Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak srovnat fotky

Zdar, dotaz od kamaradky.

Hodne foti a jiz si nevystaci s adresarovou strukturou svych fotek. Bude jich mit desetitisice.

Potrebovala by nejaky program, ktery by ji s tridenim pomohl.

Rikal jsem ji, ze bohuzel do tohohle nefusuju, ale ze jsem slysel, ze by na to melo byt dobre Zoner Photo Studio, at na to mrkne.

No, koukala, ale pry chteji 1500 Kc rocne a to je pro ni moc.

Takze dotaz je jaky software na trideni fotek pouzivat a co napada me teda, kdyz si vytvori nejake popisne udaje v nejakem programu a ten treba za par let skonci, tak jestli umoznuji programy nejaky treba xml export, aby nejake popisne udaje k fotkam sly narvat i jinam nebo proste jak se to resi.

Jestli je tu nejaky fotograf, mohl by vedet, jak postupovat. Predem dik.

Řešení:

Používám program DigiKam. https://www.digikam.org/ Na Linuxu je v češtině, možná i na Widlích. Umí vybírat a filtrovat fotky podle mnoha kritérií. Mne se nejvíc líbí Značky (tagy). Umožňuje označit fotky štítky a podle toho vybírat. Štítky jsou stromové struktury. Například mám lidi, pod nimi lidi zelení, modří, červení... Třeba dál pod zelenými mám Marťani, Klingoni, atd. Zaškrtnu, že chci Klingony, mám je. Můžu zaškrtnout Zelení lidé, mám Marťany, Klingon A tak dále. Kdysi na mne některý časopis chtěl fotku třeba Mumlavského vodopádu. Věděl jsem, že jich mám několik, ale podle data složek jsem neměl šanci najít. Nyní zaškrtnu "vodopády" a mám všechny vodopády, co mohu nabídnout. Nebo zaškrtnu Vodopády->Krkonoše a tam už Mumlavský snadno najdu. Jak si uděláte strukturu značek, je jen na vás. Umí to samozřejmě vyhledávat i podle jiných kritérií, dovede najít i podobný obrázek. Jsem s tímto programem spokojen a je zdarma (pro Linux) snad i pro Widle. Vidíte, že Linux má plno skvělých programů.

Prosim te, ten program ty stitky uklada k souboru nebo ma nejakou databazi zvlast?

A dejme tomu, ze to autori prestanou vyvijet a nikdo jiny nebude mit zajem, coz se u open-source sem tam stane. Pujde ta prace, kterou jsi mel s ostitkovanim, vlozit do jineho programu?

Ja to asi udelam tak, ze bych neco, co mi tu poradite, obzvlast bude-li to zadarmo, vyzkousel sam a az pak to doporucil te kamaradce.

Dik.

Ano, má databázi, do které si vše ukládá. Nastavíš kde je při prvním spuštěním nebo v menu "Nastavení

Že se nějaký program přestane vyvíjet, to je možné, tomu se neubráníš. Ale když máš poslední funkční verzi, bude běhat dál. IMHO spíš zastavení vývoje hrozí u komerčních programů, když tento nebude vydělávat, tak ho hodí přes palubu. U komuntitních projektů se toho většinou chopí někdo jiný, obvykle udělá svůj fork a lepší (se zachováním půvdních dat). Zdroje aplikace jsou totiž volně dostupné. Totálně opuštěné projekty OpenSource jsou výjimečné.