Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak srovnat fotky

Zdar, dotaz od kamaradky.

Hodne foti a jiz si nevystaci s adresarovou strukturou svych fotek. Bude jich mit desetitisice.

Potrebovala by nejaky program, ktery by ji s tridenim pomohl.

Rikal jsem ji, ze bohuzel do tohohle nefusuju, ale ze jsem slysel, ze by na to melo byt dobre Zoner Photo Studio, at na to mrkne.

No, koukala, ale pry chteji 1500 Kc rocne a to je pro ni moc.

Takze dotaz je jaky software na trideni fotek pouzivat a co napada me teda, kdyz si vytvori nejake popisne udaje v nejakem programu a ten treba za par let skonci, tak jestli umoznuji programy nejaky treba xml export, aby nejake popisne udaje k fotkam sly narvat i jinam nebo proste jak se to resi.

Jestli je tu nejaky fotograf, mohl by vedet, jak postupovat. Predem dik.

Řešení:

Používám program DigiKam. https://www.digikam.org/ Na Linuxu je v češtině, možná i na Widlích. Umí vybírat a filtrovat fotky podle mnoha kritérií. Mne se nejvíc líbí Značky (tagy). Umožňuje označit fotky štítky a podle toho vybírat. Štítky jsou stromové struktury. Například mám lidi, pod nimi lidi zelení, modří, červení... Třeba dál pod zelenými mám Marťani, Klingoni, atd. Zaškrtnu, že chci Klingony, mám je. Můžu zaškrtnout Zelení lidé, mám Marťany, Klingon A tak dále. Kdysi na mne některý časopis chtěl fotku třeba Mumlavského vodopádu. Věděl jsem, že jich mám několik, ale podle data složek jsem neměl šanci najít. Nyní zaškrtnu "vodopády" a mám všechny vodopády, co mohu nabídnout. Nebo zaškrtnu Vodopády->Krkonoše a tam už Mumlavský snadno najdu. Jak si uděláte strukturu značek, je jen na vás. Umí to samozřejmě vyhledávat i podle jiných kritérií, dovede najít i podobný obrázek. Jsem s tímto programem spokojen a je zdarma (pro Linux) snad i pro Widle. Vidíte, že Linux má plno skvělých programů.

Dá se najít Zoner14 free - kdysi jako promo pro USA (je k tomu i čeština). Pro daný účel bohatě stačí, funkce pro pořádání fotek jsou nejspíš pořád stejné. Jinak některé OEM programy "k foťáku" taky mívají "organizační" funkce (a nezáleží, z čeho ty fotky jsou).

ok.

Situace typicka pro kamaradku tak, jak mi ji popisovala:

Ma slozky pojmenovane casem vzniku a mistem. Uvnitr jsou nasypane fotky. Chtela by si zobrazit vsechny tulipany, ktere fotila v ruznych letech v ruznych zahradach a nekomu je treba ukazat. V soucasnem chaosu nemozne, jak to resit?

Chci tim rict, ze nejde ani tak o mnozstvi fotek, ale o to, ze je aktivne prohlizi a casto v nich vyhledava podle jinych parametru nez data a mista.

---

Osobne moc nefotim, ale take uz nejake ty fotky za spoustu let dozadu mam, jenze mne staci slozka s mistem a casem foceni, protoze vic me stejne nezajima a teda i mne staci v pohode fotky po slozkach a vic to neresim.

Pokud potřebuje takto detailně vyhledávat, tak je nutností používat katalogizační program a klíčová slova. Ta samozřejmě nevzniknou samy od sebe, ale je nutné je pro každou fotku ručně zapsat. Což je teda dost velký opruz, ale následné vyhledávání je velmi účinné.

https://www.milujemefotografii.cz/uklid-fotoarchivu-popisujte-fotky-klicovymi-slovy

Když si ale soubor pojmenuje například tulipán_2020.jpg, tak dosáhne skoro stejného efektu a je to univerzální řešení.

U JPGu se doplněná metadata zapisují do zvláštního souboru, který je ale nedílnou součástí obrázku. Ve Windows si tento soubor při běžné práci ani nezobrazíte. Pokud tak nesmažete obrázek nebo klíčová slova nezměníte v Zoner Photo Studiu, nemusíte se bát, že o ně přijdete.

Při práci s RAWy je situace trochu složitější. Data se totiž opět zapisují do zvláštního souboru, který je ale tentokrát uložený samostatně. Má příponu .xmp.

To mi prijde dost blbe. Moje predstava, kdybych neco takoveho chtel, by byla, aby se metadata zapisovala do nejakeho samostatneho xml uplne nekam jinam idealne do mnou zvolene cesty.

A kdyz tam bude neco dalsiho tak to prida do popisku? Ne tahle cesta, stejne jako nejake excesivni rozdelovani do podslozek nikam nevede... bud rucne doplnit klicova slova do metadat, coz asi k casove narocnosti neklapne a nebo software ktery umi strojove rozeznavat objekty na fotkach(tak jakou mi treba Google fotky, nebo obdoba na iCloudu).

Používám program DigiKam. https://www.digikam.org/ Na Linuxu je v češtině, možná i na Widlích. Umí vybírat a filtrovat fotky podle mnoha kritérií. Mne se nejvíc líbí Značky (tagy). Umožňuje označit fotky štítky a podle toho vybírat. Štítky jsou stromové struktury. Například mám lidi, pod nimi lidi zelení, modří, červení... Třeba dál pod zelenými mám Marťani, Klingoni, atd. Zaškrtnu, že chci Klingony, mám je. Můžu zaškrtnout Zelení lidé, mám Marťany, Klingon A tak dále. Kdysi na mne některý časopis chtěl fotku třeba Mumlavského vodopádu. Věděl jsem, že jich mám několik, ale podle data složek jsem neměl šanci najít. Nyní zaškrtnu "vodopády" a mám všechny vodopády, co mohu nabídnout. Nebo zaškrtnu Vodopády->Krkonoše a tam už Mumlavský snadno najdu. Jak si uděláte strukturu značek, je jen na vás. Umí to samozřejmě vyhledávat i podle jiných kritérií, dovede najít i podobný obrázek. Jsem s tímto programem spokojen a je zdarma (pro Linux) snad i pro Widle. Vidíte, že Linux má plno skvělých programů.

Prosim te, ten program ty stitky uklada k souboru nebo ma nejakou databazi zvlast?

A dejme tomu, ze to autori prestanou vyvijet a nikdo jiny nebude mit zajem, coz se u open-source sem tam stane. Pujde ta prace, kterou jsi mel s ostitkovanim, vlozit do jineho programu?

Ja to asi udelam tak, ze bych neco, co mi tu poradite, obzvlast bude-li to zadarmo, vyzkousel sam a az pak to doporucil te kamaradce.

Dik.

Ano, má databázi, do které si vše ukládá. Nastavíš kde je při prvním spuštěním nebo v menu "Nastavení

Že se nějaký program přestane vyvíjet, to je možné, tomu se neubráníš. Ale když máš poslední funkční verzi, bude běhat dál. IMHO spíš zastavení vývoje hrozí u komerčních programů, když tento nebude vydělávat, tak ho hodí přes palubu. U komuntitních projektů se toho většinou chopí někdo jiný, obvykle udělá svůj fork a lepší (se zachováním půvdních dat). Zdroje aplikace jsou totiž volně dostupné. Totálně opuštěné projekty OpenSource jsou výjimečné.