Môže si tabuľku nakresliť ASCII znakmi.

+-----------+----------+----------+---------------------+------------+-------+-----------------------------+
| Výrobce | Název | Velkost | Modelové číslo | Výrobce | Zdroj | pozn                           |
+-----------+----------+----------+---------------------+------------+-------+-----------------------------+

E: jebem na to, engine poradny je fakt k ničomu.

Hm, tak naprogramuj vlastní engine, umělče! Za tvoji neschopnost nemůžeme.

+-----------+----------+----------+---------------------+------------+-------+-----------------------------+
|  Výrobce  |   Název  |  Velkost |   Modelové číslo    |   Výrobce  | Zdroj | pozn                        |
+-----------+----------+----------+---------------------+------------+-------+-----------------------------+

Tak stĺpce by mali byť pekne rovné, a každý riadok rovnako veľký. Text pekne zarovnaný, a obrázok orezaný tak, aby perfektne bolo okolo tabuľky okolo orámovania všade presne rovnaká medzera. Btw, keby tie 2 tabuľky boli spravené v jednom tabuľkovom zošite, nastavíte globálne šírku stĺpcov, označíte bunky a vyexportujete do PNG, tak by to bolo perfektne rovné a zhodne veľké. Stačí sa pozrieť a teraz viditelne vidno že u 2.5" diskoch je stĺpec zdroj užší než u 3.5", a zároveň že lavý okraj tabuľky je u 3.5" vyplnený ešte tak 4px bielou farbou, čo u 2.5" je oseknuté ešte aj orámovanie.

Btw. a za slovom "pozn" by mala byť bodka, keď je to skrátený tvar slova "poznámka".

E: a prečo je Určení napísané s veľkým U a nadpisy v ostatných stĺpcoch malým prvým písmenom?

Nie, bude to čisto dátový disk a nahradil by aktuálne SSD 1 TB. Systémový mám M2 MVMe 1 TB a druhý disk je SATA 6 Gbps, ale len 7 mm. Jedná sa o NUC 10i5FNH. Ale ak by nič poriadne nebolo, tak tam nechám ten SSD. Ale pomaly si na ten SSD zvykám, možno ho tam nakoniec aj nechám.

Ono je to celé zle. Všimol som si, že v priebehu pár mesiacov všetci výrobcovia notebookov prešli na SSD. Jednoducho nechcú dávať do nich SMR disky. To znamená, že ani oni nevedeli (alebo aspoň tajili, pokus o hoax), že aké disky do notebookov dávajú. Čo je horšie, že aj disky, ktoré ešte pred pár rokmi boli CMR sa dnes už dajú kúpiť len ako SMR. Ich "kvalitnejšie" verzie jednoducho nikto už nevyrába. Dnes sa skutočne už všetky disky vyrábajú len ako SMR. Takže verím tomu, že do roka sa bude blížiť cena SSD cene HDD s rovnakou kapacitou. Potom to ešte bude zaujímavé.

bože, nešly by odsud mazat hoaxy?

Jednoducho nechcú dávať do nich SMR disky

nekvalitní nvme disk je x-krát rychlejší než mechanický hdd. zabírá minimální místo, tak důležité v dnešních tenkých notebůů. tím se i řeší nenažraný os + vícenásobné startovní požadavky aplikací a služeb.

ešte pred pár rokmi boli CMR sa dnes už dajú kúpiť len ako SMR

ne úplně pravda, smr disky tu byly od začátku terabajtových kapacit, jen se nepřiznávaly. ale že došlo k vyřazení cmr modelů a po zvládnutí smr technologie k jejich náhradě (bo cena), to ano.

Dnes sa skutočne už všetky disky vyrábajú len ako SMR.

pokud se pohybuješ jen mezi desktopovým shitem (barracuda, wd blue), můžeš mít ten dojem.

Niečo zvládne aj cache disku. Tá cache je zrejme vo väčšine SMR diskov dvojitá:
1. cache - Táto cache slúži na základný zápis a zrejme aj čítanie, jej dĺžka je zvyčajne 128 MB. Je v RAM na disku a pre bežné použitie by to malo stačiť.
2. cache - Tá je zrejme na začiatku disku a jedná sa o klasický zápis na disk na klasické CMR stopy. Tu sa zapisuje pravdepodobne všetko, čo sa nezmestilo do prvej cache a ide to pekne za sebou aj s informáciou, kde sa to na disku má nachádzať. To znamená, že náhodný zápis sa zapíše pekne doradu a keď disk dostane trochu času, tak to postupne presúva na určené miesto na disku. Táto cache má tuším až 16 GB, ale zrejme to nie je pravidlo. Pri extrémoch vyčistenie tejto cache môže trvať aj niekoľko hodín a to je práve problém SMR diskov.

Skutočne dobrý článok. Akurát mi nesadlo to, ako autor stále tlačil na to, že bežný človek nepotrebuje naraz viac ako 5 prístupov v jednom čase. Bežný nie, ale kto vidí, čo na pozadí robí Windows? Na druhej strane, opadol zo mňa ten zlý pocit, ktorý som z SMR diskov mal.

Dovolím si tvrdiť, že z názvu vlákna by malo vypadnúť slovo "nebrať". To, či daný disk niekto zoberie alebo nie, je na jeho zvážení a nemyslím, že SMR disky sú zlo. Názov vlákna môže pôsobiť, že SMR disky sú zlé. Tiež si dovolím tvrdiť, že pre bežného používateľa čoskoro iné disky ani nebudú. Pokiaľ bude niekto chcieť CMR disk bude si musieť preplatiť za serverovú verziu.